Wielu dzisiejszych użytkowników komputerów posiłkuje się zewnętrznymi, przenośnymi dyskami, na których można archiwizować pliki potrzebne do pracy na różnych komputerach. Część z nich korzysta z dysków SSD wykorzystujących do komunikacji protokół NVMe. I to dla nich firma Natec przygotowała obudowę, którą nazwała Rhino M.2 NVMe. I to o niej Wam dziś opowiem.
Akcesorium, które ostatnio trafiło w moje ręce należy do serii obudów Rhino, którą już miałem okazję Wam przybliżyć na przykładzie Rhino Code 2.5" USB 3.0 – opakowania na dysk 2.5”. Jednocześnie producent kontynuuje familiarny sposób przedstawiania akcesorium umieszczając na opakowaniu hasło: „Hi, I’m …”. W środku oprócz samej obudowy producent dostarcza dwa przewody: jeden zakończony wtykami USB C i drugi zakończony USB C i USB A. Dzięki temu mamy komplet potrzebny do podłączenia dysku do komputera. W komplecie Natec dorzuca jeszcze śrubokręt oraz śrubę montażową, czyli mamy wszystko potrzebne do zamontowania dysku.
Pudełko na akcesorium
Dysk montujemy wewnątrz wykonanej w kształcie prostokąta aluminiowej obudowy o wymiarach ok. 10x3x1 centymetra. Na jednym z krótszych boków zamontowano gniazdo USB typu C. Jest to port wykonany w standardzie 3.2 co oznacza, że oferuje prędkość przesyłania danych na poziomie 10 Gb/s. Przyznacie, że to całkiem sporo, prawda? Jeśli jeszcze weźmiemy pod uwagę, że zastosowano tu rozwiązania TRIM oraz UASP, dzięki którym urządzenie podłączone przez USB może wykonywać kilka procesów jednocześnie, okaże się, że mamy naprawdę fajne akcesorium w dłoni. Na górnej powierzchni, w pobliżu gniada USB umieszczono małą diodę świetlną, która niebieskim światłem informuje o stanie pracy dysku.
Komplet: adapter i akcesoria
Wewnątrz, na przygotowanej płytce z zamontowanym kontrolerem można przymocować dysk SSD M.2 NMVe/PCIe. Kontroler przygotowany jest do pracy z kośćmi M.2 o rozmiarach 2230, 2242, 2260 i 2280 i maksymalnej pojemności aż 2 TB. W płytce wywiercono otwory oraz oznaczono miejsca, w których kończą się poszczególne typy dysków.
Montaż dysku jest prosty i nie odbiega niczym od tego, z czym mamy do czynienia w przypadku innych takich akcesoriów. Naciskając na miejsce z diodą powodujemy wysunięcie umieszczonej w środku płytki z zamontowanym kontrolerem. Na wspomnianej płytce zamontowano kontroler M.2 NVME, w którego gnieździe mocujemy dysk. Następnie zabezpieczamy go śrubą przygotowaną specjalnie w tym celu, chowamy w obudowie, dokręcamy śrubki i dysk jest gotowy do pracy.
Natec Rhino M.2 NVMe
Obsługa jest oczywiście banalnie prosta – wystarczy podłączyć obudowę do portu USB C, by system błyskawicznie rozpoznał dysk i udostępnił jego zasoby w eksploratorze. Szybki interfejs zapewnia transmisję z bardzo dużą prędkością, która na pewno zaspokoi najbardziej wymagających użytkowników. Oczywiście, to jaką szybkość przesyłania plików uda się osiągnąć zależy od samego dysku, który zamontujemy w środku. Ja prezentuję przykładowe osiągi, jakie zmierzyłem w programach benchmarkowych dla dysku Transcend NVMe o pojemności 1TB.
Płytka do montażu dysku
SPECYFIKACJA
• Rozmiar dysku: M.2 2230, M.2 2242, M.2 2260, M.2 2280
• Interfejs dysku: M.2 NVME
• Maksymalna pojemność dysku: 2 TB
• Złącza: USB Typ-C
• Wersja USB: 3.1 Gen 2
• Materiał: Aluminium, PVC
• Kolor: Szary
• Obsługiwane systemy operacyjne: Linux, MAC, Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP
• Długość: 101 mm
• Szerokość: 33 mm
• Wysokość: 9 mm
Podsumowanie
Na pewno wykonana z metalu obudowa gwarantuje bezpieczeństwo ukrytemu w środku dyskowi. Wykorzystane rozwiązania zapewniają szybką transmisję danych, co doceni niejeden użytkownik. Możliwość zamontowania w środku różnych rozmiarów dysków o pojemności do 2TB czyni z Rhino uniwersalne akcesorium warte zainteresowania.
Za to małe opakowanie na dysk musimy zapłacić ok. 120-130 złotych. Niestety, za mniejsze pieniądze można mieć podobne akcesoria- równie wytrzymałe i równie szybkie.
Natec Rhino M.2 NVMe w pracy
Moja ocena: