foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Parę lat temu dron widoczny na niebie budził zdziwienie i ciekawość. Na zdalnie sterowany pojazd stać było głównie firmy, które mogły zainwestować większe środki niż przysłowiowy Kowalski. Szybko jednak na rynek trafiły modele przeznaczone do mniej profesjonalnych zadań. Bardzo często są one wzorowane na bardziej zaawansowanych projektach, czego przykładem jest np. Mistral 2.0 firmy uGo. Do złudzenia przypomina on Sparka DJI-a. Opowiem Wam, czym te drony się różnią i czy warto inwestować w Mistral-a.

Pomimo tego, że konstrukcyjnie dron uGo jest zbliżony do Sparka, oferowany jest w znacznie większym opakowaniu. Zawiera też coś, czego DJI nie daje. Pudełko – oczywiście kolorowe –wyposażono w uchwyt walizkowy, dzięki czemu transport nie sprawia problemów. I bardziej tu chodzi o rozmiar niż o wagę. Z umieszczonych na opakowaniu grafik można wywnioskować, że producent wyposażył swój produkt również w gogle VR, umożliwiając sterowanie pojazdem z pespektywy pilota siedzącego w jego wnętrzu. Niestety, z ograniczonym polem widzenia. Oprócz gogli dostajemy też zwykły, standardowy kontroler z drążkami i przyciskami, który wyposażono w uchwyt na telefon. Niestety, tabletu nie da się w nim zamocować. Z dodatków, które znajdziemy w pudełku to mały zasilacz (przewód USB z odpowiednią końcówką) oraz „zestaw naprawczy” składający się z zapasowych śmigieł i małego śrubokręta.

dron ugo mistral 20 1 20190504 1504920873

Pudełko z dronem

Konstrukcja

W przeciwieństwie do Sparka, Mistral 2.0 dostarczany jest w stanie rozłożonym. Dron DJI-a ma składane płaty wirników, ma też możliwość demontażu ochraniaczy chroniących je przed uszkodzeniem. Model uGo ma stałe płaty i osłony zamontowane na stałe. To między innymi dlatego, pudełko z tym ostatnim urządzeniem jest znacznie większe od swojego zaawansowanego konkurenta.

dron ugo mistral 20 4 20190504 2076567185

Tak jest dostarczany dron

Jak możecie zobaczyć na zdjęciach, konstrukcje obu pojazdów są do siebie bardzo zbliżone. Mały, prostokątny kadłub został wyposażony w cztery ramiona, na których umieszczono wirniki. Ramiona wyposażono w podświetlenie, które wskazuje na włączone zasilanie oraz orientację: przód - tył. Takie samo rozwiązanie stosowane jest w innych dronach, również w Sparku. Jak w każdym dronie, z przodu umieszczono kamerę, niestety bez gimbala. To przekłada się na dwie rzeczy – brak pozycjonowania horyzontalnego oraz brak możliwości sterowania kamerą. Duży minus w porównaniu do Sparka, trzeba jednak pamiętać o jednej rzeczy – dron uGo jest mniej więcej 10x tańszy od DJI-a. Muszą więc być pewne oszczędności. I na gimbalu się nie kończy. Oba modele wykonano z tworzywa, przy czym wyraźnie widać, że to w tańszym dronie jest „budżetowe”. Jest jednak odporne na uszkodzenia – co sprawdziłem w testach praktycznych. Kolejną dużą różnicą pomiędzy tymi pojazdami jest waga. W porównaniu do Sparka, Mistral jest leciutki jak piórko.

dron ugo mistral 20 2 20190504 1828372287

uGo Mistral 2.0 i DJI Spark obok siebie - podobieństwo uderzające

Wizualnie Mistral 2.0 prezentuje się bardzo dobrze. Ładna, błyszcząca zieleń śmigieł i górnej części korpusu, połączona z ciemną barwą dołu i ramion, prezentuje się dobrze. Niestety, bardzo słabo rozwiązano sposób montowania baterii. Jest ona wciskana w odpowiednio wyprofilowane wycięcie w obudowie. Wyjęcie i włożenie akumulatora jest dość kłopotliwe. Niestety…
Kontroler ma standardowy kształt i funkcjonalność. Wyprofilowano go w taki sposób, by dobrze leżał w dłoniach, i faktycznie tak jest. Trudno się jednak oprzeć wrażeniu, że spora jego część pozostała nie wykorzystana. Drążki umieszczono w wygodnych do obsługi kciukami miejscach. Pomiędzy nimi znajduje się przycisk włącznika, a pod nim dwa małe przyciski, służące do uruchamiania nagrywania i robienia zdjęć. Przy drążkach, od wewnętrznej strony umieszczono po cztery małe przyciski. Dodatkowe dwa przyciski znajdują się z przodu na krawędzi – jak w kontrolerze od konsoli. Niestety, żaden z przycisków – z wyjątkiem tego od zasilania, który ma wytłoczony na sobie uniwersalny znak – nie ma opisu. Trzeba więc albo sięgnąć do instrukcji, albo metodą prób i błędów odkryć ich funkcjonalność. Zdradzę Wam, że przy ich pomocy można robić zdjęcia, uruchamiać kamerę, trymować silniki, automatycznie wykonać obrót o 360 stopni, wyłączyć silniki w trybie awaryjnym itp. Jest też przycisk powrotu do domu, ponieważ jednak drona nie wyposażono w moduł GPS, jego funkcjonalność jest… dyskusyjna. Kontroler jest zasilany przez cztery baterie AA.

dron ugo mistral 20 5 20190504 1048421934

Komplet, który wyciągamy z pudełka

Ostatnim elementem zestawu są gogle VR. Widać po nich, że do jakości Oculus Rift jest im daleko. Ale spełniają swoją rolę. Są one oferowane przez producenta, jako osobne akcesorium, dla amatorów VR. W sieci można je kupić za niecałe 25 złotych – cena mówi o tym, czego możemy się spodziewać.
W górnej części okulara umieszczono suwaki, przy pomocy których można regulować zarówno rozstaw okularów, jak i ich odległość od oczu. Z kolei z przodu, za białą osłoną, znajduje się wysuwana kieszeń, w której montowany jest smartfon. Jest ona regulowana, dzięki czemu można łatwo dopasować mocowanie do wielkości telefonu. Co nie oznacza jednak, że nie ma problemu. W moim przypadku nie mogłem zamontować telefonu centralnie, ponieważ szczęki uchwytu naciskały na umieszczone na jego krawędzi przyciski. Z boku znajdują się otwory pozwalające na wyprowadzenie przewodu podłączonego do telefonu. W przypadku sterowania Mistralem 2.0 jest to nie potrzebne, ale jeśli ktoś będzie chciał skorzystać z nich do eksploracji światów VR i korzystać przy tym z jakichś dodatkowych akcesoriów, może to być przydatne.

Komentarze   

# Aga 2022-12-20 01:31
Świetna recenzja. Dzięki :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube