Ostatnimi czasy na polski rynek trafiło kilka klawiatur dedykowanych graczom, typowo turniejowych. Przedstawiłem Wam już Easars Flare, a dziś opowiem o kolejnym modelu, tym razem wywodzącym się z katalogu Cooler Master – Masterkeys Pro S.
Klawiatury turniejowe mają jedną charakterystyczną cechę. Są pozbawione bloku numerycznego, który jest przez graczy niewykorzystywany. Zawsze jednak modele dla graczy charakteryzują się solidnym wykonaniem. I tu jest podobnie i chociaż obudowę wykonano z tworzywa, to płytę, w której osadzono przyciski wykonano z aluminium. Tworzywo, to solidny, dobrze się prezentujący plastik, który wzbudza zaufanie. Konstrukcja jest zwarta, kompaktowa, brak w niej podstawki pod nadgarstki. Jej stabilność na biurku zapewniają cztery silikonowe podstawki i oczywiście wyposażono ją w dwie wychylne nóżki, które umożliwiają jej pochylenie w stronę użytkownika.
Klawiatura z kompletem akcesoriów
Jak na urządzenie dla graczy przystało, akcesorium wyposażono w mechaniczne przełączniki Cherry MX. Klawiatura występuje w trzech wersjach różniących się tymi elementami. Producent postanowił zaproponować użytkownikom wszystkie rodzaje tych przełączników – Cherry MX Blue, Cherry MX Red i Cherry MX Brown. Dzięki temu każdy może wybrać to, co mu najbardziej odpowiada. W moim testowym egzemplarzu zastosowano przełączniki niebieskie.
Jak wspomniałem klawisze osadzono na aluminiowej płycie, którą przykryto plastikową maskownicą z otworami na całe bloki przycisków. Dzięki temu, podświetlenie zamontowane w przełącznikach jest widoczne, ale za to zanieczyszczenia, które się tam dostaną, będą trudne do usunięcia. Przyciski mają ok. 0.5 cm skok, a po naciśnięciu wydają charakterystyczny dźwięk informujący o aktywacji przełącznika.
Gniazdo microUSB do podłączenia przewodu
Układ przycisków jest standardowy – QWERTY. W górnym rzędzie znajdują się klawisze funkcyjne, którym przypisano dodatkowe funkcje wyzwalane przy pomocy przycisku FN zlokalizowanego w dolnym rzędzie. Również strzałki oraz przyciski Ins, Home, Page Up, Page Down, End i Del mają dodatkowe funkcje. Klawisze takie, jak Enter, Shift, Space nie odbiegają swoimi rozmiarami od „standardu”. Nakładki przełączników – keycapsy – wykonano z tworzywa ABS, które utwardzono promieniowaniem ultrafioletowym. Według producenta ma to zapewnić ich nieścieralność. Symbole zostały wycięte laserowo (na pierwszą przezroczystą warstwę nałożono drugą czarną z wyciętymi znakami). W dotyku są przyjemne, lekko gumowane. Pod wszystkimi dłuższymi przyciskami, czyli spacją, shiftami, enterem i backspace’em użyto stabilizatorów Cherry MX, które przeciwdziałają chwianiu się przycisków oraz zapewniają gładki i równy skok przełącznika, co wpływa na komfort korzystania z klawiatury.
Przełącznik Cherry MX Blue
Na górnej krawędzi, z prawej strony umieszczono port microUSB. Podłączamy do niego przewód zakończony z jednej strony pozłacanym wtykiem USB a z drugiej kątowym wtykiem microUSB. Oznacza to, że przewód jest wyprowadzony równolegle do obudowy, co w przypadku ustawienia skrzynki komputera z prawej strony klawiatury w skrajnym przypadku może teoretycznie doprowadzić do wyciągnięcia przewodu z gniazda. Teoretycznie, ponieważ wtyk microUSB jest ciasno spasowany, trzeba się namęczyć by go wyjąć. Przewód zabezpieczono oplotem z materiału, który nadaje mu sztywności. Niestety, ma on tylko 150 cm długości. Większość producentów wyposaża swoje klawiatury w dłuższe – 180 cm sznury. Te 30 centymetrów różnicy to sporo.
Przyciski z podwójnymi funkcjami
Klawiatura dostarczana jest w ciemnym pudełku, na powierzchni którego umieszczono grafikę prezentującą Masterkeys Pro S. Pod nią naklejono naklejkę informująca o rodzaju przełączników oraz układzie klawiatury. Jak już napisałem, w moim przypadku jest to model z Cherry MX Blue i układem przycisków QWERTY. Na odwrocie opakowania w kilku językach (polskiego brak) umieszczono główne cechy urządzenia. Razem z klawiaturą i przewodem producent dostarczył pokrowiec na akcesorium oraz klucz do zdejmowania przycisków. Niestety, nie zaoferował już dodatkowych nakładek na przełączniki np. wersji z mocniej wyeksponowanymi literami WSAD.