foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Jedną z najstarszych marek na rynku nawigacji samochodowych jest tajwańska Mio. I jak się okazuje, ciągle sobie dobrze radzi. Pomimo rosnącej konkurencji ze strony nowych producentów nawigacji, jak również map onlinowych dostępnych na smartfonach, ciągle producent ten wypuszcza nowe modele. Jednym z najnowszych jest Pilot 15LM, z którym miałem okazję zapoznać się. Więc jak to mam w zwyczaju, dzielę się swoją opinią na jego temat.

Urządzenie zapakowano w tradycyjne, biało pomarańczowe pudełko, na którym umieszczono zdjęcie przedstawiające nawigację. Napisy umieszczone na kartoniku informują o 45 mapach europejskich krajów, które zainstalowano w urządzeniu, a małe infografiki informują o podstawowych cechach. Najważniejszą z nich, moim zdaniem, jest wieczysty dostęp do aktualizacji map. Jeszcze kilka lat temu, za coś takiego producenci żądali opłaty – dziś mamy to w cenie urządzenia. Oznacza to, że raz kupiona nawigacja, zawsze będzie miała aktualne mapy. Pod warunkiem oczywiście, że zadbamy o ich aktualizację.

nawigacja mio pilot 15lm 1 20181110 1199799099

Pudełko z nawigacją

W środku znajduje się standardowa zawartość: nawigacja, ładowarka samochodowa, przewód microUSB i oczywiście uchwyt do montażu urządzenia na szybie. Ten ostatni składa się z dwóch części, płytki trzymającej Pilot 15LM i przyssawki z ramieniem. Jak w większości przypadków, ta ostatnia ma dźwignię zwiększającą docisk do szyby.

Konstrukcja

Nawigacja jest niewielka. Wyświetlacz ma przekątną 5” i chociaż zamknięto go w grubej ramce, to i tak rozmiary urządzenia są niewielkie – ok. 8.5x13 cm i grubość ok. 1.5 cm. Obudowę wykonano z ciemnego, chropowatego tworzywa. Całość ma surowy charakter, co przejawia się w ostrych krawędziach. Oczywiście nie da się nimi skaleczyć, ale daleko im do miękkich zaokrągleń, jakie można spotkać w innych modelach tego typu urządzeń.

nawigacja mio pilot 15lm 2 20181110 1390039292

Nawigacja z akcesoriami

Na górnej krawędzi, z lewej strony znajduje się przycisk włączający nawigację. Wydzielono go z reszty obudowy pomarańczowym kolorem. Chyba trochę na wyrost, bo i tak po zamontowaniu urządzenia na szybie, przycisk ten jest niewidoczny. Najczęściej, włączając elektroniczne mapy, sięgamy do nich ręką na oślep pamiętając gdzie jest przycisk i szukając go palcami. Ale skoro ktoś postanowił go pokolorować, nie narzekajmy. Wszystkie interfejsy umieszczono na lewym boku. Oprócz gniazda zasilania znajduje się tam też gniazdo na kartę pamięci microSD. Oprócz nich jest tam też miejsce na słuchawki. Widać też przygotowaną do usunięcia inną zaślepkę pod małe okrągłe gniazdo, być może mikrofonowe, być może zewnętrznej anteny GSM czy GPS. Nic innego nie przychodzi mi do głowy. Z tyłu obudowy, w pobliżu gniazda zasilania umieszczono przycisk resetu.

nawigacja mio pilot 15lm 5 20181110 1732436911

Mio Pilot 15LM

Nawigacja jest mała, skromna, ale przez to na swój sposób elegancka. Konstrukcja jest bardzo prosta, na boku z interfejsami widać śruby łączące górną i dolną część obudowy. Jest to chyba pierwsza nawigacja, ze skręcaną obudową, która trafiła w moje ręce. Jednak pomimo takiego złożenia obudowy, nic nie skrzypi, nic się nie wygina, nie ma żadnych luzów.


Tradycyjnie rzućmy teraz okiem na specyfikację techniczną

• GPS Chipset: MSR2112
• Typ procesora: ARM Cortex A7 800MHz
• Rodzaj i rozmiar wyświetlacza: 5", dotykowy, kolorowy
• Rozdzielczość ekranu: 480 x 272 pixels
• Bateria typ: 650mAh
• Złącze zasilania
• Pamięci / RAM: 128 MB
• Gniazdo na kartę micro SD
• Głośnik
• Wysokość (mm): 86.1
• Szerokość (mm): 132.5
• Grubość (mm): 15.3
• Waga (gr): 168

nawigacja mio pilot 15lm 7 20181110 1827529684

Interfejsy umieszczone na lewym boku nawigacji

Lista parametrów jest krótka, ale z drugiej strony w przypadku nawigacji trudno oczekiwać zestawu danych takich, jak w przypadku komputera czy monitora. Niemniej wiemy, że urządzeniem zarządza procesor Cortex A7 800MHz. Jak na małe urządzenie, o prostej funkcjonalności, w zupełności powinien on sobie poradzić z wyznaczeniem mapy. Zwłaszcza, że ten sam procesor producent wykorzystał w nawigacjach Spirit 8500 LM i Spirit 8670 LM, które już testowałem. I ta sprawdzał się bardzo dobrze. Trochę może przeszkadzać mu wielkość pamięci RAM, 128 MB wydaje się trochę mało. Większa pamięć daje procesorowi większy komfort przy obliczeniach, może więc szybciej żonglować przeliczanymi cyframi. W praktyce, przy małej pamięci, wyliczenie optymalnej trasy, zwłaszcza dłuższej, może trwać kilkanaście sekund.

nawigacja mio pilot 15lm 4 20181110 1958560307

Uchwyt do mocowania nawigacji

Producent nie pofatygował się niestety, by wymienić listę języków, w jakich działa nawigacja (a jest ich sporo). Nie wylistowano też krajów, których mapy drogowe zainstalowano na urządzeniu. Wiemy, że jest ich 45, problem w tym, że w Europie jest 46 państw. Którego brakuje?
Nawigację wyposażono w baterię, co raczej nie jest jakimś odosobniony przypadkiem. Większość tych urządzeń ma wbudowany akumulator. Szkoda tylko, że nie podano, na jak długi czas ona wystarczy.
Novum, z jakim się spotkałem w przypadku tej nawigacji to czytanie przez system nazw ulic. Oprogramowanie nie tylko pokaże mapę i właściwą drogę do celu, ale też poda nazwę ulicy, w którą należy skręcić. Dzięki temu nie trzeba odrywać wzroku od drogi by spoglądać na mapę. Ciekawe, chociaż nie zawsze będzie to wygodne. W naszym kraju nie wszystkie oznaczenia ulica są na tyle widoczne, by można było się kierować tylko ich nazwami.


Użytkowanie

Użytkowanie Pilota 15LM zacząłem od podłączenia nawigacji do komputera. Chciałem ją zasilić i w ten sposób sprawdzić, co oferuje oprogramowanie, a tymczasem otrzymałem dostęp do dysku urządzenia. Ma on pojemność 7.2 GB, z czego dla użytkownika dostępne jest ok. 3 GB. Nie jest to wiele, ale z drugiej strony, co będziemy tam przechowywać? Nie jest to wideorejestrator, który archiwizowałby filmy, zdjęć raczej nie będziemy oglądać.. ale możemy to miejsce wykorzystać na np. dodatkowe mapy, gdyby np. ktoś chciał jechać do Azji lub Afryki.
Pomimo zlokalizowanych na wewnętrznym dysku takich plików jak DesktopLaunche.exe nie udało mi się uruchomić aplikacji na PC pracującym pod kontrolą 64-bitowego Windowsa 10. Jak więc aktualizować mapy? Trzeba ze strony internetowej producenta można pobrać aktualną wersję aplikacji (22MB). Ona instaluje się bez problemów.

capture 002 07112018 222733

capture 003 07112018 225629

Zrzuty ekranowe aplikacji Mio Desktop

Po uruchomieniu, program automatycznie połączył się z nawigacją i siecią. Wykonał synchronizację urządzenia z komputerem a następnie sprawdził w sieci czy są jakieś aktualizacje I tu małe zaskoczenie – do zaktualizowania miałem mapy z centralnej i wschodnie Europy, w sumie.. 3 GB danych. No z całym szacunkiem, ale kupując nową nawigację oczekiwałbym, że zainstalowane na niej mapy są aktualne. Oczywiście, urządzenie może poleżeć chwilę w sklepie, ale trudno mi uwierzyć w to, że zmieniło się aż tyle dróg, żeby trzeba było aktualizować tyle danych. Gdyby nie to, że część plików się nadpisuje, całe wolne miejsce na dysku zostałoby zajęte przez tę aktualizacją. Niemniej, pobieranie tak dużej aktualizacji zajmuje trochę czasu. Weźcie to pod uwagę, jeśli zdecydujecie się na zakup tego modelu.
Aplikacja funkcjonalnie nie różnie się od tego, z czym spotkałem się przy okazji recenzowania innych urządzeń Mio. Gdy nawigacja jest niepodłączona, dostępne w programie menu jest dość proste: język, inteligentne odzyskiwanie, automatyczne aktualizacje oraz opcje. Wybranie tej ostatniej pozycji pozwala zadecydować o tym, czy dostępność aktualizacji ma być sprawdzana automatycznie oraz czy mają być stosowane jednostki metryczne i stopnie dziesiętne. Jak widać, jest to dość ubogie menu. Za to bogato jest w przypadku języków, które są obsługiwane przez tę aplikację (tę na PC, nie tę na urządzeniu).

capture 004 07112018 225645

capture 001 10112018 185528

Zrzuty ekranowe z aplikacji Mio Desktop

Wiecie już, że by zaktualizować urządzenie lub "inteligentnie odzyskać" musimy Pilota 15LM podłączyć do komputera. I wtedy też pojawiają się w aplikacji nowe funkcje. Program nabiera nowego życia. Pojawiają się nowe pozycje w menu, które wiążą się z subskrypcjami, zainstalowanymi mapami, planowaniem trasy, zapamiętanymi w urządzeniu lokalizacjami itp. Możemy np. prześledzić swoją trasę korzystając z zapisanych w nawigacji dzienników. Niestety nie wszystkie funkcje działają poprawnie. Przykładowo w przypadku funkcji „inteligentnego odzyskiwania” trzeba włożyć dysk DVD. Skąd go wziąć, bo w pudełku go nie ma. Ogólnie mam wrażenie, że ktoś chciał wykorzystać aplikację przygotowaną dla wcześniejszych modeli (i chwała mu za to, lepiej wykorzystać to, co jest już gotowe niż rzeźbić od nowa), ale nie dopasował ją w 100% do nowego produktu.
Jeśli chodzi natomiast o aplikację na urządzeniu, to… odświeżono ją. Pomimo tego, że nadal mamy kafelki, to wyglądają one inaczej – nowocześniej. Domyślny ekran główny zawiera pięć płytek: Znajdź, Mapa, Moje miejsca, Ustawienia i W pobliżu. Wyglądają ciekawiej, bardziej kolorowo, ale to niestety wszystko, co mamy do dyspozycji. W porównaniu do funkcji dostępnych w przywoływanych modelach Spirit, jest tu ubogo. Ma to swoje zalety, bo nie rozpraszamy się na mniej przydatne funkcje, nie jest to też zaawansowane urządzenie pozwalające np. prowadzić rozmowy telefoniczne. Ma to też wpływ na cenę.

nawigacja mio pilot 15lm 17 20181110 1630314883

Ekran startowy nawigacji

Wybierając cel podróży możemy poszukać go wybierając słowa kluczowe, wpisując konkretny adres, miasto, podając współrzędne geograficzne lub kod pocztowy. Można też skorzystać z listy punktów POI lub podając konkretne skrzyżowanie, na które chcemy dotrzeć. Nie ma tu nic unikalnego, wszystkie te opcje wprowadzania celu podróży znajdziemy też w innych tego typu urządzeniach.
Ekran mapy podczas jazdy podzielono na trzy części. W górnej jego części znajduje się mała belka z ikoną ekranu startowego, jej naciśnięcie przeniesie nas do opisanych wcześniej kafelków. Po prawej stronie znajduje się pasek z informacjami o, nazwijmy to parametrach podróży. Jest tam informacja o aktualnej prędkości, aktualnej godzinie, godzinie dotarcia do celu i odległości, jaka pozostała do przebycia. Niestety, oznaczenia tu zastosowane nie są intuicyjne, trzeba się domyślić ich znaczenia. Instrukcja w tym przypadku nie pomoże. Mi było prościej, bo miałem już do czynienia z nawigacjami tego producenta.

nawigacja mio pilot 15lm 20 20181110 1417984588

Wyznaczanie drogi do celu

W trakcie wyszukiwania trasy nawigacja podaje od razu kilka opcji: najszybszą, ekonomiczną, najłatwiejszą i najkrótszą. Wyświetlając propozycje tras, program informuje o ich długościach oraz szacunkowym czasie jazdy. Wystarczy kliknąć w wybraną trasę, następnie przycisnąć przycisk "nawiguj" by urządzenie wyznaczyło drogę. Czas obliczania trasy jest bardzo krótki. Przykładowo z Gdańska do Poznania program wyznaczył trzy trasy (najszybszą, ekonomiczną, najłatwiejszą i najkrótszą) w kilka sekund.
Chcąc zmienić parametry trasy wystarczy puknąć w ekran by wyświetliły się opcje ustawień. W ten sposób możemy przejść do ustawień dźwięku, dodania punktu orientacyjnego, poszukania objazdu, powiększenia czy zmiany opcji trasy. Te ostatnie są o tyle istotne, że pomagają dostosować trasę do naszych preferencji. Służy do tego opcja Zaawansowane planowanie, w którym możemy skorzystać z historycznych danych prędkości, zapisanych schematów jazdy kierowcy czy zapisanych prędkości jazdy. W opcjach trasy definiujemy również własne alarmy POI, obszary, których chcielibyśmy unikać, typy dróg, jakimi chcielibyśmy się poruszać itp.

nawigacja mio pilot 15lm 23 20181110 1118237532

Wyszukiwanie POI

Komunikaty o zbliżających się POI (a przede wszystkim fotoradarach) pojawiają się w dolnej części ekranu. I to, co jest najważniejsze, wyświetlają się tak długo dopóki nie miniemy takiego punktu. Cały czas podawana jest zmieniająca się ciągle odległość. W przypadku fotoradarów jest to naprawdę przydatna opcja. Po prawej stronie w kółku wyświetla się informacja o dopuszczalnej na danym odcinku drogi prędkości. Jeśli tej prędkości nie przekraczamy, jest ono blade, słabo widoczne. Jeśli jednak zwiększymy prędkość i przekroczymy dopuszczalne kilometry na godzinę, kółko staje się wyraźne, dając jasno do zrozumienia, że łamiemy przepisy.
Niestety, nigdzie w opcjach nie znalazłem miejsca odwołującego się do karty pamięci. Po co więc w urządzeniu gniazdo na taki nośnik? Nie ma przeglądarki zdjęć, nie znalazłem opcji odtwarzania muzyki... Zagadka.

nawigacja mio pilot 15lm 22 20181110 1170648480

Menu ekranowe

Wiecie już, że Pilot 15LM ma wbudowaną baterię o pojemności 6500 mAh. Wystarcza ona na ok. 78 minut pracy. To w zupełności wystarczy, by w międzyczasie podładować baterię smartfonu.
Nawigację obsługuje się wygodnie. Ekran dobrze reaguje na dotyk, nie jest zbyt czuły, dzięki czemu dotknięcie musi być pewne, zdecydowane. Dzięki temu nie grozi nam, że w czasie zmieniania ustawień, lekkie muśnięcie ekranu spowoduje uruchomienie niechcianej funkcji. Mapy przedstawione są schematycznie, nie ma wizualizacji 3D, która wymagałaby intensywnej pracy procesora, dzięki czemu wszystko wgrywa się szybko i przesuwa płynnie. Do wyboru mamy widok z perspektywy 3D lub 2D (płaski widok z góry). Jeśli komuś przeszkadza lektor wypowiadający nazwy ulic, można wybrać wersję bez nazw ulic. Nie ma tu jednak wielkiego wyboru – jest dostępnych tylko dwóch lektorów – oba głosy są kobiece.


Podsumowanie

Mio Pilot 15LM można dziś kupić w sklepach internetowych za ok. 300 złotych. Z jednej strony nie jest to wiele, ale z drugiej konkurencyjne urządzenia z takiej samej wielkości wyświetlaczem są tańsze, nawet o połowę. Biorąc pod uwagę, że zainstalowane na niej oprogramowanie jest bardzo, bardzo nieaktualne (3GB danych do pobrania!), producent na tym polu się nie popisał. Nie można jednak odmówić Pilot 15LM pewnego uroku. Prosta, skromna konstrukcja cechuje się pewną elegancją. Proste oprogramowanie zapewnia szybka i bezproblemową obsługę, co jest bardzo dużym plusem. A mały rozmiar urządzenia powoduje, że zamontowane na szybie nie zasłania świata przed maską pojazdu. Ciągle jednak mam pewien niedosyt wiedzy – po co gniazdo na kartę pamięci?
Na pewno plusem jest dożywotnia aktualizacja map, szkoda tylko, że baza fotoradarów, z której możemy korzystać będzie dostępna (a dokładniej dostęp do jej aktualizacji) tylko przez trzy miesiące. Z drugiej strony… lepiej jeździć zgodnie z przepisami, wtedy taka baza będzie niepotrzebna.
Trudno mi jednak pogodzić się z koniecznością olbrzymiej aktualizacji po zakupie. Nowe urządzenie, które praktycznie na samym początku wymaga pobrania 3 GB danych, by mieć zaktualizowane mapy, jest dla mnie po prostu nie doróbką. Dobrze, że producent odświeżył interfejs, wygląda on lepiej, ciekawiej, ale czemu przy okazji nie zadbano o to, by na urządzenie od razu instalować pakiet najnowszych map? No i aplikacja na PC też wymaga doszlifowania. Szanowny producencie – proszę to poprawić.

nawigacja mio pilot 15lm 13 20181110 1602964404

Nawigacja Mio Pilot 15LM

Plusy Minusy

Mała, kompaktowa budowa
Prosta obsługa

Cena
Konieczność dużej aktualizacji map po zakupie

Moja ocena:

robot blogotech ocena 3

Komentarze   

# Adam 2019-11-07 19:58
Ta nawigacja mimo że dobra potrafi też mieć przycięcia podczas jazdy, procesor nie jest za mocny i jak się nagrzeje to potrafi na chwile zastygnąć w miejscu. [edit: Administrator] osobiście uważam że lepiej sprawdzają się te z większymi ekranami.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BT 2019-11-08 15:30
Ja nie miałem problemów - może to kwestia jakiegoś miejsca, gdzie jest słaby sygnał GPS?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Marco 2020-07-10 16:00
Powiem tak - nie warto wydawać tyle pieniędzy - może 200 zł.Pamiętajcie że nie ma fotoradarów ( są podobno na 3 miesiące ) potem trzeba płacić za nie - szok...Podłącze nie zasilania z prawej strony - chyba na Anglię - bardzo nieporęczne.Gło s Pani - tragiczny..w słońcu trudna do odczytania - potrzebna osłonka..nie pokazuje wariantów trasy tak jak na zdjęciu i niewiadome dla czego..warta góra 199 zł lub 200 nic więcej..są lepsze programy np MAPAMAP - Odradzam zakupy..+ nie zacina ale się opóźnia
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BT 2020-07-10 16:37
Proponuję spojrzeć na datę publikacji - cena jest podana na dzień publikacji recenzji. Dziś może być inna. to samo dotyczy fotoradarów, w 2018 była inna polityka ich udostępniania, dziś jest inna.
Kwestia zasilania z prawej strony - dlaczego to jest nieporęczne? Przynajmniej przewód nie plącze się w okolicach kierownicy, moim zdaniem to akurat jest dobrym podejściem.
Odczyt w słońcu - nawigację używasz w samochodzie, skąd tam słońce? Może padać z boku, ale.. ekran się dobrze sprawuje. Głos lektora - możesz wybrać Pana. Każdy ma swoje upodobania co do głosu. I nie rozumiem kwestii wariantów trasy - nawigacja pokazuje. Zdjęcie pochodzi z testów, nie z portfolio producenta - jest prawdziwe.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jacek 2021-09-08 18:44
Po roku użytkowania i 14 000 km wyrzucilem nawigację do kosza. Jest TRAGICZNA, znacznie gorsza od Google Maps czy Yanosika, a do tego niegodna zaufania. Ogromne aktualizacje to problem, ale nie największy. Najgorsze jest to, że nawigacja źle szuka. Przykładowo: nawigacja kieruje przez drogi gruntowe, wyłączam je w ustawieniach, a mimo wszystko i tak mnie nimi prowadzi. (I to są leśne dukty, gdzie bez problemu można zgubić miskę olejową). Google Maps tymczasem bez problemu znajduje drogi asfaltowe. Nawigacja prowadzi zaułkami i nawet kiedy jedzie się główną drogą, nie "aktualizuje" trasy, tylko każe zawracać na jakiejś wertepy. Co z tego, że ma kilka tras do wyboru, skoro żadna z nich nie jest optymalna? Zamiast prowadzić krajówkami, wiedzie podrzędnymi drogami zapomnianymi przez Boga i ludzi, zaś opcja jazdy krajówką w ogóle się nie pokazuje. Nie kupujcie tego szajsu. To pieniądze wyrzucone w błoto. Nigdy więcej MIO!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube