foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Dobra zabawa w grze komputerowej to nie tylko dobra gra, dobre łącze internetowe i mocny komputer. To również dobry monitor, który zapewni odpowiednie doznania wizualne. Dziś przybliżę Wam model XV272U firmy Acer, należący do serii Nitro, zaprojektowanej specjalnie dla graczy. Zaczynajmy.

Oczywiście, jak każdy producent, Acer nie ogranicza się w oferowaniu jednego tylko modelu monitora. Acer Nitro XV to grupa pięciu modeli (seria Nitro jest jeszcze bogatsza). W moje ręce trafił egzemplarz oznaczony symbolem XV272U KVbmiiprzx i chociaż wszystkie monitory Nitro XV wyglądają tak samo, to mogą się różnić pewnymi szczegółami technicznymi. Poniżej znajdziecie parametry tego jednego modelu.

Konstrukcja

Zanim opowiem o tym jak wygląda monitor powiem, że dostarczany jest z kompletem przewodów: zasilającym, USB, DPI i HDMI. Podstawę, na której się opiera, montuje się z dwóch elementów – obrotowego talerza i kolumny wspornikowej, po czym w prosty sposób zatrzaskuje się w gnieździe wykonanym w standardzie VESA. Muszę przyznać, że w porównaniu do innych modeli monitorów ta kolumna jest bardzo delikatna. Jest to mała rurka o średnicy ok. 2 cm, która utrzymuje 27-calowy wyświetlacz pozwalając jednocześnie na zmianę jego wysokości. Od razu jednak powiem, że pomimo jej delikatnego wyglądu monitor trzyma się stabilnie. Jest to trochę zasługą odchylonej do tyłu kolumny, dzięki czemu przesunięto środek ciężkości w stronę środka podstawy. Przy pomocy jednej ręki można obrócić lub zmienić wysokość wyświetlacza. Tę ostatnią możemy zmieniać w zakresie 11 centymetrów podnosząc monitor z wysokości 3 cm nad biurkiem do 14 cm. Oczywiście można go też pochylić (lub odchylić) w kierunku gracza.

monitor acer nitro xv272u 1 20210330 1488600240

Acer Nitro XV272U

Jak 99% monitorów, tak i ten wyposażono w czarną obudowę, w której zamknięto matrycę. XV272U należy do tzw. bezramkowców, czyli monitorów, których ramę ograniczono do niezbędnego minimum. Najczęściej – i tak jest w tym przypadku – ramka na bokach i górze ma szerokość milimetra podczas gdy dolna część jest szersza, na ok 2 centymetry. Jeśli jednak myślicie, że na tej listwie umieszczono przyciski sterujące, to niestety zaskoczę Was. Są one zlokalizowane z tyłu obudowy, w takim miejscu, że można je bez większych problemów dosięgnąć prawą ręką. Ale, na środku dolnej maskownicy zamontowano czujniki, które wykrywają obecność człowieka. Jak zapewne się domyślacie dbają one o oszczędność energii, i to za ich przyczyną, gdy odejdziemy od monitora, ekran jest wygaszany. Tymczasem, wśród przycisków umieszczonych z tyłu obudowy znajduje się włącznik zasilania, przyciski wywołujące menu podręczne oraz joystick, który uruchamia główne menu ekranowe i jednocześnie pozwala po nim nawigować.

monitor acer nitro xv272u 2 20210330 1032485459

Podstawa

Ponieważ jest to monitor przygotowany z myślą o graczach, zamontowano w nim szereg interfejsów, które mają ułatwić im zabawę. Dlatego z lewej strony monitora umieszczono dwa gniazda USB 3.0. Można do nich podłączyć słuchawki, myszkę, mikrofon lub inne akcesorium. Oczywiście skoro jest wyjście USB musi też być wejście. Zlokalizowano je w gnieździe, gdzie znajdują się wszystkie porty. Oprócz USB typu B, są tam dwa gniazda HDMI, DP, gniazdo audio oraz kolejne dwa porty USB 3.0.

monitor acer nitro xv272u 3 20210330 1618867097

Delikatna (z pozoru) kolumna

Na pewno Nitro XV272U prezentuje się elegancko, chociaż można to powiedzieć praktycznie o każdym monitorze. Jednak w tym przypadku zastosowanie cienkiej kolumny wspornikowej nadaje monitorowi lekkości, która podkreśla estetykę wykonania.


Sprawdźmy teraz jak wygląda monitor pod kątem technicznym.

Zanim jednak przejdziemy do specyfikacji, przypomnę to co napisałem wcześniej. Seria Nitro XV to pięć monitorów różniących się parametrami. Poniżej przedstawiam specyfikację tego, który trafił w moje ręce.
• Przekątna ekranu: 27"
• Maksymalna rozdzielczość: (WQHD)2560 x 1440@144 Hz
• Współczynnik obrazu: 16:9
• Współczynnik kontrastu: 1,000:1
• Czas reakcji: 1 ms
• Zwiększanie częstotliwości odświeżania ekranu: 170 Hz
• Jasność: 400 cd/m²
• Podświetlenie: LED
• Kąty widzenia: 178° Odchylania poziomego / 178° Odchylania pionowego
• Stojak: Tilt (-5°~25°) / Height adj (120 mm)
• Głośniki: 2 x 2 W
• Porty i złącza: 1x DisplayPort, Słuchawki
• Zasilanie: 60 W (Power On)
• Certyfikat ochrony środowiska naturalnego: MPR II
• Kolory: Czarny
• Kompatybilność z VESA: (Tak) 100 x 100mm
• Waga (w przybliżeniu): 5.06 kg / 6.55 kg (ze stojakiem)
• Cechy: VESA DisplayHDR 400

monitor acer nitro xv272u 6 20210330 1175024014

Interfejsy

Tradycyjnie parę słów na temat powyższej listy. Przede wszystkim rozdzielczość - mamy tu 2560x1440 dpi, co jest już niejako standardem dla wyświetlaczy o przekątnej 27” chociaż zdarzają się też modele oferujące 4K. Dla graczy ta ostatnia opcja byłaby najbardziej pożądana (kto dziś nie chce mieć 4K?). Nie bez znaczenia jest też częstotliwość odświeżania – 144 Hz to wciąż rzadki przypadek, chociaż nie w przypadku monitorów gamingowych. Podobnie jak czas reakcji, 1 milisekunda na pewno zaspokoi oczekiwania niejednego miłośnika gier. A wracając do częstotliwości, można ją podkręcić do 270 Hz, a to już rzadkość. Czy to wpływa na odbiór wizualny? Według producenta tak, ja jako użytkownik tego jednak nie zauważam. Nawet po kilku godzinach gry.
Jasność na poziomie 400 cd/m2 pokazuje, że zastosowana tu matryca jest jasna, a to w pewnym stopniu wpływa na intensywność barw i kontrast. Efekty dźwiękowe zapewniają głośniki o mocy 2W co nie jest niczym szczególnym. Większość monitorów wyposażana jest system audio o takim poziomie nagłośnienia. Rzadko zdarzają się monitory z wbudowanymi przetwornikami o mocy 5W. Trudno odpowiedzieć, które są lepsze, bo z jednej strony ważna jest jakość, ale niektórzy gracze stawiają na głośność. I tak jednak wielu graczy woli korzystać ze słuchawek, czy więc moc głośników jest ważna? Jak już wiecie, ten monitor ma wbudowane gniazdo słuchawkowe.

monitor acer nitro xv272u 5 20210330 1067843412

Porty USB umieszczone z boku monitora

Jak w każdym monitorze, tak i tu mamy zaimplementowane rozwiązania, które mają zapewnić najlepszą jakość obrazu. Jest więc FreeSync Premium firmy AMD, która ma zapewnić stabilny obraz bez przerwań. Według autorów rozwiązania użytkownicy monitorów wyposażonych w tę technologię mogą cieszyć się płynnym i dynamicznym obrazem dzięki temu, że częstotliwość odświeżania obrazu monitora jest zsynchronizowana z szybkością odtwarzania klatek w komputerze. A skoro jesteśmy przy odświeżaniu warto wspomnieć o autorskich technologiach BlueLightShield i Flickerless, które chronią oczy przed zbytnim przemęczeniem. Z kolei dzięki technologiom Acer ComfyView i Low Dimming monitor nie razi tak mocno, a o czy mniej się męczą. Dzięki temu można grać dłużej. O ile dłużej? Tego autorzy technologii już nie podają.

monitor acer nitro xv272u 4 20210330 1414786309

Przyciski sterujące umieszczone z tyłu obudowy

Nie każdy monitor może pochwalić się certyfikatem VESA DisplayHDR 400. Ten może. A co to jest? Jest to standard, który określa jakość technologii HDR, w tym luminancję, gamę kolorów, głębię bitową i czas narastania. Dzięki niemu użytkownicy mogą cieszyć się „nowymi wrażeniami z gier dzięki większej dokładności kolorów i lepszemu kontrastowi”. A za dobre kolory odpowiada też matryca, która w 99% pokrywa barwy z palety Adobe RGB. Według Acera dokładności odwzorowania kolorów jest na poziomie Delta E<2.


Jak to się przekłada na użytkowanie?

Tak naprawdę komfort korzystania z tego monitora zapewniają dwa elementy: jakość obrazu i prostota sterowania. W tym pierwszym przypadku jest bardzo dobrze. Kolory są bardzo intensywne, z wyraźnym kontrastem. Nie zauważyłem żadnych opóźnień w wyświetlaniu obrazu czy artefaktów podczas dynamicznych przejść, a specjalnie uruchomiłem kilka gier akcji, w których sceny zmieniają się bardzo szybko. Oczywiście nie omieszkałem wykorzystać monitora do oglądania filmów. Również w tym przypadku obraz prezentował się bardzo dobrze. Jeśli chodzi o głośniki, to widać, że zostały one przygotowane z myślą o grach. Mają podkręcony bas, który przetworniki zabarwiają lekkim metalicznym odcieniem, który świetnie podkreśla efekty w grach akcji. Zgrzyt metalu, strzały z karabinów, wybuchy... to wszystko jest bardzo dobrze podkreślone.

monitor acer nitro xv272u 8 20210330 1018100463

Ekran jest jasny, a kolory intensywne

Przyciski, które umieszczono z tyłu są wygodne w obsłudze. Bardzo łatwo można do nich sięgnąć prawą ręką wywołując odpowiednie menu. I chociaż nie widać ich opisów, bardzo szybko można się przyzwyczaić do ich rozmieszczenia i przypisanej im funkcjonalności. Łatwo można zidentyfikować je samym dotykiem.

monitor acer nitro xv272u 17 20210330 1032050020

Ekran widoczny z boku ciągle jest wyraźny

Tak jak wspomniałem, przy pomocy joysticka można wywołać menu ekranowe. Jeśli czytaliście moją recenzję monitora Nitro VG z ubiegłego roku zobaczycie, że nie uległo ono zmianie. Cały czas mamy czarne tło, białą czcionkę i pomarańczowe podświetlenie. Oprócz różnych ustawień są tam przygotowane również profile typowo gamingowe przygotowane pod konkretne gatunki gier. Oczywiście można też zdefiniować swoje własne ustawienia i tu Acer dał nie tylko możliwość ustawienia takich parametrów, jak over drive czy free sync, ale też kształt celownika. Do wyboru są trzy różne wzory, które możecie zobaczyć na zdjęciu.

monitor acer nitro xv272u 10 20210330 1025307135

monitor acer nitro xv272u 11 20210330 1882052738

monitor acer nitro xv272u 12 20210330 1123747039

monitor acer nitro vg240y 12 20200425 1297542608

Przykładowe ekrany konfigurujące, na ostatnim widoczne są różne celowniki

Inną mocną stroną monitora jest przygotowane przez producenta oprogramowanie do zarządzania nim. Ze strony internetowej Acer-a można pobrać aplikację Acer Display Widget (ok. 60MB), która w wygodny sposób przy pomocy okna z trzema zakładkami pozwala skonfigurować ekran. Wspomniane zakładki: Visual Modes, Visual Sync i Split Screen obejmują grupy ustawień, które pozwalają wybrać optymalny tryb wyświetlania pod kątem bieżącego ustawienia monitora. Wśród dostępnych tam parametrów znajdują się takie, które pozwalają wyregulować poziom niebieskiego światła, jasności, kontrastu, nasycenia i innych parametrów, z którymi spotykamy się przy konfiguracji monitorów. Ale… Acer poszedł krok dalej i zaproponował możliwość przypisania poszczególnych trybów do określonych aplikacji. Dzięki temu definiując takie połączenia ekran sam automatycznie zmieni ustawienia w zależności od aktywnej w danym momencie aplikacji. Coś świetnego.

monitor acer nitro xv272u 15 20210330 1428422078

Trudno coś zarzucić kolorom


Podsumowanie

Czy Acer Nitro XV272U to dobry monitor? Bez wątpienia. Czy odpowiada na potrzeby graczy? Na pewno. Czy warto w niego zainwestować? Warto. To oczywiście moje zdanie, ale nie będę ukrywał, że monitor mi się spodobał, chociaż brakowało mi w nim dwóch rzeczy: zakrzywionego ekranu i PiP-a. Z tymi dwoma elementami mógłbym nazwać monitor idealnym – obraz jest bez zarzutu, głośniki świetnie podkreślają klimat gier, a oprogramowanie do konfiguracji zapewnia dużą funkcjonalność. Czego chcieć więcej? Niższej ceny, bo za ten monitor w sklepach zapłacimy ok. 1.500 złotych. Całkiem sporo.

monitor acer nitro xv272u 9 20210330 1925531504

Acer Nitro XV272U 

 Plusy Minusy
elegancki
jasny ekran
intensywne kolory
dobre głośniki
 cena

Moja ocena: 

robot blogotech ocena 4

 

Komentarze   

# xyz 2021-05-11 13:27
Co Ty chłopie za głupoty tu wypisujesz? XV272U KVbmiiprzx kosztuje 1900 a nie 1500 to raz a dwa to jeden z najlepszych matryc do grania obecnie. Nowa matryca innolux jest rewelacyjna i zapewnia osiągi na poziomie FI27Q-X lub XB273U GXbmiipruzx czyli monitorów premium 240Hz.
Polecam lekturę
[link usunięty zgodnie z regulaminem]
Zalety typu dobre głośniki - serio?
Proponuję rozejrzeć się za inną robotą bo tego typu wypociny to nieśmieszny żart i totalna amatorka.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Michał 2021-11-30 12:19
Cytuję xyz:
Co Ty chłopie za głupoty tu wypisujesz? XV272U KVbmiiprzx kosztuje 1900 a nie 1500 to raz a dwa to jeden z najlepszych matryc do grania obecnie. Nowa matryca innolux jest rewelacyjna i zapewnia osiągi na poziomie FI27Q-X lub XB273U GXbmiipruzx czyli monitorów premium 240Hz.
Polecam lekturę
[link usunięty zgodnie z regulaminem]
Zalety typu dobre głośniki - serio?
Proponuję rozejrzeć się za inną robotą bo tego typu wypociny to nieśmieszny żart i totalna amatorka.


Nie zesraj się. Nawet jak napisał coś niepoprawnego, to możesz w inny sposób zwrócić uwagę. pewnie zasuwasz na najniższym stanowisku w korpo, albo pomiatają tobą na magazynie i dajesz upust frustracji, co?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BT 2021-05-12 06:25
Każdy ma prawo do swojej opinii. Cena podawana jest na dzień publikacji recenzji. A dlaczego głośniki nie mają być zaletą monitora? Z iloma monitorami miałeś do czynienia?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Piotr 2021-06-24 13:56
Zdecydowanie nie jest to monitor XV272U KVbmiiprzx. Tak jak napisał xyz powyżej - monitor XV272U KVbmiiprzx kosztuje 1900. Ten który opisałeś to XV272U Pbmiiprzx - który faktycznie kosztuje ~1500. Poza tym UKV ma 170 hz odświeżania.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BT 2021-06-28 09:54
Takie miał oznaczenie na tabliczce znamionowej.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube