foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Seria Krypton Genesis to jedna z najdłuższych serii akcesoriów gamingowych oferowanych przez jednego producenta. W ciągu kilku lat, pierwszy model myszki Krypton trafił w moje ręce w 2017 roku, akcesoria przeszły różne metamorfozy przechodząc od najprostszych modeli do coraz bardziej zaawansowanych. Najnowsze podejście producenta stawia na uniwersalizm, co widać na przykładzie modelu Krypton 750.

Wystarczy wyjąc myszkę z pudełka, by zobaczyć, że dostajemy do wyboru dwa warianty jej wyglądu. Producent do akcesorium dołączył dodatkową płytkę, którą możemy zamontować na grzbiecie myszki. O różnicy pomiędzy tą zamontowaną a tą, którą możemy zamontować, powiem za chwilę, tymczasem uzupełnię informację o tym co jeszcze oprócz gryzonia, znajduje się w pudełku. Genesis dołączył ślizgacze i coś, z czym spotkałem się u tego producenta pierwszy raz – ciężarki zmieniające wagę myszki. To coś co dla graczy jest jednym z wyznaczników dobrej myszki. Możliwość dopasowania wagi akcesorium do własnych preferencji to istotna rzecz, zwłaszcza dla kogoś kto spędza w grach komputerowych dużo czasu.

myszka genesis krypton 750 1 20230113 1679682866

Opakowanie

Konstrukcja

Mysz ma symetryczną konstrukcję, co oznacza, że mogą z niej korzystać osoby zarówno prawo, jak i leworęczne. Tak jak większość myszek, tak i ta ma dwa dodatkowe przyciski umieszczone na lewym boku. To może być kłopotliwe dla leworęcznych graczy, ale niestety muszą się do tego przyzwyczaić. Nie pamiętam, by w moje ręce trafił jakiś model, z przyciskami na prawym boku.
Mysz jest przewodowa, sznur wyprowadzono na środku w osi centralnej myszki. Oczywiście wyprowadzenie zabezpieczono wzmocnieniem, które ma chronić to miejsce przed uszkodzeniem. Przewód zabezpieczono tkaniną, która zapewnia mu bardzo dużą elastyczność. W dotyku przypomina sznurówkę, możecie więc sobie wyobrazić jak jest elastyczny.

myszka genesis krypton 750 2 20230113 1531467864

Genesis Krypton 750

Krypton 750 wykonano z ciemnego, matowego tworzywa. Jedynie przyciski na boku, oraz dodatkowy szósty przycisk, umieszczony za rolką przewijania, wykonano z innego, ciemniejszego i błyszczącego materiału. Dodatkowo obwód rolki pokryto miękkim, karbowanym silikonem, który zapewnia lepszą kontrolę podczas przewijania. Górną część obudowy podzielono na dwie części: główne klawisze oraz płytkę pokrywającą grzbiet. Ta ostatnia jak już wiecie jest wymienna. Po wyciągnięciu z pudełka, mysz wyposażona jest w element z szeregiem otworów przywodzących na myśl plaster miodu. Montując dodatkową płytkę, można ją wymienić na jednolity kawałek plastiku. Aby wymienić płytkę wystarczy ją lekko podważyć w tylnej części. Zdejmując osłonę dostaniemy się do wnętrza myszki i jednocześnie gniazda, w którym można umieścić ciężarki. Gniazdo wyposażono w magnes, dzięki czemu pojemnik z ciężarkami można łatwo zamocować w odpowiednim miejscu. A ponieważ umieszczono je w środku myszki, jest ona dobrze dociążona – na środku. Dzięki pojemnikowi z dodatkowymi ciężarkami możemy zmienić wagę w zakresie od 58g do 76g.

myszka genesis krypton 750 3 20230113 1401871145

To też jest Genesis Krypton 750

Czujnik optyczny zamontowano w osi centralnej akcesorium. Łatwo to zauważyć po odwróceniu Kryptona do góry nogami. Jak możecie zobaczyć na zdjęciach, wyposażono go w dwa całkiem spore teflonowe ślizgacze – w przedniej i tylnej części. Zwłaszcza ten drugi rzuca się w oczy. Obok czujnika optycznego umieszczono przełącznik suwakowy, który zmienia częstotliwość przesyłanego sygnału z 125Hz, na 500Hz lub 1000Hz.

Przejdźmy teraz do użytkowania.

Producent wyposażył Krypton 750 w przełączniki Huano, które mają zagwarantować skutecznie działanie przycisków przez 50 milionów naciśnięć. To powinno wystarczyć każdemu graczowi na kilka lat gry. Główne klawisze po naciśnięciu wydają miękki, delikatny dźwięk sygnalizujący aktywację. Trochę inaczej „klikają” boczne przyciski.

myszka genesis krypton 750 8 20230113 1428564132

Genesis Krypton 750 - komplet

Myszka dobrze leży w dłoni. Jest średniej wielkości, dzięki czemu doskonale wpasowuje się w każdą dłoń – nastolatek czy osoba dorosła, mężczyzna czy kobieta – każdy może nią równie sprawnie się posługiwać. Moim ulubionym chwytem myszki jest palm grip i doskonale on się sprawdzał na tym Kryptonie. Śmiem twierdzić, że każdy, kto używa tego chwytu będzie pod tym kątem z tego gryzonia zadowolony. Również osoby stosujące finger grip, który jest bardzo podobny, również powinny czuć się komfortowo. Najmniej przez mnie lubiany claw grip nie jest, w mojej opinii, chwytem wygodnym podczas wielogodzinnej pracy z myszką, dlatego też automatycznie i w tej myszce, nie przypadł mi on do gustu. Ale zaznaczam, to jest moja subiektywna ocena.

myszka genesis krypton 750 5 20230113 2008784839

Spojrzenie na myszkę z bliska

Umieszczone pod płytkami przycisków przełączniki dobrze reagują na naciśnięcia wydając charakterystyczny klik. Przy czym musi to być zdecydowane naciśnięcie, by przełącznik zadziałał. Rolka jest przyjemna w dotyku, ma dobrze dobrany skok, który podczas przewijania np. stron internetowych przesuwa je płynnie o kilka wierszy a nie np. pół strony, jak to robią inne modele myszek. Wygoda przekłada się również na gry, w których możemy szybko zmniejszyć perspektywę obrazu. Umieszczony za rolką przycisk zmiany rozdzielczości zamontowano w optymalnym miejscu. Łatwo do niego sięgnąć palcem sterującym rolką.
Krypton 750 został wyposażony w czujnik optyczny Pixart PAW3333. Zaprojektowano go jako następcę modelu PAW3327 i już od ponad dwóch lat z powodzeniem wykorzystywany jest w wielu myszkach, m.in. Krypton 550 Gen2. Oferuje rozdzielczość 8000 dpi, która dla wielu graczy będzie wystarczająca. Po swoim prekursorze odziedziczył bardzo dobry feeling i responsywność. Wielu użytkowników ceni ten sensor za wysoką maksymalną szybkość, przy jakiej może poprawnie działać. Ma też niski LOD, który co prawda można konfigurować, ale nie w tym modelu myszki. Producent nie udostępnił takiej opcji w sterowniku myszki.

myszka genesis krypton 750 4 20230113 1876242232

Podwozie myszki

Mysz podłączona do komputera jest automatycznie wykrywana przez system. I od razu zapalają się kolorowe światełka w rolce oraz na dolnej krawędzi myszki w jej tylnej części. Zamontowany w jej wnętrzu system świetlny zapewnia pełną kolorystykę RGB. Do sterowania nim (między innymi) służy oprogramowanie, które można pobrać ze strony producenta. Niestety, aplikacja jest blokowana przez Windows 11. Ostatecznie jak możecie zobaczyć poniżej udało mi się ją uruchomić, ale uważam, że to duży błąd ze strony producenta, że nie zadbał o to, by program był akceptowany przez system Microsoftu.

capture 004 11012023 183753

capture 003 11012023 183738

capture 004 11012023 183753

capture 005 11012023 183918

Zrzuty ekranowe z programu do konfiguracji myszki

Po uruchomieniu aplikacji pojawia się okno podzielone na dwie części. Z lewej strony znajduje się sterowanie profilami – w tym miejscu je zakładamy, aktywujemy itp. Z prawej strony, w większym oknie znajdują się parametry konfiguracyjne myszki. Pomiędzy ich poszczególnymi grupami przełączamy się korzystając z menu umieszczonego w górnej części. Możemy więc zmienić domyślne funkcje każdemu z sześciu programowalnych przycisków (przycisk pod rolką jest nieprogramowalny) przypisując im komendę z naprawdę szerokiej puli. Kolejna grupa parametrów pozwala zmienić rozdzielczość przypisaną do przycisku zmiany rozdzielczości. Każdej czułości można przypisać kolor, który przy zmianie będzie swoją barwą wskazywał na jaką rozdzielczość się przełączamy. W tym samym oknie można ustawić czułość myszki, szybkość przewijania rolki, czas przerwy pomiędzy kliknięciami itp. Nie mogło oczywiście zabraknąć miejsca, w którym ustawiane jest podświetlenie. Producent przygotował dziewięć trybów (oddychający, wąż, fala itp.) świecenia, mamy też możliwość ustawienia dokładnej barwy wg. palety RGB. Ostatnią pozycją menu jest Makro. To tam, możemy zapisywać sekwencje wciskanych przycisków, by potem uruchomić je jednym kliknięciem.

myszka genesis krypton 750 14 20230113 1547566678

Krypton 750 z jednolitym grzbietem i podświetleniem

Oprogramowanie pozwala załadować konfigurację do pamięci Kryptona 750. Nie da się natomiast, tak jak mają niektóre profesjonalne akcesoria, załadować kilka profili do myszki i przełączanie się pomiędzy nimi bez pośrednictwa komputera. Program jest prosty w obsłudze, a ponieważ przygotowano go w polskiej wersji językowej, każdy bez problemu sobie z nim poradzi.

Specyfikacja

Zainteresowanym przedstawiam oficjalną specyfikację myszki publikowaną przez producenta.
• Komunikacja: Przewodowa
• Interfejs: USB
• Przeznaczenie: Gaming
• Sensor: Optyczny
• Model sensora: Pixart PAW3333
• Rozdzielczość: 200 - 8000 DPI
• Liczba przycisków: 7.
• Liczba programowalnych przycisków: 6
• Programowalne przyciski: Tak
• Długość przewodu: 180 cm
• Model przełączników: Huano
• Żywotność przycisków: 50 mln.
• Akceleracja: 35 G
• Częstotliwość próbkowania: 1 000 Hz
• Maksymalna szybkość śledzenia: 300 inch/s
• Maksymalna szybkość przetwarzania danych: 8000 FPS
• Wbudowana pamięć: Tak
• Obsługa makr: Tak
• Podświetlenie: Tak
• Kolor podświetlenia: RGB
• Liczba trybów podświetlenia: 9
• Właściwości: Wytrzymałe przełączniki Huano, Wbudowana pamięć, Możliwość dostosowania wagi myszy
• Materiał: ABS
• Typ ślizgacza: PTFE
• Złącza: USB 2.0
• Kolor: Czarny
• Zasilanie: USB (5V)
• Cechy dodatkowe: Wymienne panele obudowy, Regulacja wagi, Plug&Play
• Akcesoria w zestawie: Zestaw ślizgaczy, Ciężarki
• Długość: 118 mm
• Szerokość: 61 mm
• Wysokość: 39 mm
• Waga: 58 g
• Obsługiwane systemy operacyjne: Windows XP, Windows Vista, Windows 8, Windows 7, Windows 11, Windows 10, Linux, Android

Podsumowanie

Wprowadzając Krypton 750 na rynek, Genesis pokazał, że w branży myszek gamingowych rozwija się coraz bardziej. Dawne proste konstrukcje zostały rozszerzone o wersje z oprogramowaniem, wymiennymi panelami, a teraz również w ciężarki zmieniające wagę myszki. To spory krok naprzód, który dostarcza graczom mysz, której nic więcej w zasadzie nie potrzeba. W tym przypadku już tylko od osobistych preferencji gracza zależy czy ten model po prostu leży mu w dłoni. Niestety, do szczęścia brakuje oprogramowania, które bez problemów można uruchomić pod Windowsem. Fakt, działa, ale trzeba nagimnastykować się, by je uruchomić.
Za tę mysz trzeba dziś zapłacić ok. 150 złotych. Oczywiście wolałbym dać mniej pieniędzy, ale muszę przyznać, że biorąc pod uwagę to, co ta wersja Kryptona oferuje (nie licząc problemów z oprogramowaniem) ta cena wydaje się akceptowalna.

myszka genesis krypton 750 13 20230113 1946135405

Krypton 750 z plastrem miodu na grzbiecie

Plusy Minusy 
elegancka
możliwość zmiany wyglądu
kolorowe poświetlenie
wygodna
duża funkcjonalność
możliwa zmiana wagi
małe niedoskonałości w wykończeniu

 

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube