foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Teufel to marka, która niejednokrotnie udowadniała mi, że oznakowane jej logo urządzenia prezentują nie tylko wysoką jakość wykonania, ale i brzmienie sięgające najwyższej jakości. Do tej pory przetestowałem to na przykładzie dwóch zestawów głośników. W końcu jednak nadszedł czas na sprawdzenie jak sprawuje się cały zestaw, czyli głośniki i odtwarzacz. Poznajcie Teufel Ultima 20 Kombo.

Konstrukcja

Komplet, który możecie zobaczyć na zdjęciach składa się z dwóch głośników regałowych UL 20 Mk3 18 oraz odtwarzacza CD KB 43 CR 19, który ma wbudowany tuner radiowy (i kilka innych gadżetów). Producent dodaje do zestawu pilota, którym możemy na odległość sterować odtwarzaniem.

teufel ultima 20 kombo 11 20211120 1805636311

Teufel Ultima 20 Kombo

Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z solidnie wykonanym urządzeniem. Głośniki wykonano z płyty MDF, która zastępuje dziś stosowane kiedyś drewno. Jak wiecie, obudowy z drewna dają zupełnie inne efekty dźwiękowe niż plastik, dlatego żaden producent wysokiej jakości urządzeń audio nie zastosuje tworzywa w swoich obudowach. Wewnątrz wysokich na ok. 33 centymetry kolumn umieszczono dwa drivery: niskotonowy o średnicy 25 mm i basowy o średnicy 165 mm. Aby uzyskać odpowiednie brzmienie zastosowano konstrukcję Bass Reflex, w której kanał akustyczny umieszczono z tyłu. Membrany zakryto osłoną z cienkiej tkaniny, którą można jednak zdjąć zmieniając efektu wizualny. UL 20 MK3 18 bez takiej zasłony prezentują się ciekawie, stylowo. Na pewno dodadzą uroku każdemu pomieszczeniu. Zwłaszcza, że przód obudowy zamknięto czarną, błyszczącą płytą, na której bardzo dobrze odznaczają się białe napisy i oczywiście same głośniki. Przewody podłączane są przy pomocy pozłacanych zacisków śrubowych. Oczywiście umieszczono je z tyłu obudowy w specjalnym zagłębieniu.

teufel ultima 20 kombo 1 20211120 1354181188

Bez osłon głośniki prezentują się lepiej 

Każda z kolumn waży blisko sześć kilogramów. Jest to efekt umieszczonej w środku elektroniki, która ma zapewnić wysokiej jakości brzmienie. W tym celu zastosowano zwrotnicę z częstotliwością podziału 2600 Hz. Przetworniki zastosowane w UL 20 Mk3 18 odtwarzają dźwięki w zakresie od 70 Hz do 20.000 Hz. Wygenerują dźwięki o mocy 50 W (szczytowa moc znamionowa to 80W), krótko mówiąc: potrafią dać czadu. Ich impedancja jest stosunkowo niska – 4 Ohmy. Informacje techniczne związane z głośnikami uzupełnię maksymalnym poziomem ciśnienia akustycznego – 104 dB w odległości metra od kolumny. Pamiętajcie, że próg bólu wyznaczono na poziomie 120 dB. Nie podkręcajcie więc głośników na maksa i nie zbliżajcie się za bardzo do głośników.
Warto dodać, że kolumny możemy poustawiać na różne sposoby: możemy powiesić je na ścianie, postawić na półce lub na stojaku. Przykładowe wizualizacje prezentuję Wam przy pomocy zdjęć publikowanych przez Teufel na swojej stronie www.

teufel1teufel2 

Przykładowe ustawienia głośników

Jednostka centralna systemu to odtwarzacz CD z wbudowanym tunerem radiowym. Całą elektronikę zamknięto w ciemnej obudowie ze szczotkowanego aluminium. Prostokątna obudowa bardzo dobrze komponuje się z otaczającymi ją kolumnami. Jej stabilność zapewniają cztery solidne nóżki, które umożliwiają przepływ powietrza chłodzącego umieszczoną w środku elektronikę.
Oczywiście, z punktu użytkowego najbardziej interesujące są przód i tył odtwarzacza. Z tyłu znajdują się wszystkie interfejsy, które umożliwiają podłączenie głośników. Są tam wyjścia głośnikowe High Level, wyjście na subwoofer, wyjścia cinch stereo oraz oczywiście gniazdo, do którego podłączamy antenę radiową. Tutaj też wyprowadzono przewód zasilający do wbudowanego zasilacza. Posiada on włącznik, przy pomocy którego można odciąć zasilanie z całego urządzenia.

teufel ultima 20 kombo 4 20211120 1317474769

Panel przedni odtwarzacza

teufel ultima 20 kombo 12 20211120 1919249373

Tylny panel odtwarzacza

Kolejne interfejsu umieszczone są już na przednim panelu. To tu poprzez gniazdo słuchawkowe 6.3 mm można podłączyć słuchawki, w specjalnym gnieździe zakrytym silikonową osłona znajduje się gniazdo AUX i jack 3.5 mm. Z przodu umieszczono też drugi port USB, dzięki niemu możemy odtwarzać muzykę z plików. I oczywiście jak na nowoczesne urządzenie przystało mamy możliwość podłączenia się przez Bluetooth.
Jak już wiecie (i jak nietrudno się domyślić) sterowanie urządzeniem jest możliwe za pomocą odpowiednich przycisków umieszczonych na przednim panelu. Nie licząc oczywiście sterowania przy pomocy telefonu czy tabletu. Jednym z przycisków wybieramy źródło sygnału – napęd CD, radio, zewnętrzny nośnik danych (pendrive lub dysk przenośny), Bluetooth itp.

teufel ultima 20 kombo 10 20211120 1771810442

Pilot do zdalnego sterowania odtwarzaczem

Duże możliwości podłączeń pozwalają uczynić z zestawu domowe centrum multimedialne. Co prawda dwa głośniki nie zastąpią kina domowego, ale na pewno zapewnią przyjemne doznania słuchowe. A dzięki temu, że możemy odtwarzać muzykę z różnych źródeł czyni go bardzo uniwersalnym. Niestety, Teufel nie przygotował żadnej aplikacji, która umożliwiałaby kontrolę zestawu przy pomocy urządzenia mobilnego. Mamy oczywiście pilota, ale to nie to samo co sterowanie i odtwarzanie od razu przy pomocy smartfona.

Komentarze   

# Waldek 2023-01-04 09:33
Cena przyzwoita za ten zestaw. Duży minus za brak złącza optycznego i wejścia do gramofonu. W zestawach 2.0, typowych dla muzyki, wejście gramofonu to podstawa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube