foto1
Kolejna recenzja - Predator Helios 300
foto1
Kolejna recenzja - Predator Helios 300
foto1
Kolejna recenzja - Predator Helios 300
foto1
Kolejna recenzja - Predator Helios 300
foto1
Kolejna recenzja - Predator Helios 300
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Urządzenia z rodziny Surface, które kilka lat temu wprowadził na rynek Microsoft, na dobre już zagościły w wielu domach. Cenione są za wygląd, jakość i oczywiście funkcjonalność. Chociaż pierwsze egzemplarze tej linii produktowej nie wypadły najlepiej, producent szybko wyciągnął wnioski i kolejne generacje są już tylko coraz lepsze. W moje ręce trafił Surface Go 3 LTE, jednej z najnowszych produktów Microsoftu, który niedawno trafił do sklepów. Co oferuje, opowiem Wam w swojej recenzji.

Tak jak inne urządzenia tej serii, również Go 3 dostarczany jest w twardym, eleganckim pudełku podkreślającym markę Premium tego tabletu. Tu mała dygresja – w wielu miejscach w sieci urządzenie jest przedstawiane jako laptop, ale tak naprawdę jest to tablet, do którego można dołączyć klawiaturę i wtedy faktycznie Go 3 nabiera cech laptopa. Jednak klawiatura jest akcesorium dodatkowym, które trzeba dodatkowo kupić. W pudełku znajduje się tylko: Surface Go 3, zasilacz, krótka instrukcja tzw. „Szybki start” oraz dokumenty gwarancyjne i dotyczące bezpieczeństwa. Wszelkie elementy dodatkowe: piórko, klawiatura, etui, trzeba niestety zakupić dodatkowo, co jednak nie powinno być niespodzianką. Wszystkie urządzenia z tej linii produktowej dostarczane są w takiej „gołej” wersji. To ma oczywiście plus, bo nie przepłacamy za komputer kupując akcesoria, z których nie będziemy korzystać. Ale też można na to spojrzeć z innej strony – trzeba wydać kolejne pieniądze, by mieć bardziej funkcjonalne urządzenie. Moim zdaniem Microsoft powinien jednak dorzucić w komplecie piórko, znacznie ono ułatwia obsługę Windowsa na ekranie dotykowym.

microsoft surface go 3 lte 1 20220618 1069505122

Pudełko

Konstrukcyjnie Go 3 nie różni się wiele od innych urządzeń z tej linii produktowej. Mamy do czynienia z 10” ekranem zamkniętym w obudowie ze stopu magnezu. Srebrna konstrukcja ma jedynie jeden ciemny akcent – ekran. Jeśli czytaliście moją recenzję Go 2, na pewno zauważycie na zdjęciach olbrzymie podobieństwo. Pomiędzy tymi urządzeniami nie ma żadnej różnicy. Microsoft zaproponował urządzenie o takiej samej budowie. Z tyłu znajduje się wychylana podpórka, która złożona stanowi część płaskiej obudowy, a wychylona umożliwia ustawienie tabletu pod różnymi kątami. Można ją odchylić do 135 stopni względem obudowy, co daje naprawdę szeroki zakres możliwych ustawień ekranu. Ta sama podpórka przydaje się również podczas trzymania tabletu w dłoni – poprawia pewność chwytu. Zastosowany zawias jest ciasno spasowany, co gwarantuje stabilną pozycję rozstawionego tabletu bez względu na kąt wychylenia.
Przyciski i interfejsy zlokalizowano w tych samych miejscach. Włącznik zasilania znajduje się na górnej krawędzi, tuż obok przycisku regulującego głośność. Na przeciwległej krawędzi znajduje się specjalne wyżłobienie oraz styki komunikacyjne wykorzystywane podczas współpracy tabletu z dedykowaną mu klawiaturą – jest to opracowany przez Microsoft port Surface Connect. Z kolei na prawym boku umieszczono gniazda: słuchawkowe 3.5 mm, USB typu C i port zasilania Surface Connect. Chętniej widziałbym zasilanie poprzez port USB-C ale tak już jest niestety, że różni producenci stosują różne sposoby zasilania. Microsoft dla urządzeń Surface opracował swój specjalny wtyk, który przytrzymywany magnesem (to nie jest oryginalny pomysł MS) dostarcza energii komputerowi. Z kolei na drugim boku znajduje się szufladka na czytnik kart nanoSIM. Oczywiście tablet wyposażono w dwie kamery – jedną z przodu i jedną z tyłu. Ta z przodu rejestruje obraz z dokładnością 5MP, a ta z tyłu 8 MP. Obie pozwalają na rejestrację filmów w jakości HD 1080p. Za realizm odtwarzanych materiałów odpowiada wyświetlacz PixelSense chroniony wytrzymałym szkłem Corning Gorilla Glass 3.

microsoft surface go 3 lte 2 20220618 1497303641

Microsoft Surface Go 3

Konstrukcja oparta na metalowej obudowie zapewnia dużą sztywność i oczywiście wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Jednak pomimo tego, że wyświetlacz jest chroniony wytrzymałym szkłem, widać ugięcia ekranu pod naciskiem palca. Widać też ślady pozostawionych tam palców. Niestety, ekran chętnie je absorbuje, chociaż muszę przyznać, że nie są one tak widoczne jak na innych tabletach.
Razem z tabletem dotarła do mnie klawiatura Signature Type Cover. Spotkałem się z nią już przy okazji recenzji poprzedniej wersji tabletu – Go 2, a ponieważ nie uległa ona zmianie, opiszę ją w naprawdę kilku słowach. Wykonano ją z alcantry, materiału który często jest wykorzystywany przez producentów akcesoriów komputerowych. Wynika to z tego, że prezentuje się elegancko, jest też przyjemny w dotyku. Jego kolor i fakturę przyrównuję zawsze do szarego zamszu. A ponieważ przyciski również wykonano w szarym kolorze z białym nadrukiem, doskonale harmonizuje się z obudową tabletu.
Klawiatura jest niezwykle cienka – jej grubość to 2-3 mm. W górnej części znajduje się plastikowa listwa z pinami komunikacyjnymi i mechanizmem mocującym tablet. Z pozostałą częścią akcesorium jest on połączony przy pomocy materiału, który dzięki swojej elastyczności umożliwia „zamknięcie” tabletu z klawiaturą. Z kolei w dolnej części znajduje się duża płytka touchpada – gładka, jednolita, bez zaznaczonych obszarów działania lewego i prawego przycisku myszki. Przyciski ułożono w standardowym układzie QWERTY. Mają taki sam rozmiar jak w klawiaturach notebooków, z wyjątkiem górnego rzędu i strzałek góra/dół. Jak to zwykle bywa klawisze funkcyjne mają podwójne działanie. W tym przypadku ich podstawowe funkcje to rozjaśnianie ekranu, sterowanie odtwarzaniem plików medialnych itp. W tym rzędzie znajdują się też przyciski PrtScr, Home, End, Delete itp.
Aby ułatwić orientowanie się w klawiaturze bez spoglądania na nią, niektóre z płytek zostały wyposażone w występy, które pozwalają dotykiem zidentyfikować położenie dłoni względem przycisków. Niestety, z uwagi na niewielką grubość tego akcesorium, nie ma tu podświetlenia.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube