foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Monitor Acer B248Y

Monitor do biura z wbudowaną kamerą

Więcej

Mysz Havit MS1021W

Świetnie wyprofilowana obudowa, proste oprogramowanie...

Więcej

Acer Spin 3

Unikalna konstrukcja komputera konwertowalnego.

Więcej

Xblitz S10 Duo

Kamera samochodowa rejestrująca obraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

IBM produkuje baterie EV z wody morskiej

Już niedługo pojazdy elektryczne będą śmigać po naszych drogach przyczyniając się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. I chociaż ciągle trwają dyskusje czy faktycznie pojazdy elektryczne oszczędzają środowisko, skoro i tak trzeba wyprodukować energię elektryczną, obecność samochodów elektrycznych jest faktem. I mądre głowy ciągle pracują nad tym, by były jak najbardziej ekologiczne.

Dziś większość pojazdów EV wyposażona jest w baterie litowo-jonowe wykonane z metali ciężkich, takich jak kobalt. Jednak ich zapasy są ograniczone, a ich wydobycie mało ekonomiczne. Jest jednak światełko w tunelu. Specjaliści z IBM Research Battery Lab opracowali baterię zbudowaną bez metali ciężkich. Do jej produkcji użyto materiały, które można wydobyć z wody morskiej.

Według IBM nowe akumulatory mogą przewyższyć obecnie stosowane litowo-jonowe pod względem kosztów, czasu ładowania (mniej niż 5 minut by osiągnąć 80% naładowania), wskaźniku wydajności energetycznej itp. Taka bateria jest też mniej łatwopalna, może być stosowana w samolotach  i inteligentnych sieciach energetycznych. I oczywiście pojazdach elektrycznych – samolotach i ciężarówkach.

W nowej baterii zastosowano trzy nowe, zastrzeżone przez pomysłodawców, materiały. Wśród nich jest bezkobaltowy i niklowy materiał katodowy oraz ciekły elektrolit. Unikalna kombinacja związków wyciągniętych z wody morskiej jest w stanie tłumić dendryty litowo-metalowe podczas ładowania, co zmniejsza szanse zapalenia się akumulatora.

Specjaliści IBM nawiązali już współpracę z Mercedes-Benz, dostawcą elektrolitu do baterii Central Glass i producentem baterii Sidus. Co ciekawe, w badaniach nad zwiększeniem wydajności baterii, naukowcy wykorzystują sztuczną inteligencję.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube