foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Monitor Acer B248Y

Monitor do biura z wbudowaną kamerą

Więcej

Mysz Havit MS1021W

Świetnie wyprofilowana obudowa, proste oprogramowanie...

Więcej

Acer Spin 3

Unikalna konstrukcja komputera konwertowalnego.

Więcej

Xblitz S10 Duo

Kamera samochodowa rejestrująca obraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Facebook pracuje nad interfejsem neuronowym

Elon Musk nie jest jedynym, który marzy, by człowiek komunikował się z systemem komputerowym za pośrednictwem fal mózgowych. Również Facebook chce mieć swój udział w takich pracach. Nad takim interfejsem pracują naukowcy z University of California w San Francisco wspierani przez Facebook Reality Labs. Niedawno zademonstrowali swoje rozwiązanie, które wymaga jeszcze dopracowania, ale już robi wrażenie.

Interfejsy łączące mózg człowieka z komputer są już w użyciu od jakiegoś czasu. Wymagają jednak od użytkownika sporo pracy, chociażby dlatego, że każda litera na wirtualnej klawiaturze musi być wybierana osobno. Jest to mało efektywne, dlatego naukowcy z UVSF postanowili użyć wybierania kontekstowego. Zbudowali, a następnie zaimplementowali macierze elektryczne w mózgach ochotników cierpiących na padaczkę. Implanty zainstalowano w obszarach mózgu związanych z mową, jak i rozumieniem.
Badani odpowiadali głośno na pytania wielokrotnego wyboru, np. „Czy jest Ci wygodnie, oceń w skali od zera do 10?” lub „Jak oceniasz swój pokój?”. System, używając jedynie elektrycznej aktywności mózgu, identyfikował kiedy zadawano pytanie i na tej podstawie określał odpowiedź podmiotu. Skuteczność rozwiązania oceniono na 61-76%, co stanowi całkiem niezły wynik.
Eksperyment przyniósł pozytywne wyniki, ale pokazał też aktualne ograniczenia technologii. Tablice elektryczne, choć mniej inwazyjne niż sondy używane w innych eksperymentach z interfejsem mózgowym, nadal wymagały wszczepienia, czyli inwazji w mózg. A badani zamiast myśleć tylko o odpowiedziach, wypowiadali je na głos.
Ponieważ były to testy wstępne, zakres pytań ograniczono do dziewięciu, a odpowiedzi do 24 odpowiedzi. Wszystko to jest dalekie, przynajmniej na razie, od wyznaczonego przez Facebooka celu, czyli losowego tłumaczenia mowy na 100 słów za pomocą pasywnych urządzeń do noszenia.
Niemniej, Facebook uważa, że nawet ograniczona pojemność może być potężna. „Możliwość dekodowania nawet tylko garści słów – jak wybierz” lub „delete” - zapewni całkowicie nowy sposób interakcji z dzisiejszymi systemami VR i jutrzejszymi okularami AR ”
Oczywiście pojawiło się pytanie, czy to bezpieczne, by umożliwić Facebookowi (ze wszystkimi jego firmami) bezpośredni dostęp do naszych mózgów.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube