foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Kamera Havit HD Pro Webcam

Prosta kamera przydatna w czasie lekcji online.

Więcej

Monitor Acer Nitro

Monitor dla graczy z mocno intensywnymi kolorami.

Więcej

Zestaw NATEC Hi, I’m Octopus!

Klawiatura i mysz o wdzięcznej nazwie i solidnym wykonaniu.

Więcej

Genesis Helium 300 BT

Klimatyczne głośniki z podświetleniem RGB.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Samochody Audi pomogą unikać czerwonych świateł

Każdy z nas jadąc przez miasto samochodem liczy na tzw. zieloną falę. Nikt nie lubi co chwilę zatrzymywać się, ruszać i znów po kilkuset metrach zatrzymywać się. Tracimy czas, zwiększamy zużycie paliwa i co najważniejsze – bardziej szkodzimy środowisku. Projektanci systemów drogowych oraz producenci samochodów na różne sposoby próbują to ograniczyć, ale różnie to wychodzi. Może pomysł Audi w końcu pomoże wyeliminować przestoje na czerwonych światłach?

Już dziś Audi poprzez swoje rozwiązania w samochodach informuje o tym, jak długo jeszcze potrwa czerwone światło. Teraz, chce pomóc ich unikać. To pierwszy taki pomysł, w którym samochód rekomenduje prędkość, by zapewnić płynny przejazd bez zatrzymań. Rozwiązanie to łączy pozycję samochodu z informacjami o sygnalizacji świetlnej. Na tej podstawie obliczana jest optymalna prędkość, która jako zalecenie pojawi się na wyświetlaczu.
Propozycja prędkości są dostępne jako część funkcji Audi Connect Prime i mogą być zaimplementowane w modelach nawet z 2017 roku (z wyłączeniem modeli A3 i TT). Niestety, rozwiązanie to dostępne jest tylko w 13 regionach miejskich – wszystkie są zlokalizowane w USA.
Pomimo tego, że systemy miejskie nie są jeszcze przygotowane do ich rozwiązania, inżynierowie Audi już myślą o kolejnych użytecznych funkcjach. W planach mają wykorzystanie automatycznego systemu zatrzymywania / uruchamiania samochodu do uruchamiania silnika, gdy czerwone światło zmieni się na zielone. Po połączeniu tego z nawigacją, można będzie planować trasy, które minimalizują postoje.
To nad czym pracuje Audi, to kolejny krok w zwiększeniu autonomiczności samochodów. Wszystko po to, by było szybciej, ekologiczniej i przede wszystkim bezpieczniej.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube