foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Kamera Havit HD Pro Webcam

Prosta kamera przydatna w czasie lekcji online.

Więcej

Monitor Acer Nitro

Monitor dla graczy z mocno intensywnymi kolorami.

Więcej

Zestaw NATEC Hi, I’m Octopus!

Klawiatura i mysz o wdzięcznej nazwie i solidnym wykonaniu.

Więcej

Genesis Helium 300 BT

Klimatyczne głośniki z podświetleniem RGB.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

System ostrzegania o warunkach drogowych Boscha

Pojazdy autonomiczne to bardzo dynamicznie rozwijająca się część rynku automotive. To oznacza też, że wielu producentów chce na nim zaistnieć i urwać swój kawałek tortu, który w niedalekiej przyszłości będzie całkiem spory. Jedną z takich firm jest Bosch, który producentom automatycznych samochodów zaproponował system do przewidywania warunków drogowych. Ma on pomóc w bezpiecznej jeździe na mokrych i oblodzonych drogach.

Według producenta system ten doskonale sprawdzi się w „normalnych” samochodach zwiększając ich automatyzację. Może on przewidywać wystąpienie niebezpiecznej sytuacji, zanim jeszcze pojawią się niesprzyjające warunki drogowe. Przygotowane przez Boscha rozwiązanie bierze pod uwagę wiele możliwych scenariuszy pogodowych opracowywanych przez fińską firmę Foreca. Jednym z potencjalnych zastosowań jest zablokowanie przekazywania sterowania człowiekowi przy pierwszych oznakach złego stanu dróg. Oczywiście dotyczy to tych pojazdów autonomicznych, w których wciąż montowane są kierownice.
Bosch chce wprowadzić na rynek swoje rozwiązanie w 2020 roku. Wtedy też będzie polegał wyłącznie na danych pogodowych Foreca. W przyszłości planuje jednak uwzględniać dane pobierane z czujników zamontowanych na pojeździe autonomicznym. System ma porównywać temperatury wewnątrz samochodu i na zewnątrz, rejestrować czy wycieraczki są włączone czy wyłączone, analizować liczbę załączeń systemu antypoślizgowego itp. Dane te mają trafiać do chmury Bosch-a, w której będą mogły być analizowane.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube