foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Kamera Havit HD Pro Webcam

Prosta kamera przydatna w czasie lekcji online.

Więcej

Monitor Acer Nitro

Monitor dla graczy z mocno intensywnymi kolorami.

Więcej

Zestaw NATEC Hi, I’m Octopus!

Klawiatura i mysz o wdzięcznej nazwie i solidnym wykonaniu.

Więcej

Genesis Helium 300 BT

Klimatyczne głośniki z podświetleniem RGB.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Elektryczne ciężarówki Tesli bardziej ekonomiczne niż zakładano

Kiedy Tesla po raz pierwszy zaprezentowała swoją półgąsienicową ciężarówkę, zapowiedziała, że zakup takiego pojazdu zwróci się firmie w ciągu dwóch lat. Okazuje się, że może to nastąpić jeszcze szybciej.

Jim Monkmeyer z DHL w wywiadzie z agencją Reuters powiedział, że wg. niego firma transportowa osiągnie zwrot z inwestycji w ciągu półtora roku oszczędzając dziesiątki tysięcy dolarów rocznie. Oszczędność paliwa to tylko część tego, co taka firma może zyskać. Ponieważ silniki EV są znacznie mniej złożone niż duże silniki wysokoprężne, które napędzają konwencjonalne ciężarówki, będą też wymagały rzadszej konserwacji.
Elon Musk oczywiście optymistycznie podszedł do tej opinii. Według niego ostateczna specyfikacja pojazdu może być lepsza niż ta, którą przedstawiono podczas debiutu ciężarówki w listopadzie 2017 roku. Nie wszyscy są tak optymistycznie do tego nastawieni, ale już niedługo będziemy mogli się o tym przekonać, pierwsze dostawy z użyciem elektrycznych ciężarówek mają się rozpocząć w przyszłym roku.
Pesymiści wskazują wiele czynników, które mogą zadecydować o niespełnieni się obietnic Tesli. Nie jest łatwo wyprodukować pojazd ciężarowy EV, który będzie miał zasięg 480-800 kilometrów. Akumulator napędzający taki pojazd musi być olbrzymi, a sporo kalkulacji Tesli opiera się na założeniu, że ceny oleju napędowego nie ulegną zmianie. Jeśli pojawią się jakieś przeszkody techniczne lub olej stanieje, wartość samochodów spadnie. Niektórzy uważają też, że producent zaniża cenę swojego pojazdu. Czy tak będzie okaże się niedługo.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube