foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Monitor Acer B248Y

Monitor do biura z wbudowaną kamerą

Więcej

Mysz Havit MS1021W

Świetnie wyprofilowana obudowa, proste oprogramowanie...

Więcej

Acer Spin 3

Unikalna konstrukcja komputera konwertowalnego.

Więcej

Xblitz S10 Duo

Kamera samochodowa rejestrująca obraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Atom widoczny gołym okiem

Mała kropka pomiędzy dwoma metalowymi elektrodami to ON, pojedynczy atom emitujący światło. Jeszcze nikt nigdy do tej pory nie umożliwił czegoś takiego. W końcu jednak rozwijamy się, wymyślamy nowe rzeczy… to i zobaczenie czegoś, co z natury jest niewidoczne, stało się możliwe.

W rzeczywistości jest to powiększone zdjęcie, w którym autor – Nadlinger – uchwycił atom strontu. Cząstka została zjonizowana przez laser, a następnie uwięziona w komorze o ultra wysokiej próżni (tzw. pułapce jonowej) i uderzona niebiesko-fioletowym laserem. Utrzymanie go w miejscu było możliwe dzięki czterem cienkim igłom elektromagnesów, z których dwie widać na zdjęciu. Po ustabilizowaniu jon strontu został trafiony kilkoma laserami z różnych kierunków, co doprowadziło go do zera absolutnego. Niebiesko-fioletowe światło zostało specjalnie dobrane, ponieważ jon pochłania i emituje światło. Podczas gdy atom strontu ma tylko około ćwierć nanometra, naświetlony laserami wytworzył blask, który jest setki razy większy. Nawet to jednak byłoby ledwie wystarczające by zobaczyć atom, dlatego autor zdjęcia użył rurki przedłużającej i odsłonił obraz w procesie zwanym "opracowaniem optycznym". Zdjęcie wykonano aparatem Canon EOS 5D Mark II z EF 50mm f / 1.8.
Opracowana metoda, którą Nadlinger wykorzystał do wykonania zdjęcia, została najpierw wyliczona na papierze, a dopiero potem zastosowana w laboratorium. Cały wysiłek opłacił się, ponieważ zdjęcie wygrało główną nagrodę w konkursie fotografii naukowej w brytyjskim Science and Physical Sciences Research Council (EPSRC).

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube