foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Kamera Havit HD Pro Webcam

Prosta kamera przydatna w czasie lekcji online.

Więcej

Monitor Acer Nitro

Monitor dla graczy z mocno intensywnymi kolorami.

Więcej

Zestaw NATEC Hi, I’m Octopus!

Klawiatura i mysz o wdzięcznej nazwie i solidnym wykonaniu.

Więcej

Genesis Helium 300 BT

Klimatyczne głośniki z podświetleniem RGB.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Autonomiczny samochód na zimę

Pojazdy sterowane w sposób automatyczny nie są już rzadkością. Niektóre wdrożono już nawet w normalny „cykl pracy”, jak np. autobus w Las Vegas, o którym niedawno pisałem. Do tej pory jednak, wszystkie te samochody, duże i małe, uruchamiane były w ciepłym, słonecznym klimacie, gdzie poza innymi użytkownikami dróg, nic im nie groziło. A co w przypadku gdy taki pojazd będziemy chcieli wykorzystać tam gdzie jest mróz i lód?

Odpowiedź na to, chce znaleźć firma Yandex, która postawiła przed sobą dość ambitny cel – zaprojektowanie samochodu, który będzie potrafił dobrze trzymać się drogi również podczas zimy. Rosyjski gigant internetowy rozpoczął już testy samochodu Prius na przedmieściach Moskwy, do której już zaczyna „dobierać” się zima. Jak to wychodzi widać na poniższym filmie (który jednak poddano odpowiedniej obróbce). Widać, że pojazd sterowany przez komputer może trzymać się na swoim pasie oraz zatrzymywać i hamować na czas, by przepuścić pieszych.

Na razie nie są to jednak najgorsze warunki, z którymi możemy mieć do czynienia na drodze. Niemniej są to pierwsze eksperymenty, które mają pokazać czy samochody są już gotowe na zimową jazdę i co ewentualnie można w nich poprawić. W każdym razie, jeśli samochody autonomiczne mają stać się powszechne i uczestniczyć w naszym ruchu kołowym, muszą być przygotowane również na takie warunki. Celem takich pojazdów jest zarówno odciążenie kierowcy od prowadzenia ale i zwiększenie bezpieczeństwa, co w krajach ze śniegiem może mieć kluczowe znaczenie.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube