foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Kamera Havit HD Pro Webcam

Prosta kamera przydatna w czasie lekcji online.

Więcej

Monitor Acer Nitro

Monitor dla graczy z mocno intensywnymi kolorami.

Więcej

Zestaw NATEC Hi, I’m Octopus!

Klawiatura i mysz o wdzięcznej nazwie i solidnym wykonaniu.

Więcej

Genesis Helium 300 BT

Klimatyczne głośniki z podświetleniem RGB.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Kolizja z udziałem autonomicznego autobus z Las Vegas

Cały świat jest zafascynowany autonomicznymi pojazdami. Coraz więcej takich samodzielnych pojazdów pojawia się na drogach, i nie dotyczy to tylko małych pojazdów osobowych. To również ciężarówki i autobusy. Niestety, systemy sterujące takimi pojazdami ciągle jeszcze wymagają usprawnień, czego efektem jest kolizja z udziałem autonomicznego autobusu w Las Vegas.

Autobus, który spowodował kolizje kursuje wahadłowo na trasie w śródmiejskiej dzielnicy Fremont East w Las Vegas. Porusza się z prędkością ok. 24 km/h na odcinku ok. kilometra. Testy pojazdu trwały rok czasu, jednak już godzinę po tym, jak pojazd został „odcięty od pępowiny” nastąpiła kolizja z jego udziałem. Do zdarzenia doszło, gdy autobus został uderzony przez cofającą się ciężarówkę. Nie był to więc błąd pojazdu autonomicznego ani sterującego nim systemem.
Żaden z ośmiu pasażerów na pokładzie autobusa nie ucierpiał. Podobnie jak kierowca ciężarówki. Cały ciężar zderzenia przyjął na siebie przedni zderzak bus-a. Rzecznik firmy AAA, która sponsoruje projekt pilotażowy z autonomicznym busem powiedział, że wypadek był wynikiem błędu ludzkiego spowodowanego przez kierowcę ciężarówki. W trakcie badań okazało się, że system autobusu wykrył ciężarówkę i zatrzymał pojazd aby uniknąć wypadku. Niestety, ciężarówka nie zatrzymała się.
Oczywiście pojawiło się pytanie, czy autobus nie powinien się cofnąć. Przedstawiciel firmy Keolis, która wyprodukowała autobus odpowiedział, że system przewiduje taką sytuację. I w normalnych warunkach autobus by się cofnął. Niestety, w tym przypadki ciężarówka nie tylko cofnęła, ale jednocześnie skręciła w prawo, dlatego uderzenie nastąpiło w zderzak z prawej strony. To wskazuje, że system, pomimo wielu zabezpieczeń wciąż ma jeszcze luki.
Projekt pilotażowy będzie kontynuowany, na pewno jednak ten incydent będzie wskazywany przez sceptyków pojazdów automatycznych jako niebezpieczeństwo czyhające za tego typu pojazdami. Warto tu jednak zaznaczyć, że wspomniany autobus zapewnia darmowy transport swoim pasażerom. Takie same, 15-osobowe pojazdy są testowane w kampusie University of Michigan, a wykorzystywana w nich technologia wkrótce zostanie też przeniesiona do autonomicznych taksówek. Przyszłość będzie należeć do pojazdów bez kierowców. I tego nie zmienimy.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube