foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Monitor Acer B248Y

Monitor do biura z wbudowaną kamerą

Więcej

Mysz Havit MS1021W

Świetnie wyprofilowana obudowa, proste oprogramowanie...

Więcej

Acer Spin 3

Unikalna konstrukcja komputera konwertowalnego.

Więcej

Xblitz S10 Duo

Kamera samochodowa rejestrująca obraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Zderzenie drona z samolotem w Kanadzie

O tym, że drony są niebezpieczne dla samolotów pasażerskich wiadomo nie od dziś. Każdy posiadacz drona jest o tym uświadamiany, dlatego zderzenia UAV ze statkami powietrznymi zawsze są traktowane jako potencjalny atak terrorystyczny. Nawet jeśli zdarzyło się to przypadkiem, a do takiego zdarzenia doszło przed kilkoma dniami w Kanadzie.

Skyjet Beech KingAir 100 podchodził do lądowania w porcie lotniczym Jean Lesage w Quebec City, gdy zderzył się z niezidentyfikowanym dronem. Teoretycznie do zdarzenia nie powinno dość, ponieważ wypadek zdarzył się prawie 5 km od lotniska. Problem w tym, że pilot drona przekroczył dopuszczalną dla tych pojazdów wysokość 300m o prawie połowę, co wystarczyło by mały pojazd stanął na drodze powietrznego olbrzyma. Na szczęście, poza zniszczeniem drona i niewielkimi szkodami samolotu nic się nie stało i wylądował on bezpiecznie, ale co by było gdyby mały zdalnie sterowany pojazd trafił do silnika?
Każdy pojazd latający przebywający w obszarze kontroli ruchu lotniczego wokół portów lotniczych Kanady musi mieć zezwolenie aby odbywać tam loty. Nie może też przekraczać pułapu 90 m. Kto złamie ten zakaz może liczyć się z karą 3.000 dolarów.
Na całym świecie, od chwili gdy wystartowały pierwsze cywilne drony, powstawały regulacje prawne, które umożliwiają wspólne dzielenie nieba przez duże i małe pojazdy. Powstały też przepisy, normujące to, kto może być pilotem takiego zdalnie sterowanego pojazdu. W większości przypadków muszą to być osoby co najmniej 16-letnie, które zdały odpowiedni egzamin uprawniający do pilotowania drona. W wielu krajach określono również maksymalny pułap, na jaki taki dron może się wznieść.
W przypadku Kanady, przepisy są dość rygorystyczne. Tam od lotniska lub zbiornika wodnego, na którym starują samoloty trzeba zachować minimalny dystans 9 km. Każdy, kto narazi bezpieczeństwo statku powietrznego może podlegać grzywnie w wysokości 25.000 dolarów. To wskazuje, jak bardzo Kanadyjczycy są restrykcyjnie w zakresie lotów dronami. I jak dużą wagę przykładają do bezpieczeństwa samolotów.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube