foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Kamera Havit HD Pro Webcam

Prosta kamera przydatna w czasie lekcji online.

Więcej

Monitor Acer Nitro

Monitor dla graczy z mocno intensywnymi kolorami.

Więcej

Zestaw NATEC Hi, I’m Octopus!

Klawiatura i mysz o wdzięcznej nazwie i solidnym wykonaniu.

Więcej

Genesis Helium 300 BT

Klimatyczne głośniki z podświetleniem RGB.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Francja chce szybkie, autonomiczne pociągi

Francja nie tylko chce szybkich, autonomicznych pociągów, ale już zaczęła pracować nad wdrożeniem takiego projektu w życie. Francuskie państwowe przedsiębiorstwo kolejowe już ogłosiło, że zaczęło aktywnie działać na rzecz "rozwijania i wdrażania autonomicznych pociągów na szybkich liniach TGV". Pierwsze testy takich pociągów mają się rozpocząć w 2019 roku, a w 2023 pierwsze drony-pociągi mają wyjechać na tory w ramach normalnej obsługi pasażerów.

Systemy autonomiczne zostaną wbudowane w jeżdżące dziś składy TGV. Składają się one z zewnętrznych czujników, które mogą inicjować automatyczne hamowanie po wykryciu przeszkód na torach. Firma ma nadzieję, że system będzie mógł być wykorzystywany w bardziej uciążliwych manewrach, jak np. podpinanie różnych członów przed odjazdem. Przy zastosowaniu systemu autonomicznego koleje francuskie będą mogły uruchomić 25% więcej pociągów na tych samych liniach dzięki temu, że skróci się czas pomiędzy pociągami. Analitycy szacują, że oszczędzi się od 180 do 108 sekund.
Jako pierwsze mają być obsłużone połączenia między Paryżem i miastami na południowym wschodzie Francji. Na początku pociągi mają mieć jeszcze załogę, ponieważ trzeba system dostroić, wyeliminować potencjalne błędy itp. a gdy już wszystko zostanie sprawdzone i zweryfikowane, pociągi zaczną jeździć już bez nadzoru człowieka. Trochę się to różni od automatycznego systemu metra, który jest wykorzystywany w Paryżu, jednak metro zdecydowanie różni się od otwartego terenu, w którym są drzewa, śnieg, zwierzęta itp. System sterujący pojazdami TGV ma znacznie więcej czynników, które musi brać pod uwagę niż system sterujący metrem.
Trochę inaczej wygląda sytuacja w Wielkiej Brytanii, która również przymierzała się do takiego projektu. Tam pomysł spotkał się z ostrym sprzeciwem różnych związków zawodowych. Już sam projekt zainwestowania przez rząd 9 milionów funtów w firmy rozwijające technologię autonomiczną spotkał się z dużym oporem. Krytycy tego pomysłu argumentowali, że będzie to rozwiązanie zmniejszające bezpieczeństwo dziś istniejącego systemu. Być może mają w tym trochę racji, niemniej postępu nie da się uniknąć a autonomiczne pojazdy są przyszłością.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube