foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Kamera Havit HD Pro Webcam

Prosta kamera przydatna w czasie lekcji online.

Więcej

Monitor Acer Nitro

Monitor dla graczy z mocno intensywnymi kolorami.

Więcej

Zestaw NATEC Hi, I’m Octopus!

Klawiatura i mysz o wdzięcznej nazwie i solidnym wykonaniu.

Więcej

Genesis Helium 300 BT

Klimatyczne głośniki z podświetleniem RGB.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Kontenerowiec na morzu

Cały czas mówi się o pojazdach autonomicznych, które w najbliższym czasie pojawią się na drogach na całym świecie. Nie wszyscy jednak ograniczają się do projektowania samochodów bez kierowców. Niektórzy myślą już o statkach pływających bez kapitanów.

Japońscy armatorzy już myślą o tym, jak wybudować statki przewożące ładunki, które mogłyby samodzielnie przemierzać morza i oceany. Pierwsze stocznie już zaczęły opracowywać nowe technologie, które mogą być na takich statkach wykorzystane. Celem, który jest wskazywany jako podstawowy to zmniejszenie liczby wypadków morskich i poprawa efektywności.
Statki kierowane przez sztuczną inteligencję mają pływać krótszymi, najbezpieczniejszymi trasami i w taki sposób, by najbardziej efektywnie wykorzystać spalane paliwo. Przy wyborze trasy SI ma brać pod uwagę m.in. takie czynniki jak pogoda i przeszkody, które mogą być wystąpić na trasie. Firmy pracujące nad projektem wykorzystania sztucznej inteligencji w kierowaniu statkiem zgodziły się udostępnić zarówno wiedzę, jak środki finansowe potrzebne na badania. Specjaliści przewidują, że projekt budowy takiego statku może pochłonąć setki milionów dolarów. Niemniej japońscy armatorzy już mają w planach wybudowanie 250 takich jednostek, tak więc koszt ich opracowania przy inwestycji związanej z budową takiej liczby statków nie jest wcale duży.
Ostatecznie świat dąży do automatyzacji i jak najszerszego wykorzystania zarówno pojazdów bezobsługowych - samochodów, samolotów i statków, jak i sztucznej inteligencji, która będzie nimi zarządzać. A czy będą one przewozić ludzi czy ładunki... to tylko szczegół techniczny.
Pomysłodawcy planują wodowanie i uruchomienie pierwszych inteligentnych statków w 2025 roku.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube