foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Kamera Havit HD Pro Webcam

Prosta kamera przydatna w czasie lekcji online.

Więcej

Monitor Acer Nitro

Monitor dla graczy z mocno intensywnymi kolorami.

Więcej

Zestaw NATEC Hi, I’m Octopus!

Klawiatura i mysz o wdzięcznej nazwie i solidnym wykonaniu.

Więcej

Genesis Helium 300 BT

Klimatyczne głośniki z podświetleniem RGB.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Samochód autonomiczny Hyundai

Muszę przyznać, że Koreańczycy mają rozmach. O ile inni producenci budują samochody autonomiczne i testują je na ulicach "normalnych" miast, o tyle Samsung chce wybudować całe miasto, w którym takie pojazdy podczas testów nie będą ograniczone normalnym ruchem drogowym.

Koreańczycy z południa chcą na to poświęcić 88 hektarów, na których wybudują autostrady, parkingi, buspasy itp. Wszystko po to, by pojazdy autonomiczne mogły "ćwiczyć" w powtarzalny sposób zanim wyjadą na drogi publiczne. Dziś Korea Południowa produkuje jedne z najbardziej popularnych samochodów na świece. Jest jednak daleko za firmami, które pracują nad pojazdami autonomicznymi. Jakiś czas temu Hyundai przedstawił jednak ambitny cel - do 2020 roku wyprodukować pojazd autonomiczny trzeciego poziomu - w pełni autonomiczny z zapasową kierownicą.
W ubiegłym roku rząd Korei rozpoczął wydawanie zezwoleń na testy takich samochodów na drogach publicznych. W sumie w 2016 roku wydano ich osiem. Nie jest to dużo, ale też nie ma co spodziewać się, że takich wniosków wpłynie setki. W końcu pojazdy autonomiczne to ciągle projekt raczkujący.
Wspomniane miasto, które ma powstać kosztować ma 17 milionów dolarów. Tyle przynajmniej na ten cel w tej chwili zabudżetowano. Pierwsze testy mają się w nim rozpocząć już w październiku 2017 tego roku, cały obiekt ma być oddany do użytku w 2018 roku. Początkowe plany przewidywały późniejsze uruchomienie makiety miasta, ostatecznie jednak ustalono tę datę na przyszły rok. To pokazuje, jak istotne znaczenie dla producentów pojazdów stały się samochody autonomiczne.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube