foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Monitor Acer B248Y

Monitor do biura z wbudowaną kamerą

Więcej

Mysz Havit MS1021W

Świetnie wyprofilowana obudowa, proste oprogramowanie...

Więcej

Acer Spin 3

Unikalna konstrukcja komputera konwertowalnego.

Więcej

Xblitz S10 Duo

Kamera samochodowa rejestrująca obraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Reaktor termojądrowy

Naukowcy ponownie przekroczyli jedną z barier nauki. Specjaliści z Lawrence Livermore National Laboratory właśnie przekroczyli jeden z najważniejszych progów w poszukiwaniu energii termojądrowej. Udało się im stworzyć pierwszą reakcję fuzji z zyskiem energii netto - to znaczy, że wytworzyła więcej energii niż zużyła i spowodowała zapłon. Naukowcy dokonali tego wyczynu 5 grudnia, kiedy użyli 192 laserów w National Ignition Facility do wysadzenia cylindra zawierającego zamrożony wodór otoczony diamentem.

Reakcja, która wygenerowała lawinę promieniowania rentgenowskiego, uderzyła w granulkę paliwa z deuteru i trytu o energii 2,05 megadżuli. To z kolei doprowadziło do fali cząstek neutronów i 3,15 megadżuli mocy. Wzmocnienie to było "tylko" równoważne wybuchowi ponad pół kilograma trotylu, ale to wystarczyło, aby spełnić kryteria zapłonu termojądrowego.
Fuzja była długo oczekiwana przez naukowców. Zespół National Ignition Facility rozpoczął pracę w 2009 roku, ale dopiero w 2014 roku technologia syntezy jądrowej oparta na laserze wytworzyła znaczącą ilość energii. Postęp udało się przyspieszyć w ubiegłym roku. Lawrence Livermore wygenerował znacznie większą ilość energii w teście w sierpniu ubiegłego roku, wytwarzając wydajność równą 70 procentom energii potrzebnej do przeprowadzenia reakcji. Kolejna próba we wrześniu wygenerowała 1,2 megadżula przy użyciu wybuchu 2,05 megadżula.
Specjaliści ostrzegają, że jest jeszcze potrzebnych "wiele" odkryć, zanim reaktory termojądrowe będą wystarczająco praktyczne, aby zasilać domy. Podczas prezentacji naukowcy stwierdzili, że muszą poprawić liczbę reakcji na minutę, uprościć proces i w inny sposób uczynić go łatwo powtarzalnym. Zysk energetyczny netto nie obejmuje również całego systemu wymaganego do uruchomienia systemów laserowych. I oczywiście naukowcy muszą poprawić skalowanie – reaktor musiałby zasilać wystarczającą liczbę gospodarstw domowych, aby uzasadnić jego istnienie.
Warto zauważyć, że National Ignition Facility nie został powołany do życia jako program badawczy generatora. Wykorzystuje fuzję jądrową do testowania i utrzymywania amerykańskiego arsenału nuklearnego. To oznacza, że w zakresie zastosowań cywilny badania będą musiały przejąć inne organizacje i firmy. Analitycy szacują, że do zbudowania w pełni funkcjonalnego reaktora, który można będzie wykorzystywać w warunkach domowych potrzeba ok. 50-60 lat.
Technologia ta może mieć kluczowe znaczenie dla ograniczenia globalnego ocieplenia i walki ze zmianami klimatu. Chociaż odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna i wiatrowa, są bardziej przyjazne dla środowiska niż węgiel, nie zawsze zaspokajają popyt. Z oczywistych względów energia słoneczna jest mało wydajna w regionach, w których światło słoneczne może być ograniczone. Wystarczająco mocne reaktory termojądrowe mogłyby spełnić marzenie o czystych elektrowniach, które mają wystarczającą wydajność, aby obsłużyć duże populacje bez radioaktywnych odpadów z obiektów jądrowych.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube