foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Monitor Acer B248Y

Monitor do biura z wbudowaną kamerą

Więcej

Mysz Havit MS1021W

Świetnie wyprofilowana obudowa, proste oprogramowanie...

Więcej

Acer Spin 3

Unikalna konstrukcja komputera konwertowalnego.

Więcej

Xblitz S10 Duo

Kamera samochodowa rejestrująca obraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Posłuchaj burzy słonecznej

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała nagranie, które przedstawia brzmienie pola magnetycznego naszej planety. Chroni nas ono przed promieniowaniem kosmicznym i naładowanymi cząstkami wiatrów słonecznych, ale jednocześnie, jak się okazuje, ma niepokojące dudnienie.

Aby posłuchać pola magnetycznego naszej planety, nie wystarczy tylko skierować mikrofon w niebo. Naukowcy z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego przekształcili dane zebrane przez trzy satelity Swarm w dźwięk, reprezentujący zarówno pole magnetyczne, jak i burzę słoneczną.
Eteryczny dźwięk przypomina dźwięki drewnianych deszczułek uderzających o siebie, albo olbrzymich mas ziemi przesuwających się np. podczas trzęsienia ziemi. Przywodzi to również na myśl trzaskające dźwięki poruszającego się lodowca. Każdy jednak może w opublikowanym, pięciominutowym klipie usłyszeć coś innego.
"Zespół wykorzystał dane z satelitów Swarm, a także innych źródeł po czym przetworzył je by uzyskać dźwiękową reprezentację pola magnetycznego rdzenia Ziemii. Projekt z pewnością był satysfakcjonującym ćwiczeniem w łączeniu sztuki i nauki "- powiedział Klaus Nielsen z uniwersytetu, muzyk i zwolennik projektu. "Dudnieniu ziemskiego pola magnetycznego towarzyszy reprezentacja burzy geomagnetycznej, która powstała w wyniku rozbłysku słonecznego 3 listopada 2011 roku i rzeczywiście brzmi to dość przerażająco."
W tym tygodniu, każdy kto odwiedzi Plac Solbjerg w Kopenhadze będzie mógł posłuchać dźwięków naszego pola magnetycznego. Zamontowano tam ponad 30 głośników skierowanych w ziemię. Będą nadawać dźwięk trzy razy dziennie do 30 października. "Ustawiliśmy wszystko tak, by każdy głośnik reprezentował inne miejsce na Ziemi i pokazywał, jak nasze pole magnetyczne zmieniało się w ciągu ostatnich 100 000 lat" - powiedział Nielsen.
To nie pierwszy raz, kiedy naukowcy przekształcili dane z „cichych sił” w dźwięk. W zeszłym roku NASA opublikowała audio reprezentację aktywności pola magnetycznego wokół księżyca Jowisza Ganimedesa. Niedawno usłyszeliśmy też jak przerażająco brzmi czarna dziura. To wszystko pokazuje, że nie tylko oglądamy nasz świat, ale też go podsłuchujemy.

 

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube