foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Monitor Acer B248Y

Monitor do biura z wbudowaną kamerą

Więcej

Mysz Havit MS1021W

Świetnie wyprofilowana obudowa, proste oprogramowanie...

Więcej

Acer Spin 3

Unikalna konstrukcja komputera konwertowalnego.

Więcej

Xblitz S10 Duo

Kamera samochodowa rejestrująca obraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Inteligentna boja chroni wieloryby

Wieloryby to jeden z wielu gatunków, które my ludzie naraziliśmy na wyginięcie. Przez wiele lat wielorybnicy trzebili ich populację dla cennego tranu pozyskiwanego z ich tłuszczu. Dziś, po wprowadzeniu zakazu polowań na te wielkie ssaki, tym co stanowi dla nich największe zagrożenie (poza nielegalnymi polowaniami) jest zderzenie ze statkiem. Dlatego zaprojektowano specjalną boję, która nasłuchując odgłosów morza, ma chronić te wielkie stworzenia.

Światowa Organizacja Zrównoważonego Rozwoju szacuje, że każdego roku umiera od 18 000 do 25 000 zwierząt. Dlatego każda technologia, która pozwoli zmniejszyć te liczby, jest cenna. Przykładem jest inteligentna boja, którą rząd Chile i Fundacja MERI umieściły w Zatoce Corcovado, która ma chronić wieloryby, a przy okazji śledzić podwodne ekosystemy. Boja ostrzega przepływające w pobliżu statki o znajdujących się w pobliżu wielorybach.
Rozwiązanie zaimplementowane w boi wykorzystuje czujniki oceanograficzne i oprogramowanie Listening to the Deep Ocean Environment (LIDO) oparte na sztucznej inteligencji. To ona odpowiada za określenia typu i lokalizacji ssaka wodnego. Sprawdza również stan oceanów poprzez monitorowanie poziomu tlenu, temperatury i innych kryteriów. Te dodatkowe dane mogą pomóc w badaniu zmian klimatu i ich wpływu na życie morskie.
Inicjatywa Blue Boat, w ramach której umieszczono boję, ma aktualnie na celu zainstalowanie sześciu lub więcej boi w celu ochrony wielorybów w zatoce. W dłuższej perspektywie zespół pracujący nad tym projektem chce pokryć bojami całą trasę migracyjną wielorybów między Antarktydą a równikiem. Może to zmniejszyć liczbę kolizji ssaków ze statkami, nie wspominając o gromadzeniu danych, które mogą pomóc rządom w podejmowaniu decyzji związanych z ochroną środowiska.
Technologia może być równie ważna dla ludzi, jak i dla wielorybów. Nie wszyscy wiedzą, że poza swoją standardową rolą w ekosystemie wodnym, wieloryby pomagają wychwytywać CO2 i redystrybuować ciepło przez prądy oceaniczne. Tak więc im łatwiej będzie się im rozwijać i odbudowywać populację, tym lepiej ocean ograniczy globalne ocieplenie i jego szkodliwe skutki.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube