foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Monitor Acer B248Y

Monitor do biura z wbudowaną kamerą

Więcej

Mysz Havit MS1021W

Świetnie wyprofilowana obudowa, proste oprogramowanie...

Więcej

Acer Spin 3

Unikalna konstrukcja komputera konwertowalnego.

Więcej

Xblitz S10 Duo

Kamera samochodowa rejestrująca obraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Czy udało się znaleźć tani sposób usuwania chemikaliów?

Wygląda na to, że naukowcy znaleźli bezpieczny i niedrogi sposób na zniszczenie "wiecznych chemikaliów". PFAS, czyli substancje perfluoroalkilowe i polifluoroalkilowe, znajdują się w wielu artykułach gospodarstwa domowego, w tym w nieprzywierających patelniach teflonowych i nici dentystycznej. Ponieważ są one barto trwałe, mogą pozostawać w glebie i wodzie przez pokolenia zanieczyszczając środowisko.

Według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska obecnie istnieje co najmniej 12 000 takich substancji. Wszystkie mają jedną wspólną cechę: szkielet węglowo-fluorowy, który jest jednym z najsilniejszych znanych wiązań w chemii organicznej. To właśnie nadaje naczyniu z PFAS jego nieprzywierającą cechę, która może jednocześnie sprawić, że substancje te będą szkodliwe dla ludzi.
Naukowcy wykazali, że długotrwała ekspozycja na te związki może prowadzić do zwiększonego ryzyka niektórych nowotworów, obniżonej odporności i wpływu na rozwój dzieci. Naukowcy spędzili lata próbując znaleźć sposób na zniszczenie wiązania węgiel-fluor, które sprawia, że PFAS jest tak trwały, i w końcu prawdopodobnie im się udało.
W badaniu opublikowanym w czwartek w czasopiśmie Science, grupa chemików z UCLA, Northwestern University i Chin odkryła, że mieszanina wodorotlenku sodu, substancji chemicznej stosowanej w ługu i rozpuszczalnika organicznego zwanego dimetylosulfotlenkiem, była skuteczna w rozkładaniu dużej podgrupy PFAS znanej jako kwasy perfluorokarboksylowe lub PFCA. Kiedy główna autorka badania Brittany Trang podgrzała mieszaninę do temperatury między 79 a 121 stopni Celsjusza, zaczęła rozkładać wiązania między cząsteczkami PFAS. Po kilku dniach mieszanina może nawet zredukować wszelkie produkty uboczne fluoru do nieszkodliwych cząsteczek. Wodorotlenek sodu jest częścią tego, co sprawia, że mieszanina jest tak silna. Wiąże się z cząsteczkami PFAS po tym, jak dimetylosulfotlenek zmiękcza je i przyspiesza ich rozpad.
Profesor William Dichtel, jeden ze współautorów badania, powiedział The New York Times, że jest jeszcze wiele do zrobienia, zanim rozwiązanie zadziała poza laboratorium. Ponieważ jest to olbrzymi problem, naukowcy nie zasypiają gruszek w popiele. W lutym oszacowali, że ludzie wprowadzają do atmosfery około 50 000 ton chemikaliów PFAS rocznie. Inne niedawne badanie wykazało, że woda deszczowa wszędzie na Ziemi jest niebezpieczna do picia ze względu na wszechobecność tych substancji. Teraz środowisko naukowe jest podekscytowane odkryciem Trang, ponieważ może to pomóc naukowcom znaleźć inne nowatorskie sposoby niszczenia PFAS.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube