




Interfejsy mózg-komputer stały się praktyczną (choć ograniczoną) rzeczywistością w USA. Firma Synchron twierdzi, że stała się pierwszą w tym kraju organizacją, który wszczepiła BCI u ludzkiego pacjenta.
Lekarze z nowojorskiego Mount Sinai West wszczepili firmową Stentrode w korę mózgową uczestnika badania COMMAND firmy Synchron. Celem tego zabiegu jest ocena przydatności i bezpieczeństwa BCI w celu zapewnienia kontroli nad urządzeniami bez użycia rąk osobom z ciężkim paraliżem. Idealnie byłoby, gdyby technologia taka jak Stentrode oferowała niezależność osobom, które chcą wysyłać e-maile, pisać i w inny sposób obsługiwać urządzenia elektroniczne, które inni uważają za oczywiste w dzisiejszym świecie.
Chirurdzy wszczepili implant za pomocą procedury wewnątrznaczyniowej, która pozwala uniknąć inwazyjności operacji na otwartym mózgu poprzez przejście przez żyłę szyjną. Operacja przebiegła "bardzo dobrze" i pozwoliła pacjentowi wrócić do domu 48 godzin później. Podobny zabieg wykonano w Australii, tam takiemu badaniu poddano czterech pacjentów. Po roku ich stan jest taki sam jak zaraz po umieszczeniu w ich ciele implantu.
Niestety, może jeszcze upłynąć dużo czasu, zanim lekarze będą mogli zaoferować pacjentom BCI Synchron. Co prawda firma otrzymała zgodę w USA na badania na ludziach w lipcu 2021 r. i nadal rozszerza badanie COMMAND, niemniej ciągle jest to metoda eksperymentalna podlegająca wielu ograniczeniom i testom. Jest to jednak duży sukces dla Synchron, która wyprzedziła Neuralink Elona Muska, który jeszcze nie otrzymał zgody na wszczepianie implantów ludziom.