foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Monitor Acer B248Y

Monitor do biura z wbudowaną kamerą

Więcej

Mysz Havit MS1021W

Świetnie wyprofilowana obudowa, proste oprogramowanie...

Więcej

Acer Spin 3

Unikalna konstrukcja komputera konwertowalnego.

Więcej

Xblitz S10 Duo

Kamera samochodowa rejestrująca obraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Jak zapobiegać przemocy w Internecie?

Social media to w dzisiejszych czasach element codzienności. Ogromny rozwój sieci społecznościowych tworzy jednocześnie ogromne możliwości dla hakerów i innych przestępców, którzy w łatwy sposób mogą przechwycić i wykorzystać prywatne dane użytkowników. W jakich sposób uchronić się przed cyberatakiem? Na co uważać? Co robić gdy dojdzie do cyberprzestępstwa?

Social media – raj dla hakerów
Popularność mediów społecznościowych jest oczywista. Szacuje się, że w 2022 roku Facebook przekroczy 3 miliardy użytkowników, co stanowi liczbę dwukrotnie większą niż Instagram i 3-krotnie większą niż TikTok, choć ten ostatni odnotował w ostatnim czasie największą dynamikę wzrostu. Social media stanowią jednocześnie ogromne pole do popisu dla cyberprzestępców.

Charakter mediów społecznościowych polega na udostępnianiu informacji mniej lub bardziej prywatnych. Większość użytkowników czuje się bezpiecznie publikując zdjęcia czy filmiki, bo przecież treści docierać mają do przyjaciół i rodziny. Wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak łatwo zdobyć dane, takie jak imię i nazwisko, numer telefonu, adres, czy lokalizację, które stosunkowo łatwo mogą zostać skradzione i wykorzystane do kradzieży tożsamości lub innych niepożądanych celów.
Rezygnacja z profili w mediach społecznościowych jest w dzisiejszym świecie bardzo trudna. To doskonała metoda na utrzymywanie kontaktu z rodziną i przyjaciółmi, codzienną komunikację, czy nawet śledzenie informacji branżowych. Dlatego też warto zachować podstawowe środki ostrożności, które zwiększą bezpieczeństwo korzystania z tych aplikacji.

Cyberprzestępstwa w mediach społecznościowych – co robić?
Podstawowy krok to regulacja ustawień prywatności i kontrola profilu publicznego. Najlepiej wszystkie informacje zastrzec wyłącznie dla grona znajomych. Większość platform pozwala ustawić szczegółową kontrolę nad tym, kto może zobaczyć post, np. tylko bliscy znajomi. Dobrą funkcją jest też możliwość ukrycia całej daty lub przynajmniej roku urodzenia.

Na stronie ExpressVPN opublikowana została ciekawa grafika, która doradza co robić gdy już dojdzie do cyberprzestępstwa z wykorzystaniem mediów społecznościowych:
• Nie angażuj się ani nie mścij. Prześladowcy oczekują interakcji. Nie dawaj im tego, czego chcą. Zamiast tego po prostu ich zablokuj.
• Zbierz dowody. Wydrukuj lub zrób zrzuty ekranu niepokojących wiadomości w celu podjęcia ewentualnych działań prawnych.
• Zgłoś nadużycie za pośrednictwem danej platformy. Cyberprzemoc narusza Warunki korzystania z usług wszystkich najpopularniejszych platform.
• Uzyskaj pomoc ze szkoły. Jeśli dziecko jest nękane przez kogoś z tej samej szkoły, to szkoła powinna przyjrzeć się tej sprawie i zapewnić dziecku bezpieczeństwo.
• W razie potrzeby zaangażuj policję. Groźby w Internecie są w większości krajów nielegalne.

Do jednego z najbardziej popularnych przestępstw z użyciem social mediów należy phishing, czyli zakładanie fałszywych kont, podszywających się pod osoby lub instytucje. Najprostszy sposób to wykorzystanie niezabezpieczonych zdjęć z profilu ofiary i stworzenie na ich podstawie nowego konta. Następnie przestępcy mają szerokie pole do manewru, choćby publikacja obraźliwych treści i wyłudzenia lub szantaż.

Inna możliwość to przesyłanie ofiarom linków, które przekierowują do witryny do złudzenia przypominającej prawdziwą. Nieświadomy użytkownik zostaje poproszony o ponowne zalogowanie się, a przestępca uzyskuje w ten sposób hasło. Fałszywe adresy mogą różnić się od prawdziwych jedynie literką. Dlatego też w razie wątpliwości najlepiej ręcznie wpisać adres strony w wyszukiwarce internetowej, zamiast korzystać z niepewnych linków.
Większość platform oferuje opcję uwierzytelniania dwuskładnikowego, czyli na przykład każdorazowa konieczność wpisania kodu do logowania przesłanego smsem na telefon użytkownika. Warto aktywować taką możliwość również w przypadku aplikacji bankowych czy najbardziej osobistej skrzynki mailowej.

 

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube