




Firma z Finlandii stworzyła niezwykłe rozwiązanie do magazynowania energii odnawialnej: takie, które wykorzystuje piasek zamiast ogniw litowo-jonowych lub innych rozwiązań akumulatorowych.
Polar Night Energy i Vatajankoski, przedsiębiorstwo energetyczne w zachodniej Finlandii, zbudowały system magazynowania, który może przechowywać energię elektryczną w postaci ciepła w piasku. To nie pierwszy taki pomysł, istnieją już organizacje badające wykorzystanie piasku do magazynowania energii. Zajmuje się między innymi amerykańskie Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej, ale to Finowie twierdzą, że jest to pierwsza w pełni działająca komercyjna instalacja baterii wykonanej z piasku.
Podobnie jak w przypadku tradycyjnych systemów magazynowania odnawialnych źródeł energii, technologia Polar przechowuje energię z turbin wiatrowych i paneli słonecznych, która nie jest od razu zużywana. Fińskie rozwiązanie magazynuje energię w postaci ciepła, które jest następnie wykorzystywane w sieci ciepłowniczej obsługiwanej przez Vatajankoski. Piasek jest niedrogi i bardzo skuteczny w magazynowaniu ciepła w temperaturze około 500 do 600 stopni Celsjusza. Polar twierdzi, że jego technologia może utrzymywać piasek "gorętszy niż piece w typowych saunach" przez miesiące, dopóki nie nadejdzie czas, aby wykorzystać to ciepło podczas długich zim w Finlandii.
Jak wyjaśnia BBC, rezystancyjny proces ogrzewania stosowany do ogrzewania piasku generuje gorące powietrze krążące wewnątrz konstrukcji. Kiedy nadejdzie czas na wykorzystanie zmagazynowanej energii, bateria rozładowuje ogrzane powietrze do ciepłej wody w systemie grzewczym dzielnicy, która jest następnie pompowana do domów, biur, a nawet basenów.
Dziś prototypowa bateria piaskowa Polar służy tylko jednemu miastu i nadal nie jest jasne, czy technologię można rozwinąć. BBC twierdzi również, że jej wydajność "dramatycznie spada", jeśli chodzi o odzyskanie energii i przekierowanie jej z powrotem do sieci elektrycznej. To jednak pierwsze dni tej technologii, a inne zespoły badawcze mogą być w stanie znaleźć rozwiązania tych problemów.