foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Monitor Acer B248Y

Monitor do biura z wbudowaną kamerą

Więcej

Mysz Havit MS1021W

Świetnie wyprofilowana obudowa, proste oprogramowanie...

Więcej

Acer Spin 3

Unikalna konstrukcja komputera konwertowalnego.

Więcej

Xblitz S10 Duo

Kamera samochodowa rejestrująca obraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Energię można magazynować w piasku

Firma z Finlandii stworzyła niezwykłe rozwiązanie do magazynowania energii odnawialnej: takie, które wykorzystuje piasek zamiast ogniw litowo-jonowych lub innych rozwiązań akumulatorowych.

Polar Night Energy i Vatajankoski, przedsiębiorstwo energetyczne w zachodniej Finlandii, zbudowały system magazynowania, który może przechowywać energię elektryczną w postaci ciepła w piasku. To nie pierwszy taki pomysł, istnieją już organizacje badające wykorzystanie piasku do magazynowania energii. Zajmuje się między innymi amerykańskie Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej, ale to Finowie twierdzą, że jest to pierwsza w pełni działająca komercyjna instalacja baterii wykonanej z piasku.
Podobnie jak w przypadku tradycyjnych systemów magazynowania odnawialnych źródeł energii, technologia Polar przechowuje energię z turbin wiatrowych i paneli słonecznych, która nie jest od razu zużywana. Fińskie rozwiązanie magazynuje energię w postaci ciepła, które jest następnie wykorzystywane w sieci ciepłowniczej obsługiwanej przez Vatajankoski. Piasek jest niedrogi i bardzo skuteczny w magazynowaniu ciepła w temperaturze około 500 do 600 stopni Celsjusza. Polar twierdzi, że jego technologia może utrzymywać piasek "gorętszy niż piece w typowych saunach" przez miesiące, dopóki nie nadejdzie czas, aby wykorzystać to ciepło podczas długich zim w Finlandii.
Jak wyjaśnia BBC, rezystancyjny proces ogrzewania stosowany do ogrzewania piasku generuje gorące powietrze krążące wewnątrz konstrukcji. Kiedy nadejdzie czas na wykorzystanie zmagazynowanej energii, bateria rozładowuje ogrzane powietrze do ciepłej wody w systemie grzewczym dzielnicy, która jest następnie pompowana do domów, biur, a nawet basenów.
Dziś prototypowa bateria piaskowa Polar służy tylko jednemu miastu i nadal nie jest jasne, czy technologię można rozwinąć. BBC twierdzi również, że jej wydajność "dramatycznie spada", jeśli chodzi o odzyskanie energii i przekierowanie jej z powrotem do sieci elektrycznej. To jednak pierwsze dni tej technologii, a inne zespoły badawcze mogą być w stanie znaleźć rozwiązania tych problemów.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube