foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Monitor Acer B248Y

Monitor do biura z wbudowaną kamerą

Więcej

Mysz Havit MS1021W

Świetnie wyprofilowana obudowa, proste oprogramowanie...

Więcej

Acer Spin 3

Unikalna konstrukcja komputera konwertowalnego.

Więcej

Xblitz S10 Duo

Kamera samochodowa rejestrująca obraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Pojazdy Tesla poszukają wybojów i dopasują wysokość zawieszenia

Tesla wprowadziła aktualizację oprogramowania, która pozwala jej pojazdom skanować drogi w poszukiwaniu, zepsutej nawierzchni i innych usterek. Zgromadzone dane może następnie wykorzystać do wygenerowania "przybliżonych danych mapy drogowej" i uruchomić adaptacyjne zawieszenie by dostosować wysokość jazdy.

W 2020 roku Musk napisał na Twitterze, że taka funkcja nadchodzi i wydaje się, że jest to pierwszy krok w kierunku jej realizacji. "Ta korekta może wystąpić w różnych lokalizacjach, w zależności od dostępności, ponieważ pojazd pobiera przybliżone dane mapy drogowej generowane przez samochody Tesla" - czytamy w informacji o aktualizacji. Oznacza to, że również inne dane powinny być coraz bardziej udoskonalane, ponieważ pojazdy Tesli poruszają się po drogach, których skany przesyłane są do centralnej bazy danych.
Regulacja jazdy będzie działać tylko w samochodach Tesla Model S i Model X z adaptacyjnym zawieszeniem. Na razie nie wiadomo, czy pojazdy Model 3 lub Y również skanują w poszukiwaniu wybojów na drogach, nawet jeśli brakuje im adaptacyjnego zawieszenia, by korzystać z danych. Zarówno Model 3, jak i Model S mają zamontowanych w sumie osiem kamer.
Tesla nie jest pierwszym producentem samochodów, który wymyślił technologię skanowania. Niektórzy producenci, tacy jak Ford, zaproponowali już taką możliwość wykrywając pojedyncze wyboje i natychmiast dopasowując zawieszenie. System Tesli może być jednak znacznie bardziej praktyczny, po prostu łagodząc parametry jazdy na znanych fragmentach wyboistej drogi.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube