foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Monitor Acer B248Y

Monitor do biura z wbudowaną kamerą

Więcej

Mysz Havit MS1021W

Świetnie wyprofilowana obudowa, proste oprogramowanie...

Więcej

Acer Spin 3

Unikalna konstrukcja komputera konwertowalnego.

Więcej

Xblitz S10 Duo

Kamera samochodowa rejestrująca obraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Powłoka roślinna zastąpi plastikowe folie spożywcze?

Cały czas narzekamy na folię, w której grzęźnie nasza cywilizacja. Naukowcy na różne sposoby próbują zwalczyć jej monopol i trzeba przyznać, że czasami odnoszą na tym polu sukcesy. Ostatnio grupa specjalistów z Rutgers University i Harvard University wzięła na cel folię spożywczą i wygląda na to, że znaleźli coś, co może ją zastąpić.

Naukowcy z opracowali powłokę roślinną, która jest bardziej ekologiczna i bezpieczniejsza niż opakowania z tworzyw sztucznych. Rozwiązanie "rozpyla" włókna na bazie biopolimeru i polisacharydu (najczęstszego węglowodanu w żywności), które owijają się wokół żywności. Uzyskana w ten sposób ochrona jest wystarczająco silna, aby chronić zawartość przed obiciami i jednocześnie zawiera naturalne środki przeciwdrobnoustrojowe (kwas cytrynowy i olej tymiankowy), które mogą zwalczać szkodliwe bakterie i wirusy, a także zapobiegać psuciu się.
W testach powłoka wydłużyła okres trwałości awokado o około 50 procent. Biodegradacja takiej ochrony zajmuje zaledwie trzy dni i co najważniejsze, można ją spłukać wodą. Naukowcy przewidują nawet przekształcenie włókien w czujniki, które mogą aktywować się w celu zabicia bakterii.
Niestety, specjaliści chwaląc się swoim rozwiązaniem nie wspomnieli o szybkim wprowadzeniu tego zamiennika folii do produkcji. Może minąć dużo czasu, zanim chleb czy owoce kupowane w sklepie będą miały ekologiczna osłonę. Miejmy jednak nadzieję, że uda się to rozwiązanie szybko wdrożyć i opracować na tyle tani sposób produkcji, by każdy zainteresowany mógł z niej skorzystać. Taka powłoka może zmniejszyć obciążenie składowisk odpadów, ograniczyć rozprzestrzenianie się mikrodrobin plastiku a przy okazji zmniejszyć marnotrawstwo żywności.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube