foto1
Kolejna recenzja - Predator Helios 300
foto1
Kolejna recenzja - Predator Helios 300
foto1
Kolejna recenzja - Predator Helios 300
foto1
Kolejna recenzja - Predator Helios 300
foto1
Kolejna recenzja - Predator Helios 300
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Monitor Acer B248Y

Monitor do biura z wbudowaną kamerą

Więcej

Mysz Havit MS1021W

Świetnie wyprofilowana obudowa, proste oprogramowanie...

Więcej

Acer Spin 3

Unikalna konstrukcja komputera konwertowalnego.

Więcej

Xblitz S10 Duo

Kamera samochodowa rejestrująca obraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Naukowcy zsekwencjonowali genom mieszkańca Pompejów

Pompeje to jedno z najbardziej znanych starożytnych miast. Zniszczone przez erupcję wulkanu na wieki zapisało się w historii, jako jedna z największych tragedii ludzkości. W 1933 roku archeolodzy badający szczątki tego miasta znaleźli prawie doskonale zachowane przez popiół wulkaniczny ciała dwóch mieszkańców. Prawie 100 lat później międzynarodowy zespół naukowców zsekwencjonował genom jednego z nich.

Na zdjęciu z początku lat 30 (na zdjęciu powyżej) widać mieszkańców "Domu Rzemieślników" schowanych w rogu domowej jadalni. Specjaliści przypuszczają, że zostali oni zaskoczeni przez erupcję Wezuwiusza w trakcie posiłku. To przejmująca scena, którą archeolodzy od dawna starali się zbadać, a teraz dzięki postępom nauki możemy lepiej zrozumieć co mogło się stać z tymi dwoma Rzymianami, dzięki najnowszym postępom w technologii sekwencjonowania DNA.
W artykule opublikowanym niedawno w czasopiśmie Scientific Reports, wspólny zespół naukowców z Włoch, Danii i USA podzielił się tym, że niedawno zsekwencjonował genom jednego z mieszkańców Domu Rzemieślników - co oznacza, że po raz pierwszy archeolodzy rozszyfrowali mitochondrialne DNA mieszkańca Pompejów.
Z materiału genetycznego pobranego z jednego z ciał, z gęstego, piramidalnego segmentu kości, który chroni wewnętrzne uszy, zespół odkrył, że męski mieszkaniec domu cierpiał na gruźlicę kręgosłupa lub to, co jest dziś lepiej znane jako choroba Pott. Powiązane ze sobą objawy obejmują ból pleców i paraliż dolnej części ciała. "Stan ten ograniczyłby jego ruchy do niewielkiej mobilności" - powiedział dr Pier Francesco Fabbri, jeden z antropologów, którzy przyczynili się do powstania artykułu. Jest bardzo możliwe, że mężczyzna, który w chwili śmierci miał około 35 lat, miałby trudności z ucieczką z Pompejów.
Dzięki badaniom DNA mamy również lepsze pojęcie o pochodzeniu mężczyzny. Porównując jego kod z 1030 starożytnymi i 471 współczesnymi osobnikami zachodnioeurazjatyckimi, zespół badawczy doszedł do wniosku, że niektórzy z jego przodków pochodzili z Anatolii, która jest obecnie w większości częścią współczesnej Turcji. Miał również przodków pochodzących z Sardynii. Jednak najwięcej podobieństw genetycznych miał z ludźmi, którzy żyli w Rzymie i jego okolicach podczas zniszczenia Pompejów. To daje dowód na sugestię, że Półwysep Apeniński był tyglem zróżnicowanych rasowo ludzi u szczytu Cesarstwa Rzymskiego.
Mając tak niewiele informacji na temat ówczesnego życia, nasze zrozumienie starożytnego świata zawsze będzie niedoskonałe, ale dzięki postępowi technologicznemu stale uczymy się więcej o tym, jak wyglądało życie tysiące lat temu. Dopiero pod koniec ubiegłego roku naukowcy "rozpakowali" przy pomocy tomografii komputerowej jedną z najlepiej zachowanych mumii, jakie kiedykolwiek znaleziono. Profesor Gabriele Scorrano, główny badacz badania Pompejów, powiedział BBC, że przyszłe badania genetyczne mogą ujawnić więcej o mieście, w tym informacje o różnorodności biologicznej otaczającego je obszaru. "Pompeje są jak rzymska wyspa" - powiedział. "Mamy zdjęcie jednego dnia w 79 roku n.e."

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube