foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Monitor Acer B248Y

Monitor do biura z wbudowaną kamerą

Więcej

Mysz Havit MS1021W

Świetnie wyprofilowana obudowa, proste oprogramowanie...

Więcej

Acer Spin 3

Unikalna konstrukcja komputera konwertowalnego.

Więcej

Xblitz S10 Duo

Kamera samochodowa rejestrująca obraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Frontier uruchomiony w Oak Ridge National Laboratory

Tak jak na polu bitwy armie prężą muskuły pokazując, która jest silniejsza, tak dziś rozwinięte technologicznie kraje walczą o miano tego, kto posiada największy, najsilniejszy komputer. Nie od dziś wiadomo, że superkomputer dysponujący olbrzymią mocą obliczeniową może być wykorzystany nie tylko do symulacji historii świata, czy szukania szczepionki na wirusa, ale również do np. łamania szyfrów. Dlatego ciągle projektowane są nowe olbrzymie maszyny cyfrowe i dlatego co chwilę dowiadujemy się o kolejnym nowym superkomputerze. Właśnie amerykanie uruchomili swój najnowszy komputer, który odebrał Japończykom tytuł kraju posiadającego największy superkomputer.

Nowy olbrzym obliczeniowy to złożony system Frontier uruchomiony w Oak Ridge National Laboratory (ORNL) działający na procesorach AMD EPYC. Zdetronizował on zeszłorocznego mistrza, japoński system ARM A64X Fugaku. Co prawda nadal jest w procesie integracji i testowania ale już wiadomo, że na razie jest najpotężniejszy – dysponuje największą mocą obliczeniową. Docelowo ma realizować zadania zlecane przez Siły Powietrzne USA i Departament Energii USA.
Frontier, zasilany przez platformę Cray EX firmy Hewlett Packard Enterprise (HPE), jest również najlepszą maszyną z dużym marginesem. Jest to pierwszy (znany) prawdziwy system eksaskalowy, osiągający szczyt 1,1 eksaflopów w benchmarku Linmark. Tymczasem Fugaku udało się osiągnąć mniej niż połowę tego przy 442 petaflopach, co wystarczało, aby utrzymać go na pierwszym miejscu przez poprzednie dwa lata.
Frontier jest dziś najbardziej wydajnym superkomputerem. Działając z prędkością zaledwie 52,23 gigaflopów na wat, pokonał japoński system MN-3, zajmując pierwsze miejsce na liście Green500. "Fakt, że najszybsza maszyna na świecie jest również najbardziej energooszczędna, jest po prostu niesamowity" - powiedział dyrektor laboratorium ORNL Thomas Zacharia na konferencji prasowej.
Podobno Chiny mają już co najmniej dwa systemy eksaskalowe (zgodnie z benchmarkiem Linmark) w nowych systemach Sunway Oceanlite i Tianhe-3. Jednak ze względu na obecny stan polityki półprzewodnikowej Chiny nie ujawniają żadnych nowych punktów odniesienia ani ważnych postępów.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube