foto1
Kolejna recenzja - Predator Helios 300
foto1
Kolejna recenzja - Predator Helios 300
foto1
Kolejna recenzja - Predator Helios 300
foto1
Kolejna recenzja - Predator Helios 300
foto1
Kolejna recenzja - Predator Helios 300
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Monitor Acer B248Y

Monitor do biura z wbudowaną kamerą

Więcej

Mysz Havit MS1021W

Świetnie wyprofilowana obudowa, proste oprogramowanie...

Więcej

Acer Spin 3

Unikalna konstrukcja komputera konwertowalnego.

Więcej

Xblitz S10 Duo

Kamera samochodowa rejestrująca obraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Mars od lupą ziemskich łazików

Jednym z największych wyzwań stojących dziś przez członkami zespołu sterującego łazikiem Perseverance jest zabranie zebranych przez niego próbek z Marsa na Ziemię. NASA ma nadzieję odzyskać niektóre z nich w ramach programu zwrotu próbek Marsa i już wykonała kolejny krok tym kierunku. Agencja wybrała Lockheed Martin do zbudowania pierwszej rakiety, która zostanie wystrzelona z innej planety.

Co więcej, nie tylko wybrano producenta rakiety, która poleci na Marsa i z niego wróci. Jest już wstępny projekt tego pojazdu. Mars Ascent Vehicle (MAV) ma być małą, lekką rakietą i oczywiście ma być kluczowym elementem ambitnego planu NASA. Na powierzchnię Marsa zabrać ma ją lądownik pobierający próbki. Już nawet wyznaczono miejsce jego lądowania w pobliżu krateru Jezero, gdzie Perseverance wylądował w lutym ubiegłego roku.
Lądownik, który dostarczy rakietę na Czerwoną Planetę będzie służył jako platforma startowa dla MAV-a. Gdy MAV znajdzie się już na orbicie, zostanie przechwycony przez satelitę Europejskiej Agencji Kosmicznej Earth Return Orbiter, który zostanie wyposażony w specjalny ładunek - NASA Capture, Containment and Return System. Cała operacja ma być przeprowadzona najpóźniej do połowy lat 30. XX wieku.
Lockheed Martin, który został wybrany do stworzenia rakiety startującej z Marsa, zgodnie z umową dostarczy NASA wiele jednostek testowych MAV oraz jednostkę lotniczą. Kontrakt o wartości 194 milionów dolarów wymaga od firmy zaprojektowania, opracowania, przetestowania i oceny zintegrowanego systemu MAV oraz zaprojektowania i opracowania sprzętu do obsługi naziemnej.
Z kolei MAV nie tylko musi być w stanie tolerować środowisko marsjańskie i być kompatybilny z kilkoma typami statków kosmicznych, ale musi być wystarczająco mały, aby zmieścić się w lądowniku systemu pobierania próbek. To trudne wyzwanie, ale Lockheed Martin ma kilka lat, aby to rozgryźć. Wiadomo, że lądownik nie wystartuje przed 2026 rokiem.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube