foto1
Kolejna recenzja - Predator Helios 300
foto1
Kolejna recenzja - Predator Helios 300
foto1
Kolejna recenzja - Predator Helios 300
foto1
Kolejna recenzja - Predator Helios 300
foto1
Kolejna recenzja - Predator Helios 300
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Monitor Acer B248Y

Monitor do biura z wbudowaną kamerą

Więcej

Mysz Havit MS1021W

Świetnie wyprofilowana obudowa, proste oprogramowanie...

Więcej

Acer Spin 3

Unikalna konstrukcja komputera konwertowalnego.

Więcej

Xblitz S10 Duo

Kamera samochodowa rejestrująca obraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Fabryka Forda

Czekasz na swojego Forda? Niestety, może do Ciebie dotrzeć później niż myślisz. Koncern boryka się z brakami w dostawach chipów, co powoduje opóźnienia w produkcji samochodów. Szczególnie dotkliwie firma odczuwa to w swojej fabryce w Chicago, w którą firma w 2019 roku włożyła miliard dolarów rozbudowując zakład dodając m.in.. 500 nowych stanowisk pracy. Wszystko po to, by zwiększyć wydajność zakładu. Teraz takie modele jak Explorer, Explorer Hybrid czy Lincoln Aviator, mają zredukowane plany produkcyjne. Wszystko przez globalny niedobór chipów.

Rzecznik Forda powiedział w piątek Reuterowi, że firma ograniczy lub zawiesi produkcję w sumie w ośmiu swoich fabrykach w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Kanadzie. Proces ograniczania produkcji rozpocznie się 7 lutego. Decyzja wpłynie m.in. na fabrykę w Kansas City, w której Ford produkuje F-150, jeden z najpopularniejszych i najbardziej dochodowych pojazdów.

To nie pierwszy raz, kiedy Ford odczuł problemy z chipami, nie jest to też jedyny producent samochodów, który dświadcza takiej sytuacji. We wrześniu ubiegłego roku General Motors tymczasowo zawiesił produkcję we wszystkich swoich fanrykach (poza czterema zlokalizowanymi w Ameryce Północnej) z powodu niedoborów komponentów. Na początku roku Departament Handlu USA ostrzegał, że ograniczenia dostaw półprzewodników potrwają co najmniej do drugiej połowy 2022 roku.

Firmy takie jak Ford podjęły działania, aby rozwiązać ten problem. W listopadzie koncern ogłosił strategiczne partnerstwo z GlobalFoundries, które miało na celu zwiększenie produkcji półprzewodników w US, ale producent prawdopodobnie przez jakiś czas nie skorzysta z tego porozumienia. W międzyczasie Ford powiedział Reuterowi, że spodziewa się „znacznej poprawy” wielkości produkcji w drugiej połowie roku.
Zabaczyczy czy faktycznie tak się stanie.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube