foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Kamera Havit HD Pro Webcam

Prosta kamera przydatna w czasie lekcji online.

Więcej

Monitor Acer Nitro

Monitor dla graczy z mocno intensywnymi kolorami.

Więcej

Zestaw NATEC Hi, I’m Octopus!

Klawiatura i mysz o wdzięcznej nazwie i solidnym wykonaniu.

Więcej

Genesis Helium 300 BT

Klimatyczne głośniki z podświetleniem RGB.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

AMV - Pojazd autonomiczny Hondy

Pojazdy autonomiczne to dominujący dziś trend w rozwoju branży samochodowej. Każda znana marka chce mieć w swoim portfolio taki środek lokomocji. Ponieważ są to nowatorskie projekty każdy z nich musi pokonać różne przeszkody technologiczne. Nic więc dziwnego, że powstają różne generacje takich pojazdów. Ostatnio Honda pokazała swoją najnowszą wersję AWV swojego autonomicznego pojazdu terenowego.

Producent pokazał pierwszą wersję tego samochodu na targach CES 2018 roku. Wtedy Honda pokazała kilka koncepcji takich zrobotyzowanych pojazdów. Na przykładzie tego widać, że nie zasypia gruszek w popiele, tylko prze do przodu. Wspólnie z firmą inżynierską Black & Veatch testuje drugą generację AWV na placu budowy paneli słonecznych. W takim terenie kilka prototypów współpracowało ze sobą podczas holowania przyczep, przewożenia materiałów budowlanych, wody i innych zapasów. Transportowe wersje AWV mogą przewozić ładunki o wadze do 399 kg i holować przyczepę o łącznej masie 750 kg.
Na potrzeby testu Honda stworzyła mapę w wysokiej rozdzielczości, aby operatorzy mogli ustawić punkty początkowe i końcowe dla AWV. Podobno, pojazdy zatrzymywały się w odległości kilku centymetrów od celu. Oczywiście oprócz autonomicznej pracy, AWV może być sterowany zdalnie.
Firma twierdzi, że pojazd może działać do ośmiu godzin na jednym ładowaniu, nawet w środowisku o wysokiej temperaturze. AWV wykorzystuje szereg czujników do nawigacji, w tym GPS, radar i LiDAR, a także kamery 3D do zdalnego monitorowania. Honda twierdzi, że nawet przy maksymalnej ładowności AWV ma zasięg do 45 km.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube