foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Kamera Havit HD Pro Webcam

Prosta kamera przydatna w czasie lekcji online.

Więcej

Monitor Acer Nitro

Monitor dla graczy z mocno intensywnymi kolorami.

Więcej

Zestaw NATEC Hi, I’m Octopus!

Klawiatura i mysz o wdzięcznej nazwie i solidnym wykonaniu.

Więcej

Genesis Helium 300 BT

Klimatyczne głośniki z podświetleniem RGB.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

MIT pracuje nad SI dla robotów

Jednym z największych wyzwań stojących przed robotami jest przenoszenie przedmiotów. Wydawałoby się, że jest to prosta sprawa, w praktyce jednak zadanie okazuje się bardzo skomplikowane. Dla nas chwytanie kulki, kubka, kostki jest procesem naturalnym. Robot musi „zrozumieć” obraz przekazywany przez kamerę, dobrać odpowiedni sposób chwytu, ścisnąć na tyle mocno, by przedmiot nie wypadł, a jednocześnie nie uległ uszkodzeniu. I nad tym pracują naukowcy z MIT – nad systemem, który zapewni robotom taką samą zręczność jak ludzkie ręce.

Korzystając z algorytmu sztucznej inteligencji specjaliści z Laboratorium Informatyki o Sztucznej Inteligencji MIT stworzyli symulowaną, antropomorficzną rękę, która może manipulować ponad 2000 przedmiotów. Najważniejsze jednak jest to, że system sterujący ręka nie musiał wiedzieć co ma odebrać, aby znaleźć sposób na chwycenie i manipulowanie nim w dłoni.
Teraz naukowcy pracują nad przeniesieniem swojego rozwiązania do rzeczywistego robota i sprawdzenia dotychczasowych założeń i wyników na rzeczywistym manipulatorze przenoszącym obiekty. I chociaż przejście z teorii i symulacji na praktykę często jest kłopotliwe, w tym przypadku może to być znacznie prostsze. W przeszłości widzieliśmy już jak naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang i Uniwersytetu w Edynburgu z powodzeniem przenoszą swoje systemy sztucznej inteligencji do swojego psa-robota Jueyinga. Ich zaktualizowana SI umożliwiła robotowi samodzielną naukę chodzenia oraz podnoszenia z upadku.
Specjaliści z MIT zdają sobie sprawę – i to pokazują – że ich system też nie jest doskonały. Może umożliwić zmianę orientacji wielu małych przedmiotów, w tym rzeczy takich jak piłki tenisowe i jabłka, z prawie 100-procentowym wskaźnikiem sukcesu, ale narzędzia, takie jak śrubokręty i nożyczki, stanowią już wyzwanie. Jeśli chodzi o tego typu obiekty, jego skuteczność spada do ok. 30 procent. Potencjał systemu jest jednak ogromny. Może pewnego dnia sprawić, że roboty będą lepiej manipulować narzędziami i znacznie wydajniej wykonywać zadania takie jak pakowanie pudeł.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube