foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Kamera Havit HD Pro Webcam

Prosta kamera przydatna w czasie lekcji online.

Więcej

Monitor Acer Nitro

Monitor dla graczy z mocno intensywnymi kolorami.

Więcej

Zestaw NATEC Hi, I’m Octopus!

Klawiatura i mysz o wdzięcznej nazwie i solidnym wykonaniu.

Więcej

Genesis Helium 300 BT

Klimatyczne głośniki z podświetleniem RGB.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Jedna z najmłodszych planet pod obserwacją

Planeta 2M0437b to obiekt leżący od swojej gwiazdy w odległości ok 100 razy większej niż Ziemia od Słońca. Jest jednak ciekawy z innego powodu. Jest najmłodszą planetą odkrytą przez naukowców. I to podczas stosowania nowej metody obserwacji.

Obserwacje prowadzono przy pomocy teleskopu Subaru na Maunakea. Planetę, która ma „zaledwie” kilka milionów lat, odkryli naukowcy z Uniwersytetu Hawajskiego już w 2018 roku w „żłobku Obłoku Byka”. Trzy lata jednak astronomom zajęło dokładne określenie czym jest zaobserwowany obiekt i potwierdzenie, że planeta jest powiązana z tak daleko leżącą od niej gwiazdą. Zaprzęgnięto do tego Teleskop Subaru z Obserwatorium Keck oraz inne teleskopy zlokalizowane na Hawajach.
Tak młode planety zostają odkryte bardzo rzadko, dlatego to odkrycie jest tak ważne dla astronautów. Jest na tyle młoda, że od chwili narodzin nadal emanuje ciepłem podobnym do lawy. Obserwacja tej planety może rzucić więcej światła na formowanie się planet. Zebranie większej ilości danych może zająć mniej czasu niż wcześniej sądzono. Zespół badający „oseska” miał nadzieję, że zbliżający się Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba pomoże wykryć gazy atmosferyczne i nowo formujące się księżyce.
W przypadku 2M0437b wykorzystano to, że znajduje się ona znacznie dalej od swojej macierzystej gwiazdy niż Ziemia. Dzięki temu naukowcy nie muszą się martwić potencjalnymi interferencjami lokalnego słońca. Nadal co prawda muszą używać specjalnej optyki, aby skompensować ziemską atmosferę, ale nie muszą do analizy używać gwiazdy macierzystej i specjalnych sztuczek do badania planety.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube