foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Kamera Havit HD Pro Webcam

Prosta kamera przydatna w czasie lekcji online.

Więcej

Monitor Acer Nitro

Monitor dla graczy z mocno intensywnymi kolorami.

Więcej

Zestaw NATEC Hi, I’m Octopus!

Klawiatura i mysz o wdzięcznej nazwie i solidnym wykonaniu.

Więcej

Genesis Helium 300 BT

Klimatyczne głośniki z podświetleniem RGB.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Pojazdy autonomiczne są już w Polsce

Do tej pory na stronach mojego bloga mogliście znaleźć informacje o pojazdach autonomicznych testowanych gdzieś w świecie. Od tych pojazdów, sterowanych przez samodzielne systemy rozpoznające drogę i przeszkody, nie uciekniemy. To przyszłość, która kiedyś przedstawiana była w książkach i filmach, a dziś realizuje się na naszych oczach. I to nawet tu, w naszym kraju.

Na jednym z gdańskich cmentarzy rozpoczął służbę autonomiczny bus, który pomoże przemieszczać się osobom odwiedzającym groby. Dziś do ruchu po nekropolii dopuszczone są pojazdy mechaniczne, którymi kierują osoby powyżej 65 roku życia. Codziennie z tego przywileju korzysta od 50 do 70 osób, które w ten sposób poruszają się po cmentarzu zajmującym obszar 50 hektarów. Uruchomienie autonomicznego, ekologicznego pojazdu ma ograniczyć ten ruch a jednocześnie wesprzeć te osoby, które mają problem z poruszaniem a nie dysponują pojazdem.
Pojazd uruchomiono w ramach projektu Sohja Last Mile, w ramach którego już dwa lata temu odbył się pilotaż takiego busa- EasyMile EZ10 - na ul. Karwieńskiej. Ponieważ tamten pilotaż okazał się sukcesem, miasto zdecydowało się na inwestycje i sprawdzenie takiego transportu w kolejnym miejscu zwłaszcza, że to sami mieszkańcy wskazali Cmentarz Łostowicki jako dobre miejsce do przetestowania takiego środka transportu.
Bus kursować będzie w trybie autonomicznym po zaprogramowanej wcześniej trasie od bramy głównej przy ul. Łostowickiej do bramy przy ul. Cedrowej. Według planu ma kursować przez 7 dni w tygodniu, 5 godz. dziennie, 3 razy na godzinę co mniej więcej 20 min. Przez pierwszy tydzień na jego pokładzie będzie operator pojazdu, potem operator będzie nadzorował ruch pojazdu zdalnie. Prędkość, z jaką bus będzie poruszał się po drogach cmentarza to 13 km/h. Pojazd wyposażony jest w czujniki bezpieczeństwa, system wykrywania przeszkód (360 stopni) oraz system pomocniczy oparty np. na kamerach video. Ponadto pojazd posiada ułatwienie dostępu dla osób z niepełnosprawnością.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube