foto1
Kolejna recenzja - TP-Link Archer AX90
foto1
Kolejna recenzja - TP-Link Archer AX90
foto1
Kolejna recenzja - TP-Link Archer AX90
foto1
Kolejna recenzja - TP-Link Archer AX90
foto1
Kolejna recenzja - TP-Link Archer AX90
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Kamera Havit HD Pro Webcam

Prosta kamera przydatna w czasie lekcji online.

Więcej

Monitor Acer Nitro

Monitor dla graczy z mocno intensywnymi kolorami.

Więcej

Zestaw NATEC Hi, I’m Octopus!

Klawiatura i mysz o wdzięcznej nazwie i solidnym wykonaniu.

Więcej

Genesis Helium 300 BT

Klimatyczne głośniki z podświetleniem RGB.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Ultra-biała farba może zmniejszyć zapotrzebowanie na klimatyzację

Pomalowane na biało domy są nudne. Sprawiają wrażenie sterylnych, aseptycznych i.. zimnych. Ale wg. naukowców z Purdue University takie mieszkania wymagają mniejszej klimatyzacji. Jest to zasługa specjalnej, ultrabiałej farby, która odbija 98.1 procent promieniowania słonecznego emitując jednocześnie ciepło w podczerwieni.

Jak wyliczyli specjaliści, ich farba wytwarza moc chłodzenia 10kW na 1000m2 powierzchni. To więcej niż typowy, domowy klimatyzator. Tak na marginesie, dzięki swoim właściwościom farba zapisała się w Księdze Rekordów Guinessa.
Nowa farba to nie pierwsza próba stworzenia powłoki, która odbijałaby ciepło. Jednak dotychczasowe emulsje odbijały nie więcej niż 90% światła słonecznego i nie chłodziły powierzchni. Nowa farba swoje właściwości zawdzięcza wykorzystaniu siarczanu baru, związku, który często widuje się w kosmetykach i w papierze fotograficznym, o różnej wielkości cząstek. Większe zróżnicowanie rozmiarów siarczanu pomaga rozpraszać więcej widma światła, a tym samym odbijać więcej światła słonecznego.
Nie wiadomo jeszcze czy naukowcy są gotowi przekazać technologię produkcji tej farby biznesowi. Na pewno są jednak zdecydowani na komercjalizację swoich prac. Już złożyli wnioski patentowe, które mają chronić ich interesy. Jeśli uda się ją tanio produkować i przekonamy się do sterylnego wyglądu naszych mieszkań, farba może odegrać ważną rolę w walce ze zmianami klimatu. Może zmniejszyć lub wyeliminować potrzebę systemów klimatyzacyjnych w niektórych domach, szczególnie w ciepłych regionach o dużym nasłonecznieniu. A to może zmniejszyć emisje i zużycie energii. I oczywiście zaoszczędzić trochę pieniędzy w gorące letnie dni.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube