foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Monitor Acer B248Y

Monitor do biura z wbudowaną kamerą

Więcej

Mysz Havit MS1021W

Świetnie wyprofilowana obudowa, proste oprogramowanie...

Więcej

Acer Spin 3

Unikalna konstrukcja komputera konwertowalnego.

Więcej

Xblitz S10 Duo

Kamera samochodowa rejestrująca obraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Energia termojądrowa zasilana laserem jest coraz bliżej

Naukowcy właśnie zbliżyli się do źródła energii termojądrowej, które nie opiera się na reaktorach tokamakowych opartych na polu magnetycznym ani skręconych stellaratorach. Specjaliści z Livermore National Laboratory dokonali przełomu w zasilanej energią lasera syntezie jądrowej, zbliżając się znacznie do „zapłonu” lub wybuchu, który wytwarza nadmiar energii.

Naukowcy wywołali 20-nanosekundowy rozbłysk ze 192 wiązek laserowych wycelowanych w maleńką kulę pełną izotopów wodoru, deuteru i trytu, mieszczącą się w małym złotym cylindrze. Strzał laserowy odparował złoto, wytwarzając promienie rentgenowskie, które spowodowały implozje kapsułki tworzą fuzję. Eksperyment wytworzył 70 procent zapłonu, czyli 1,35 megadżuli z 1,9 MJ z lasera. To znacznie mniej niż wymaga źródło energii termojądrowej, ale jest osiem razy silniejsze, niż udało się wcześniej uzyskać w warunkach laboratoryjnych.
Dalsze udoskonalenie procesu i osiągnięcie pełnego zapłonu zajmie badaczom jeszcze trochę czasu. Jest też duża przepaść pomiędzy osiągnięciem zapłonu a stworzeniem praktycznego systemu zasilania syntezy jądrowej — aby zebrać energię z powstałych neutronów, trzeba by wytwarzać wybuchy syntezy jądrowej z częstotliwością 10 na sekundę.
Test przeprowadzony przez naukowców pokazał, że fuzja laserowa jest możliwa, i że jest jesteśmy już bardzo blisko jej uzyskania. Jeśli nastąpi dalszy postęp, technika ta może skutecznie wytwarzać „nieograniczoną” energię, która może rozwiązać problemy z wydajnością sieci elektrycznej, pozostając jednocześnie czystą i bezpieczną.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube