foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Monitor Acer B248Y

Monitor do biura z wbudowaną kamerą

Więcej

Mysz Havit MS1021W

Świetnie wyprofilowana obudowa, proste oprogramowanie...

Więcej

Acer Spin 3

Unikalna konstrukcja komputera konwertowalnego.

Więcej

Xblitz S10 Duo

Kamera samochodowa rejestrująca obraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Lamborghini ma nowy, hybrydowy samochód

W końcu, po różnych przeciekach, plotkach i ich dementowaniu Lamborghini przedstawiło swój nowy Countach z silnikiem hybrydowym. Wszystkie informacje o nim zawarto w jego oznaczeniu: LPI 800-4. Pierwsza część jest skrótem od Longitudinale Posteriore Ibrido, nawiązującą do zamontowanego wzdłużnie tylnego układu napędowego. Dwie liczby stojące z przodu wskazują na moc 802 KM 6,5-litrowego silnika V12 Countacha i 48-woltowego silnika elektrycznego, a ostatnia mówi o napędzie na cztery koła.

To wszystko składa się na jeden potężny samochód. Countach może przyspieszyć od zera do 100 km/h w mniej niż trzy sekundy i od zera do 200 km/h w niecałe dziewięć sekund. Jeśli chodzi o prędkość maksymalną, może on przyspieszyć do 355 km/h.
Silnik elektryczny Countacha napędzany jest superkondensatorem, który wg. Lamborghini zapewnia trzykrotnie większą moc w porównaniu z akumulatorem litowo-jonowym o tej samej wadze. Producent twierdzi, że zamontował silnik elektryczny bezpośrednio w skrzyni biegów, aby zachować maksymalne przenoszenia mocy, jakie daje silnik V12.
Włókno węglowe stanowi większość podwozia i elementów zewnętrznych Countach LPI 800-4. Dzięi temu pojazd jest lekki, a jednocześnie wytrzymały. Projekt Countach bardziej przypomina Aventadora niż swojego oryginalnego imiennika. Wewnątrz zamontowano 8,4-calowy ekran dotykowy ze zintegrowanym systemem CarPlay i przyciskiem oznaczonym „Stile”. Naciśnięcie go „wyjaśnia filozofię projektowania Countach uprzywilejowanym odbiorcom”.
Mówiąc o uprzywilejowanych odbiorcach, Lamborghini ma na myśli posiadaczy tego pojazdu. A ponieważ nie będzie ich wielu – ma być wyprodukowanych tylko 112 jednostek Countach LPI 800-4 – będzie to naprawdę uprzywilejowana grupa.
Cena? Na razie nie znana.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube