foto1
Kolejna recenzja - Genesis Pallad 400
foto1
Kolejna recenzja - Genesis Pallad 400
foto1
Kolejna recenzja - Genesis Pallad 400
foto1
Kolejna recenzja - Genesis Pallad 400
foto1
Kolejna recenzja - Genesis Pallad 400
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Kamera Havit HD Pro Webcam

Prosta kamera przydatna w czasie lekcji online.

Więcej

Monitor Acer Nitro

Monitor dla graczy z mocno intensywnymi kolorami.

Więcej

Zestaw NATEC Hi, I’m Octopus!

Klawiatura i mysz o wdzięcznej nazwie i solidnym wykonaniu.

Więcej

Genesis Helium 300 BT

Klimatyczne głośniki z podświetleniem RGB.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Artystyczna wizja czarnej dziury

W ciągu ostatnich kilku lat astronomowie zrobili duży krok do przodu zdobywając wiedzę o czarnych dziurach. Wszystko to dzięki bezprecedensowym zdjęciom kosmicznych olbrzymów. Ostatnie obserwacje przyniosły jednak chyba najciekawsze informacje, jakie do tej pory pozyskano. Naukowcom udało się zaobserwować światło wydobywające się z tyłu czarnej dziury oddalonej o 800 milionów lat świetlnych.

Dla środowiska astronomicznego jest to przełom, który może być „kluczową częścią układanki do zrozumienia powstania wszechświata”. Co więcej, zaobserwowane zjawisko wydaje się też potwierdzać teorię względności Einsteina sprzed ponad wieku.
Podczas badania jasnych rozbłysków promieni rentgenowskich emanujących z czarnej dziury, naukowcy byli również świadkami słabszych błysków światła. Były to „świetliste echa” rozbłysków odbijających się od gazu za czarną dziurą. Zjawisko to po raz pierwszy przewidział Einstein w swojej teorii względności opublikowanej w 1916 roku.
„Żadne światło, które wpada do tej czarnej dziury, nie wychodzi, więc nie powinniśmy być w stanie zobaczyć niczego, co znajduje się za czarną dziurą” – wyjaśnił Wilkins. „Powodem, dla którego to widzimy, jest to, że ta czarna dziura zakrzywia przestrzeń , zaginając światło i skręcając wokół siebie pola magnetyczne”.
Obserwowana czarna dziura jest 10 milionów razy masywniejsza od naszego Słońca i znajduje się w centrum pobliskiej galaktyki spiralnej I Zwicky 1. Międzynarodowa grupa naukowców korzystając z teleskopów kosmicznych XMM-Newton Europejskiej Agencji Towarzyskiej i NuSTAR była świadkiem opisanego echa świetlnego. Swoje odkrycia opublikowali w czasopiśmie Nature.
„Kolor tych rozbłysków, kolor tych ech, a także opóźnienie, w jakim zostały zarejestrowane po pierwotnym rozbłysku, powiedziały nam, że są to echa pochodzące z gazu, który jest ukryty przed naszym wzrokiem za czarną dziurą” – zauważył Wilkins.

 

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube