foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Kamera Havit HD Pro Webcam

Prosta kamera przydatna w czasie lekcji online.

Więcej

Monitor Acer Nitro

Monitor dla graczy z mocno intensywnymi kolorami.

Więcej

Zestaw NATEC Hi, I’m Octopus!

Klawiatura i mysz o wdzięcznej nazwie i solidnym wykonaniu.

Więcej

Genesis Helium 300 BT

Klimatyczne głośniki z podświetleniem RGB.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Relaks za kierownicą autonomicznego pojazdu - czy to możliwe?

Marzenie o autonomicznej jeździe to dla wielu jeszcze pieśń przyszłości. O pojazdach autonomicznych wiele się mówi, ale ciągle są one jeszcze w fazie pilotaży. Zanim więc wsiądziemy do taksówki prowadzonej przez cyfrowego kierowcę minie jeszcze sporo czasu. Tymczasem jedna z najbardziej znanych marek – Mercedes – wprowadzi niedługo w Niemczech Drive Pilot, system autonomicznej jazdy.

Wprowadzany przez niemieckiego giganta system jazdy na poziomie 3 zostanie zaimplementowany w samochodach klasy S i EQS. System już przetestowano na torach testowych, na których pozytywnie przeszedł różne testy. Przy okazji takich testów pojawił się jednak inny problem, nad którym zaczęli się zastanawiać uczestniczący w testach pasażerowie pojazdu pozbawionego kierowcy. Czy taki pasażer, który wcześniej sam był kierowcą, może „wyłączyć” swój zmysł kierowcy i pozwolić automatowi prowadzić? Wielu kierowców ma z tym problem, a z drugiej strony zaimplementowane rozwiązania dbają o to, by człowiek, który w każdej chwili może przejąć kontrolę nad pojazdem, przez cały czas był czujny.
Przygotowany przez Mercedesa system jest gotowy do działania na autostradach w ruchu ulicznym z prędkością do 60 km/). Zasadniczo służy do codziennych dojazdów do pracy czy sklepu. I to wtedy kierowca może przestać uważać, a system Mercedesa jest odpowiedzialny za wszystko, co się dzieje. I tu wkraczają też w życie rozwiązania, które monitorują zachowanie kierowcy-pasażera. Sprawdzają one np. czy kierowca nie śpi. Wszystko po to, by mógł on przejąć kontrolę nad samochodem w sytuacjach gdy np. przekroczy on prędkość 60 km/h lub gdy pojawi się na drodze pojazd uprzywilejowany lub zdarzy się inna sytuacja, do której pojazd autonomiczny nie został przygotowany. Czy w takim razie faktyczni, można się spokojnie relaksować jazdą pojazdem bez kierowcy?

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube