foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Kamera Havit HD Pro Webcam

Prosta kamera przydatna w czasie lekcji online.

Więcej

Monitor Acer Nitro

Monitor dla graczy z mocno intensywnymi kolorami.

Więcej

Zestaw NATEC Hi, I’m Octopus!

Klawiatura i mysz o wdzięcznej nazwie i solidnym wykonaniu.

Więcej

Genesis Helium 300 BT

Klimatyczne głośniki z podświetleniem RGB.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Czy rozwiązania chmurowe zmniejszą zapotrzebowanie na szafy rackowe?

Ostatnie kilka lat to dynamiczny rozwój rozwiązań sieciowych. Wynika to przede wszystkim z ilości danych, które zaczynamy gromadzić, analizować i przesyłać. Nasze oczekiwania w tym zakresie z roku na rok rosną co widać po możliwościach nowych technologii, które są wprowadzane na rynek. Coraz częściej też korzystamy z rozwiązań chmurowych, które pozwalają na dostęp do rozwiązań praktycznie z dowolnego miejsca na świecie. Czy to oznacza, że szafy rackowe, które są stosowane w serwerowniach, będą trafiały tylko do dużych centrów danych?

Zanim odpowiemy sobie na to pytanie warto przypomnieć, gdzie te szafy można stosować i co one oferują. Najczęściej spotykane są oczywiście w serwerowniach, w których montowane są różnego rodzaju urządzenia sieciowe, ale są też spotykane w np. rozdzielniach elektrycznych. Samo określenie rack wskazuje na charakterystyczny typ obudowy ze specyficznym systemem mocowania, opartym na dwóch lub trzech parach belek rackowych. To właśnie do montażu na takich belkach przystosowane są profesjonalne urządzenia sieciowe.

rack wiszacajpg

Szafa rack stojąca

Osobną grupą miejsc, w których stosowane są tego typu szafy montażowe są firmy produkcyjne. Ponieważ technologia ogranicza długość sieci przewodowych do 100 metrów pomiędzy punktami aktywnymi, bardzo często na dużych halach umieszcza się małe szafy rackowe (najczęściej wiszące), w których montowane są przełączniki. I takie szafy ciągle będą potrzebne, a ponieważ produkujemy coraz więcej, powstają nowe hale produkcyjne. To oznacza, że zapotrzebowanie na tego typu szafy również będzie rosło.

rack serw1

Szafa rack wisząca

Szafy rackowe stały się standardem w serwerowniach ponieważ:
- ułatwiają organizację i serwis urządzeń sieciowych oraz estetyczne ułożenie okablowania.
- zapewniają ochronę urządzeń przed uszkodzeniami i wandalizmem.
- zapewniają optymalne chłodzenie elektroniki zamontowanej wewnątrz
- ułatwiają szybki dostęp do sprzętu IT zachowując estetykę montażu
- umożliwiają szybki montaż bez specjalistycznych narzędzi
Jak widać tego typu szafy instalacyjne mają dużo zalet wpływających na ergonomię obsługi urządzeń sieciowych. Jeśli interesują Was ich rodzaje i konstrukcje zachęcam Was do kliknięcia w ten link - szafy rack w sklep-ecsystem.pl - gdzie zostały one dość dobrze opisane. A tymczasem wróćmy do rozważań – czy rozwój rozwiązań chmurowych spowoduje zmniejszenie zapotrzebowania na tego typu szafy.
Ponieważ liczba danych, które gromadzimy cały czas rośnie, cały czas rosnąć będzie zapotrzebowanie na urządzenia, które pozwolą je gromadzić i przetwarzać. Zmienia się tylko środek ciężkości, jeśli chodzi miejsce, w którym te dane są przechowywane i udostępnianie. O ile wcześniej każda większa firma miała swoją własną serwerownię, w której wykorzystywano szafy rack, o tyle dziś wiele firm decyduje się na powierzenie przetwarzania danych firmom zewnętrznym, które się w tym specjalizują. One z kolei rozbudowują swoje centra danych dostawiając kolejne szafy rackowe zwiększając w ten sposób liczbę serwerów, routerów i pamięci masowych.

serwerowania2

Szafy ułatwiają zarządzanie sieciowym sprzętem IT

Ciągle też jest spora grupa firm (a właściwie informatyków), która nie jest przekonana do rozwiązań chmurowych. Bardzo często korzystają z systemów np. Microsoftu czy Google, które bazują na przechowywaniu i udostępnianiu plików online, ale już swoje dane firmowe wolą przechowywać lokalnie w siedzibie firmy. Świadomość możliwości jakie daje wydzierżawienie serwerowni zewnętrznej ciągle rośnie, możemy się więc spodziewać, że za kilka, kilkanaście lat serwerownie lokalne będą miały bardzo mały udział w rynku serwerowym.
Każde z podejść ma swoje plusy i minusy. I każda organizacja samodzielnie rozważa, które rozwiązanie będzie dla niej optymalne. Faktem jest, że specjalizacja urządzeń sieciowych i prędkość z jaką są wprowadzane nowe technologie powoduje, że wiele firm nie nadąża za postępem modernizując swoje lokalne serwerownie raz na kilka, kilkanaście lat. To przekłada się nie tylko na koszty utrzymania serwerów, ale i bezpieczeństwo danych. Taka modernizacja nie oznacza oczywiście wymiany szaf rackowych, niemniej zauważalna jest tendencja likwidacji małych serwerowni na rzecz wynajmowanych serwerów w dużych centrach danych.
Biorąc pod uwagę, że w 2025 roku będziemy przetwarzać ponad 175 zetabajtach danych (prognoza z 2019 roku wg. CB Insights) centra danych będą odgrywać kluczową rolę w przetwarzaniu, przechowywaniu i zarządzaniu informacjami. A co za tym idzie – szafy rackowe mają przed sobą jasną przyszłość.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube