foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Monitor Acer B248Y

Monitor do biura z wbudowaną kamerą

Więcej

Mysz Havit MS1021W

Świetnie wyprofilowana obudowa, proste oprogramowanie...

Więcej

Acer Spin 3

Unikalna konstrukcja komputera konwertowalnego.

Więcej

Xblitz S10 Duo

Kamera samochodowa rejestrująca obraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Alauda Aeronautics Mk3

Latające pojazdy elektryczne jeszcze na dobre nie zaczęły funkcjonować w naszym życiu, a już ich producenci myślą o sportowych wyzwaniach. Airspeeder niedawno wykonał pierwszy lot testowy swojego sportowego modelu Alauda Aeronautics Mk3. Pikanterii dodaje fakt, że jest to pojazd bezzałogowy, co oznacza, że niedługo czekają nas emocje związane z bezpardonowymi wyścigami takich pojazdów.

Wspomniany model pod nadzorem Krajowego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Lotnictwa Cywilnego przeleciał nad południową Australią. Maszyna może osiągnąć wysokość 500 metrów i osiągnąć prędkość 100 km/h w 2.8 sekundy. Piloci prowadzący zdalnie tego typu maszyny pracują w środowisku przypominającym kokpit realnego samolotu. Przed kolizją pojazdy mają chronić LIDAR i radar. Dużym wyzwaniem jest czas utrzymania pojazdu w powietrzu. Na jednym ładowaniu może on latać tylko 15 minut, ale zespoły techniczne mogą wymienić baterie już w 20 sekund.
Lot testowy wykonany przez Alauda Aeronautics Mk3 toruje drogę dla serii wyścigów EXA składających się z trzech etapów. Rywalizacja planowana jest jeszcze na ten rok. Wystartować w niej mają cztery zespoły, w skład których wejdzie dwóch pilotów. Turniej planowany na ten rok ma być przygrywką do właściwych zawodów, które planowane są na przyszły rok, a w których pojazdy będą sterowane już bezpośrednio przez ludzi.
Konstruktorzy nadal muszą radzić sobie z wieloma wyzwaniami lotu elektrycznego, w tym z bateriami, które nie oferują długiego lotu. Niemniej jednak przeprowadzony test i planowane wyścigi sugerują, że zawody powietrzne EV szybko staną się rzeczywistością.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube