foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Monitor Acer B248Y

Monitor do biura z wbudowaną kamerą

Więcej

Mysz Havit MS1021W

Świetnie wyprofilowana obudowa, proste oprogramowanie...

Więcej

Acer Spin 3

Unikalna konstrukcja komputera konwertowalnego.

Więcej

Xblitz S10 Duo

Kamera samochodowa rejestrująca obraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Atomowe tranzystory mogą stać się elektroniczną skórą

Jeśli śledzicie mój blog, na pewno widzieliście wpisy, w których przedstawiałem różne pomysły naukowców na sztuczne skóry. Ostatnio naukowcy ze Stanford opracowali nową technikę, która pozwala na wytworzenie „atomowo cienkich” tranzystorów o długości poniżej 100 nanometrów. Według badaczy są one kilka razy krótsze niż poprzednie. Pozwoli to wykonać elektroniczną skórę, która będzie wystarczająca cienka, by być praktycznie niezauważalną.

Zespół dokonał tego przełomu, pokonując wieloletnią przeszkodę w elastycznej technologii. Chociaż półprzewodniki „2D” są idealne, wymagają tak dużej ilości ciepła, że topiły elastyczne tworzywo sztuczne, w którym je montowano. Nowe podejście wykorzystuje krzem pokryty szkłem z super cienką warstwą półprzewodnika (dwusiarczek molibdenu) pokrytą złotymi elektrodami o nano-wzorach. W ten sposób w temperaturze zbliżonej do 1500 F powstał film o grubości zaledwie trzech atomów. Dotychczas stosowane konwencjonalne podłoża z tworzywa sztucznego odkształcają się w temperaturze bliskiej 680 stopni Fahrenheita.
Gdy komponenty ostygną, zespół może nałożyć folię na podłoże i wykonać kilka „dodatkowych kroków produkcyjnych”, by stworzyć całą strukturę o grubości około pięciu mikronów, czyli jednej dziesiątej grubości ludzkiego włosa. Specjalna konstrukcja pozwala mu obsługiwać wysokie prądy przy niskim napięciu, co czyni go idealnym do zastosowań o niskim poborze mocy.
Oczywiście przed naukowcami jest jeszcze dużo pracy do wykonania. Chcą oni zarówno udoskonalić elastyczną technologię, jak i włączyć technologię bezprzewodową, która umożliwiłaby tworzenie sieci bez nieporęcznego sprzętu. Muszą też opracować sposób masowej produkcji takich tranzystorów, oczywiście w rozsądnej cenie. Jeśli im się to uda może to doprowadzić do produkcji wysoce wydajnych e-skórek, implantów i innych elastycznych urządzeń, które są prawie niezauważalne.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube