foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Kamera Havit HD Pro Webcam

Prosta kamera przydatna w czasie lekcji online.

Więcej

Monitor Acer Nitro

Monitor dla graczy z mocno intensywnymi kolorami.

Więcej

Zestaw NATEC Hi, I’m Octopus!

Klawiatura i mysz o wdzięcznej nazwie i solidnym wykonaniu.

Więcej

Genesis Helium 300 BT

Klimatyczne głośniki z podświetleniem RGB.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Intel Mobileye

Startup technologiczny Intel-a, firma Mobileye poinformowała o porozumieniu z firma Udelv, w ramach którego zbudowana zostanie flota pojazdów autonomicznych, które będą dostarczały towary. Docelowo, do 2028 roku obie firmy chcą wprowadzić na rynek 35 tysięcy transporterów zasilanych przez Mobileye Drive.

Pierwsze 1000 pojazdów ma być wdrożonych już w 2023 roku, na potrzeby firmy Donlen, która będzie pierwszym klientem tego systemu. Ekologiczne furgonetki mają rozwiązać problem dostaw tzw. „ostatniej mili”, czyli transportu towarów zakupionych w sklepach. Według Intel-a do 2030 roku wielkość tych dostaw wzrośnie o 75% do 80% wszystkich dostaw. Wszystko przez wzrost zakupów online.
System Mobileye Drive, będzie zasilał samochody dostawcze systemem 13 kamer, trzech lidarów dalekiego zasięgu, sześciu lidarów krótkiego zasięgu i sześciu radarów. Będzie to więc pojazd naszpikowany elektroniką. Taki pojazd określany jest czwartym poziomem pojazdów samojezdnych, czyli takich, w których nie ma potrzeby wykorzystywania operatorów do nadzoru. Po zakończeniu testów takie pojazdy będą mogły się poruszać całkowicie bez kierowcy.
Mobileye, to startup, który Intel kupił w 2017roku. Jest jedną z bardziej aktywnych firm projektujących pojazdy autonomiczne. W swoim „dorobku” ma testy samochodów autonomicznych w Jerozolimie, jak również na drogach dużych prędkości w Niemczech. Z kolei Udelv, to startup bardzo aktywny w USA. W swoim dorobku ma testy dostaw produktów spożywczych w Oklahoma City i Walmart w Arizonie. Alians obu firm może spowodować bardzo dynamiczny rozwój tej części branży samochodowej. Co prawda trochę poczekamy zanim zobaczymy pierwsze pojazdy z warsztatu tych firm, niemniej jedno jest pewne – to nas nie ominie. Tego typu pojazdy prędzej czy później pojawią się na naszych drogach.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube