foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Monitor Acer B248Y

Monitor do biura z wbudowaną kamerą

Więcej

Mysz Havit MS1021W

Świetnie wyprofilowana obudowa, proste oprogramowanie...

Więcej

Acer Spin 3

Unikalna konstrukcja komputera konwertowalnego.

Więcej

Xblitz S10 Duo

Kamera samochodowa rejestrująca obraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Chińska misja Chang'e-5 zbiera próbki z Księżyca

W poniedziałek Chiny z powodzeniem rozpoczęły swoją misję Chang’e-5. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem (a na razie idzie), sonda wysłana przez chińczyków będzie krążyć wokół Księżyca gotowa do zbierania próbek z jego powierzchni. Zdarzy się to po raz pierwszy od dziesięcioleci.

Gdy lądownik oderwie się od sondy będzie miał 14 dni – lub długość jednego dnia księżycowego – na zakończenie misji. Wynika to z tego, że nie przygotowano go do radzenia sobie z ekstremalnie niskimi temperaturami, które pochodzą z ciemnej strony Księżyca. Chińczycy zaplanowali lądowanie na wulkanicznej równinie Mons Rumker, która jest znacznie młodsza od kraterów, które w latach 60-tych odwiedzili astronauci z misji Apollo. Cała misja, od momentu startu z Ziemi do chwili lądowania ma potrwać miesiąc.
Chińczycy planują przywieźć na Ziemię znacznie więcej próbek, niż zrobili to amerykanie w trakcie jednej misji. (ok 10 kg). W sumie w latach 1969-1972 NASA zgromadziła ok. 382 kg księżycowych skał. Jeśli misja się powiedzie Chiny staną się trzecim narodem, który przywiezie z Księżyca próbki. Do tej pory tylko USA i Związek Radziecki mogły się pochwalić tym wyczynem.
W przeszłości Chiny czekały, aż ich satelita osiągnie orbitę, nim informowały o tym świat. W tym przypadku telewizja państwowa transmitowała całą procedurę startu dodatkowo streamując to na You Tube. W ten sposób Państwo Środka sygnalizuje swoje zaufanie do programu kosmicznego. Podobnie jak Chang’e-4, Chang’e-5 jest częścią ambitnego planu podróży Chin na Księżyc. Do 2030 roku kraj ma nadzieję na utworzenie ośrodka badawczego i kolonii na powierzchni Księżyca.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube