Cymbalistów było wielu, lecz nikt nie śmiał grać przy Jankielu .... Jeden z najsławniejszych cytatów polskiej literatury, który można by sparafrazować podobnie mówiąc o notebooku Acer R13: Hybryd było wiele, lecz nikt nie śmiał źle mówić o R13 Aspire... Jak myślicie, mam dobrą czy złą opinię na temat tego komputera? Pewnie Was zaskoczę, jeśli powiem, że dopóki nie zajrzyjcie tutaj, nie dowiecie się. Nie zaskoczyłem? Cóż... próbowałem.
Acer Aspire R13 - Notebook z pokrowcem
Na początek może zacznę od wyjaśnienia co rozumiem przez hybrydę, do której odwołałem się we wstępie. Dla mnie jest to komputer łączący w sobie cechy notebooka i tabletu. Najczęściej jest to realizowane przez zamontowanie w laptopie ekranu dotykowego. Niektórzy producenci dają również możliwość obrócenia ekranu i zamianę notebooka w duży (i ciężki) tablet. I taki właśnie jest Acer R13.
Obudowa składa się z trzech części:
- podstawy, w której zamontowano klawiaturę,
- uchwytu, w którym zamocowano ekran
- ekranu dotykowego
Zacznijmy od końca, czyli ekranu dotykowego. Klapa, w której zamontowano 13-calowy wyświetlacz została wykończona szkłem Corning Gorilla 3, które gwarantuje wysoką odporność na uszkodzenia czy zarysowania, za to dość chętnie absorbuje odciski palców. Krawędzie mają niewielkie wklęsłości, prawdopodobnie w celu ułatwienia podniesienia pokrywy, jeśli jednak faktycznie po to je wykonano, to sprawdzają się dość słabo. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się stabilizując komputer w sytuacjach, gdy stosujemy różnego rodzaju wychylenia ekranu wykorzystując go jako podporę. Po podniesieniu pokrywy widać wyświetlacz umieszczony w cienkiej ramce obudowy, z grubymi czarnymi marginesami dookoła. Na dole umieszczono całkiem sporych rozmiarów logo Acer-a. Podobnie jak zewnętrzna strona klapy, tak i wyświetlacz został zabezpieczony szkłem Gorilla.
Acer Aspire R13 - notebook w trybie tabletu
Majstersztykiem tego notebooka jest uchwyt opisywany przez producenta na stronie jako: " Inteligentne zawiasy i niezwykła elastyczność". Faktycznie, jest w tym pewna inteligencja, a i elastyczność jest całkiem spora. Na naklejce umieszczonej pod klawiaturą przedstawiono sześć przykładowych pozycji, w których komputer może pracować. Dzięki wykorzystaniu dwóch różnych mechanizmów zawiasów, które ze sobą współpracują - wszystko w ramach technologii Ezel Aero Hinge - wyświetlacz może być płynnie obracany o 180 stopni. I co najważniejsze, ekran pozostanie dokładnie w takiej pozycji, w jakiej go ustawimy. Specjalne wyprofilowania blokują obracanie ekranu o 360 stopni.
Ostatnim elementem konstrukcji jest klawiatura. Jest to typowa klawiatura wyspowa bez bloku numerycznego. I niestety bez podświetlenia. Z uwagi na małą ilość miejsca niektóre przyciski są bardzo małe. Należą do nich Esc, CAPS, strzałki i Home czy End. Trzeba się niestety do nich przyzwyczaić. Tradycyjnie pod klawiaturą umieszczono touchpad. Jest to płaska płytka lekko zagłębiona w obudowie, dzięki czemu możemy ją bardzo łatwo zlokalizować samym dotykiem, bez odrywania wzroku od ekranu. Nie wydzielono w nim miejsca na przyciski myszki, ale jak to zwykle bywa, dolna część ugina się pod naciskiem, działając jak klawisze myszki. Jak już wspomniałem, po prawej stronie gładzika umieszczono etykietę przedstawiającą możliwe ustawienia ekranu Aspiere R13 do pracy.
Acer Aspire R13 - różne możliwości ustawień wyświetlacza
W tej części obudowy umieszczono również interfejsy komunikacyjne. Po lewej stronie znajduje się gniazdo słuchawkowe, dwa port USB 3.0 oraz HDMI. Z drugiej strony zlokalizowano gniazdo kart SD, trzeci port USB oraz włącznik zasilania. Obok niego znajduje się gniazdo zasilania. Z przodu znajdują się diody sygnalizacyjne - jest ich niewiele w porównaniu do innych notebooków. Tu mamy tylko dwa światełka: zasilanie i stan baterii.
Acer Aspire R13 - rzut oka na interfejsy
Odwracając komputer do góry nogami zobaczymy cztery małe gumowe nóżki, które podpierają notebooka oraz umieszczone obok przednich podstawek wyloty głośników. To akurat nie najlepsze rozwiązanie, bo dźwięk jest tłumiony przez blat biurka, na którym stoi laptop.
Acer Aspire R13 jest lekki. Biorąc pod uwagę kryteria podane kiedyś przez Intela, komputer ten bez problemów wpasowuje się w kategorię ultrabooków. Jest wygodny do przenoszenia co jest dużym plusem. W komplecie z laptopem otrzymujemy teczkę chroniącą go w czasie transportu oraz pisak Acer Active, który ułatwia obsługę ekranu dotykowego. Wykorzystuje on technologię Acer Hover Access, która pozwala na otwieranie aplikacji i obsługę funkcji dotykowych. Podobno dzięki niemu pisanie staje się bardziej intuicyjne i wygodne, no i ma zwiększyć tempo pracy.
Komentarze
Popieram. Super szybki i sprawny sprzęt!
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.