foto1
Kolejna recenzja - Predator Helios 300
foto1
Kolejna recenzja - Predator Helios 300
foto1
Kolejna recenzja - Predator Helios 300
foto1
Kolejna recenzja - Predator Helios 300
foto1
Kolejna recenzja - Predator Helios 300
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Kiedy Lenovo dostarczyło mi tablet ThinkPad 10 do testów, zostałem pozytywnie zaskoczony. Nie tyle jakością tabletu, czy jego wydajnością, ale bogactwem akcesoriów, które do niego dołączono. Kiedy trafił do mnie komputer ThinkCentre zostałem zaskoczony po raz drugi. Razem z nim dostałem klawiaturę, myszkę i monitor. Krótko mówiąc gotowy zestaw, który po podłączeniu przewodów i zasilania jest gotowy do pracy. Dziś opowiem Wam o tym zestawie, skupiając się przede wszystkim na jednostce centralnej. Możecie się jednak spodziewać, że wkrótce dokładniej przybliżę również pozostałe (a przynajmniej niektóre) elementy zestawu.

Dostarczony do mnie komplet urządzeń oferowany jest pojedynczo, tzn. że nie stanowi kompletnego zestawu, który musimy kupić. Oznacza to, że możemy kupić jednostkę centralną - ThinkCentre M93p - od Lenovo, a pozostałe peryferia skompletować od innych producentów. Przyjrzyjmy się jednak co producent dostarczył mi do testów.

zestaw komputerowy lenovo thinkcentre m93p 37 20150606 1878624889

Klawiatura
Dołączona klawiatura to zwykłe akcesorium z klawiszami w układzie QWERTY. Ma wydzielony blok numeryczny i diody sygnalizujące włączone Caps Lock, Num Lock i Scroll Lock. Producent wykorzystał tu przyciski mechaniczne, które cechują się wysoką żywotnością. Są one duże, lekko wklęsłe, dzięki czemu łatwiej trafić w nie palcami. Klawisze J i F mają charakterystyczne znaczniki, które pozwalają zorientować się w położeniu przycisków osobom piszącym bez patrzenia na klawiaturę. Przewód zakończony zwykłym wtykiem USB jest prosty, ma długość ok. 1.8m.
Pod spodem znajdują się dwie dwustopniowe podpórki, które pozwalają ustawić klawiaturę pod kątem. Dwie wysokości pozwalają dostosować położenie klawiatury do swoich preferencji. Specjalne wyprofilowanie pozwala poprowadzić przewód w taki sposób, by akcesorium nie opierało się na nim, a tym samym leżało stabilnie na biurku.
Jedną z cech charakterystycznych tego modelu jest mała podpórka na nadgarstki. W zasadzie podczas pracy spoczywają one na biurku. Osoby przyzwyczajone do klawiatur z oparciem na nadgarstki powinny wziąć to pod uwagę.

zestaw komputerowy lenovo thinkcentre m93p 44 20150606 1878673709
Mysz
Ten element zestawu jest najprostszym i chyba najtańszym elementem. Jest to zwykły gryzoń z dwoma przyciskami i rolką do przewijania pomiędzy nimi. Symetryczna konstrukcja powoduje, że może być użyty zarówno przez osoby prawo, jak i leworęczne. Jest to zwykła, prosta mysz do zastosowań biurowych - dla użytkowników nie mających wielkich wymagań. I już na pierwszy rzut oka widać, że wykonano ja z materiałów niskobudżetowych. Co jednak nie oznacza, że myszka jest nietrwała czy słaba jakościowo. Widać po prostu, że jest to proste, tanie akcesorium.

zestaw komputerowy lenovo thinkcentre m93p 33 20150606 1705972474

Monitor ThinkVision L2251X
To, obok komputera najbardziej zaawansowana część zestawu. 22-calowy monitor mocowany jest na obrotowej kolumnie, która dodatkowo pozwala na zmianę wysokości. Dodatkowo można go lekko pochylić do przodu i do tyłu. W dolnej części zlokalizowane są przyciski sterujące, wywołujące menu oraz sterujące położeniem wyświetlanego obrazu. Obok nich umieszczono dwa porty USB 3.0. Sama matryca otoczona jest szeroką ramką, która nadaje monitorowi "ciężkiego" wyglądu. W praktyce, nie należy on do lekkich. Wynika to z zamontowania głośników oraz umieszczonych na jego "plecach" dodatkowych, niestandardowych elementów. Umieszczono tam kosz, w którym możemy zamontować komputer ThinkCentre. Ale to nie wszystko. Przygotowano specjalną ruchomą kostkę wyposażoną w dwa wtyki USB 3.0 oraz wtyk zasilający. Po umieszczeniu komputera w uchwycie, dosuwamy kostkę do jego obudowy wprowadzając je do odpowiednich portów. Dzięki temu wystarczy podłączyć jeden zasilacz do monitora, który po włączeniu uruchomi od razu komputer. Na drugim boku wyprowadzono interfejsy z przedniego panelu komputera. Wszystkie interfejsy są chowane za specjalnymi maskownicami, które nadają obudowie monitora specyficzny wygląd.
Rozwiązanie z przygotowanym uchwytem na komputer spodobało mi się, chociaż ma jedną wadę. W przypadku takiego zamocowanie jednostki komputerowej musimy zrezygnować z napędu DVD zintegrowanego z ThinkCentre. Krótko mówiąc musimy wybrać: komputer zamocowany na "plecach" monitora lub stojący obok, ale za to z napędem DVD.

zestaw komputerowy lenovo thinkcentre m93p 24 20150606 1039269789 zestaw komputerowy lenovo thinkcentre m93p 25 20150606 2036620748

Warto wspomnieć, że ThinkVision L2251x Wide to pierwszy na świecie monitor, który uzyskał certyfikat TCO Certified Edge - jest to certyfikat przyznawany urządzeniom biurowych, które charakteryzują się łatwością obsługi, bezpieczeństwem i "przyjaznością" dla środowiska. Certyfikat nadawany jest przez organizację TCO Development, należącą do szwedzkiej Konfederacji Pracowników. W przypadku tego monitora tylko 30% zawartości nie nadaje się do przetworzenia. Aż 92% tworzyw sztucznych wykorzystanych do budowy tego monitora można przetworzyć na opakowania - torby wielokrotnego użytku. Wykorzystano tu szkło bez arsenu i rtęci, wyświetlacz charakteryzuje się też niską zawartością halogenu. Wbudowany czujnik poziomu oświetlenia i czujnik zbliżeniowy pozwalają dodatkowo zaoszczędzić energię.

zestaw komputerowy lenovo thinkcentre m93p 14 20150606 2028839704

Jednostka centralna - ThinkCentre M93p
Do tej pory, jedyne minikomputery, które do mnie trafiały pochodziły od Zotac-a. Lenovo to pierwszy producent, który próbuje u mniej przełamać ten monopol, ale przyznam, że nie ma lekko. W sposób naturalny nasuwa się porównanie do innych modeli, które odwiedziły moje laboratorium testowe. Na pewno komputer Lenovo jest cięższy. A przynajmniej w wersji z napędem DVD. Zauważyłem to na samym początku, gdy po raz pierwszy wziąłem go do ręki. Jest jednak wykonany trochę bardziej odpornie, część obudowy wykonana jest z metalu (przypomnę, że Zotac oferuje obudowy z tworzywa). W moim przypadku ma dodatkową zaletę - dołączony napęd optyczny. Zotac w żadnym ze swych mini pecetów nie oferował napędu DVD czy Blu-ray. Fakt, że w przypadku ThinkCentre napęd DVD jest dodatkową opcją i jest on mocowany na górnej powierzchni obudowy komputera przy pomocy uchwytu do monitora ThinkCentre VESA, co wygląda trochę topornie, niemniej mamy możliwość odtwarzania płyt DVD. Zotac nie pozwala na takie (lub podobne) zintegrowanie napędu optycznego z komputerem.

zestaw komputerowy lenovo thinkcentre m93p 19 20150606 1546139961 zestaw komputerowy lenovo thinkcentre m93p 17 20150606 1016102841

Obudowa, w której zawarto jednostkę centralną, ma od razu na spodzie uchwyt w standardzie VESA, możemy więc powiesić komputer na ścianie. Nie przeszkodzą (a przynajmniej nie powinny) gumowe nóżki, które zapewniają stabilną pozycje komputera na biurku. Przestrzeń na haki, w uchwycie jest na tyle głęboka, że bez większych problemów, powinno się dać powiesić ThinkCentre. Skoro już jestem przy pozycji - komputer przystosowany jest do pracy w poziomie i pionie. Świadczą o tym dodatkowe gumowe nóżki, które umieszczono na jednym z boków. Dwie z nich zlokalizowano na napędzie DVD, co niestety utrudnia w pewien sposób jego wymianę. Ponieważ napęd nie jest w żaden sposób zintegrowany z jednostką centralną - połączenie realizowane jest za pomocą przewodów - moglibyśmy wymienić go na inny, taki który bardziej nam odpowiada. Problem w tym, że muszą się nam zgadzać otwory montażowe (o ile chcemy scalić DVS i jednostkę centralną w jeden element) łączące obie części, no i jeśli chcielibyśmy ustawić go w pozycji pionowej, musielibyśmy wyszukać taki napęd, który na właściwym boku miałby gumowe nóżki (i to o takiej samej wysokości, żeby komputer stał stabilnie). Być może da się to zrealizować, ale nie będzie to proste.

zestaw komputerowy lenovo thinkcentre m93p 16 20150606 1459587387

Obudowa jest bardzo oszczędna jeśli chodzi o otwory wentylacyjne. Projektant umieścił je z przodu i z tyłu. Porównując to z komputerami Zotac-a, powiem, że w portfolio tego producenta też znajdziemy komputery z otworami wentylacyjnymi rozmieszczonymi na przeciwległych bokach (ale są też modele, w których wszystkie ściany mają otwory wentylacyjne).
Wszystkie interfejsy zlokalizowano na panelach przednim i tylnym (Zotac czasem umieszczał jakieś gniazda / porty na bokach). Z przodu oprócz włącznika mamy dwa porty USB - jeden w wersji 3.0, a drugi z wyprowadzonym zasilaniem, dzięki czemu możemy za jego pośrednictwem ładować urządzenia mobilne. Oprócz USB z przodu mamy jeszcze gniazdo słuchawkowe i mikrofonowe. Nie licząc tacki napędu DVD, to wszystko co znajdziemy z tej strony. Jak zwykle zdecydowana większość interfejsów została zlokalizowana z tyłu. Napęd DVD ma dwa porty USB i jeden USB typu B. Z kolei jednostkę centralną wyposażono w gniazdo zasilania, trzy porty USB 3.0, gniazdo antenowe (w komplecie jest antena zewnętrzna), port LAN, gniazdo D-Sub, HDMI oraz Display Port.

zestaw komputerowy lenovo thinkcentre m93p 48 20150606 1950561985 zestaw komputerowy lenovo thinkcentre m93p 50 20150606 1049974022

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube