Lenovo IdeaPad 720

Elegancki notebook w średniej cenie

Więcej...

Genesis Xenon 400

Sprawna mysz to podstawa

Więcej...

ROG Strix Fusion Wireless

Wysoka jakość i dobre brzmienie

Więcej...

Cooler Master MasterBox Lite 5

Prosta ale elegancka

Więcej...

Fury Thunderjet Gaming Combo Set

3 w 1 czyli wygodny pakiet dla gracza

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
2.57 mln domen z końcówką pl jest utrzymywanych w Polsce
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.

Kalendarz

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Dron, który podniesie ciężar 40x cięższy od siebie

Dron, który podniesie ciężar 40x cięższy od siebie

Tak jak sztuczna inteligencja, tak i drony bardzo dynamicznie wchodzą w nasze życie. Korzystają z nich już zarówno takie służby jak pogotowie, straż pożarna czy policja, jak i dziennikarze, podróżnicy czy zwykli ludzie. Jest to możliwe dzięki ciągłemu rozwojowi bezzałogowych pojazdów latających, czego przykładem jest najnowszy model opracowany przez naukowców z Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) w Szwajcarii i Uniwersytetu Stanforda. Przygotowali oni mały dron, który z powodzeniem może podnieść ciężar 40-krotnie przekraczający jego wagę.

Mały pojazd nazwany FlyCroTugs (skrót od "flying, micro tugging robot") wyposażono w system wciągarek, klejów i mikrospisów, które pozwalają małemu pojazdowi podnieść praktycznie wszystko. Wciągarka jest jedną z niewielu elastycznych części, która można dostosować do indywidualnych potrzeb. Chwytaki mogą być przesuwane w zależności od miejsca lądowania, a dron można doposażyć w takie elementy jak np. koła, gdy wymaga tego jego praca.
Przy konstrukcji chwytaków wykorzystano „wynalazek” natury, w który wyposażone są gekony. Stworzenia te mają na swoich łapach specjalny klej, który pozwala im przemieszczać się po różnych powierzchniach. Jest to możliwe dzięki wytwarzaniu sił międzycząsteczkowych pomiędzy łapami zwierzęcia a podłożem. FlyCroTugs ma chwytaki pokryte substancją – klejem - zmieniającą swoje właściwości. W przypadku drona, gdy oprogramowanie wykryje brak substancji klejącej, uruchomione zostaną mikrospiny – metalowe kolce przypominające haczyki wędkarskie. Gdy pojazd zostanie podłączony do obiektu, który ma przenieść, uruchamiana jest wyciągarka pozwalająca podnieść ciężar 40x większy od ciężaru drona.
Pojazd zaprojektowano jako pojazd ratunkowy, umożliwiający podniesienie małych przedmiotów lub większych we współpracy z innymi takimi dronami. Naukowcy zademonstrowali możliwości takiej współpracy otwierając drzwi przy pomocy dwóch pojazdów. Oba drony naciskając na klakę, obracać ją i ciągnąc wspólnie otworzyły przejście. W innym przypadku naukowcy wyposażyli drona w aparat fotograficzny i użyli go do zbadania rozpadającego się budynku.
Kolejnym krokiem naukowców jest rozbudowa autonomicznych funkcji drona oraz opracowanie algorytmów pozwalających na rozwiązanie problemów związanych ze sterowaniem wieloma dronami w tym samym czasie.

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube